program warsztatów

Nasza dewiza to – MNIEJ SPRZĘTU, WIĘCEJ TALENTU…!                                                                                                                 

prawda nie zawsze oczywista – aparat fotograficzny służy do fotografowania nie do posiadania

  • Warsztaty Fotograficzne w Krakowie prowadzone przez Włodzimierza Płanetę na przełomie 2018 i 2019 r. świętowały jubileusz 25-lecia nieprzerwanej działalności. Zgromadzone doświadczenia, oraz aktywna działalność artystyczna prowadzącego sprawiła, że od 1993 r. w warsztatach wzięło udział ponad trzy tysiące fotoamatorów.
  • Warsztaty są adresowane do osób dorosłych i starszej młodzieży. Zajęciowe sesje odbywają się od października do końca czerwca w cyklach 3 lub 6-miesięcznych, oraz 2-letniej formule zaawansowanej. Program jest dostosowany do umiejętności, a także do oczekiwań uczestników. Dogodne terminy zajęć ustalane są indywidualnie z poszczególnymi grupami. Spotkania odbywają się z częstotliwością raz w tygodniu 2 godz. lub w weekendy w szerszym wymiarze godzinowym. W czasie przerwy wakacyjnej wyjeżdżamy na 2 a nawet na 4-tygodniową wyprawę fotograficzną i tygodniowy plener w Wenecji.
  • Jeden semestr to osobny blok zajęciowy, jego ukończenie umożliwia uczestnictwo w coraz bardziej zaawansowanych zajęciach w kolejnych semestrach. Jest możliwość uczestnictwa w zajęciach w kilku grupach tematycznych równolegle. 
  • Główne zapisy odbywają się na początku października, potem można dołączyć na początku stycznia i kwietnia. Zapisy w późniejszych terminach ze względu na tworzenie grup zaawansowanych nie gwarantują zajęć we wszystkich zapowiadanych grupach.  Informacja o terminach zapisów można znaleźć na www.planetaw.com  
  • Warsztaty Fotograficzne w Krakowie zapraszają wszystkich  pasjonatów fotografii, którzy fotograficzną przygodę pragną dopiero rozpocząć, jak również tych, dla których fotografia to więcej niż hobby. Zapraszamy też doświadczonych fotografów, którzy chcą wzbogacić swój warsztat, rozwinąć działania twórcze, podzielić się swoimi pracami z publicznością w formie wystawy czy autorskiego albumu. Przez 25 lat wypracowaliśmy bardzo dobre kontakty z galeriami w całej Polsce i za granicą. Wspólnie zaprezentowaliśmy już ponad 100 wystaw. Tworzymy aktywne środowisko ludzi związanych z działalnością fotograficzną: fotografów, foto-laborantów, sprzedawców sprzętu fotograficznego, fotomodelek, fotomodeli, właścicieli galerii fotograficznych.    
  • Początkujący zapoznają się z warsztatem fotografa, poznają zasady obsługi sprzętu, nabywają umiejętności jego twórczego wykorzystania. Na zajęciach można uzyskać porady co do zakupu sprzętu, wyboru akcesori dostosowanych do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i możliwości finansowych. Nie promujemy określonych marek, każdy uczestnik nabywając odpowiedni zasób wiedzy sam podejmuje decyzję, jaki sprzęt będzie dla niego najlepszy. Uczestnictwo w zajęciach pozwali sprecyzować indywidualne oczekiwania i dobrze zagospodarować posiadany budżet.
  • Aby uczestniczyć w zajęciach grup zaawansowanych zalecane jest ukończenie zajęć w grupach poprzedzających. W każdej grupie realizowany jest osobny program na zasadzie kontynuacji. 
  • Uczestnik może rozpocząć zajęcia w dowolnie wybranej grupie, uczestnictwo w grupach zaawansowanych wymaga posiadania odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, których zakres jest określony i weryfikowany przez prowadzącego zajęcia.
  • Kolejny etap to zajęcia praktyczne, poznawanie zasad kompozycji, nauka fotograficznej interpretacji tematów, rozwijanie umiejętności obserwacji i planowania sesji zdjęciowej. Udział w plenerach, wystawach, spotkania z artystami fotografami i foto-laborantami, projekcje filmów o tematyce fotograficznej.
  • Grupy zaawansowane to praca w zespołach tematycznych m.in. fotografii krajobrazu, fotografii studyjnej, portretowej, reklamowej, fotoreportażu, dokumentu, klasycznej fotografii czarno-białej. Specjalistyczne zajęcia fotografii architektury, makrofotografii, techniki fotografii otworkowej, stereoskopowej i cyfrowego przetwarzania obrazu. Realizacja planu zdjęciowego, praca ze światłem, studium martwej natury, przedmiotu i portretu. Każdy może doskonalić nabyte umiejętności na coraz wyższych poziomach.
  • W dobie fotografii cyfrowej coraz większym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z klasycznej fotografii czarno-białej. W małych grupach w dobrze wyposażonej ciemni odbywają się  zajęcia z fotografii tradycyjnej. Uczestnicy poznają i praktycznie wykonują poszczególne procesy obróbki światłoczułych filmów i papierów, samodzielnie wykonują oryginalne odbitki. Znajomość technik ciemniowych to podstawa edukacji fotograficznej. Autorski wpływ na końcowy wynik i tzw. „czynnik ludzki” to zasadniczy walor fotografii artystycznej cenionej i sprzedawanej przez renomowane galerie, gromadzonej przez muzea i kolekcjonerów. Uczestnicy nabywają „odpowiedzialności” za każdy kadr, zarówno co do treści jak i kunsztu warsztatowego.
  • Wystawy prac uczestników warsztatów są wydarzeniem artystycznym, są prezentowane i promowane przez prestiżowe galerie. Takich prezentacji odbyła się już ponad setka!
 • Warsztaty Fotograficzne prowadzą indywidualne zajęcia przygotowawcze do egzaminów na wyższe uczelnie artystyczne fotograficzne, operatorsko – filmowe i reżyserskie.

cz-b

  • Dla wielu uczestników warsztatów fotografia stała się pasją życia, a nawet zawodem. Uzyskane kwalifikacje pozwoliły na rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej. Kilku zostało przyjętych w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografów: Robert Baś, Ireneusz Misiak, Jakub Ochnio (najmłodszy od 54 lat członek ZPAF!), Maria Herzog-Majewska. Międzynarodowy tytuł artysty FIAP uzyskała Joanna Mrówka. Do Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej zostały przyjęte Aneta Mudyna i Liliana Wolnik. Wielu też rozpczęło i ukończyło studia fotograficzne, operatorskie, reżyserskie i dziennikarskie. Oxana Chorna z Dniepropietrovska jako czynny żołnierz Ukraińskiej Armii od początku zbrojnego konfliktu dokumentuje działania wojenne we wschodniej Ukrainie, Wojciech Jachymiak to znany obecnie reżyser, operator i producent filmowy. Z tej samej filmowej branży swoją karierę na Warsztatach jeszcze przed studiami rozpoczynał operator i reżyser Marcin Koszałka. Zawiązały się grupy artystyczne (Objazd, OKNO, Grupa-7, Czas-B, Warsztaty Fotograficzne).
  • Otwarte Plenery Fotograficzne we wsi Mostki. Odbyło się już 52 spotkania i wzięło w nich udział ponad 700 fotografów z kraju. Plenery pozwalają wymienić doświadczenia, zadebiutować wystawienniczo, skonfrontować swoje prace z pracami innych uczestników, czy też gości specjalnych, uznanych artystów fotografów. Plenery, to szkolenia i warsztaty fotografii: pejzażowej, studyjnej, portretowej i fotografii aktu. Uczestniczą w nich pracownicy agencji reklamowych, właściciele studiów fotograficznych i pasjonaci fotografii nie mający możliwości uczestnictwa w stacjonarne zajęciach w Krakowie. W czasie plenerów każdy ma możliwość skorzystania z zaplecza technicznego i profesjonalnego sprzętu.
  • Tygodniowe plenery w Wenecji, trzydniowe w Pradze i Budapeszcie. Uczestniczyło w nich w sumie kilkuset fotografów. Wśród nich był również Tomasz Lazar ze Szczecina, późniejszy laureat nagrody World Press Photo, czy Paweł Kosicki z Poznania obecnie przedstawiciel firmy FUJI.  Fotografowaliśmy wspólnie też Kijów, Odessę i Krym.
  • Najlepsi biorą udział w 3-4 tygodniowej wakacyjnej Wyprawie Fotograficznej. Fotografowaliśmy już: Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, dwukrotnie Ukrainę, ośmiokrotnie położone za kręgiem polarnym rejony Szwecji, Finlandii i Norwegii, oraz malowniczy archipelag Lofotów. Czterokrotnie popłynęliśmy na Wyspy Owcze i Islandię. Jubileuszowa X Wyprawa zawędrowała do Szanghaju. W 2013 r. fotografowaliśmy Manhattan w Nowym Jorku i Mamorial Day w Waszyngtonie.  XV Wyprawa w 2015 r.  i XVII Wyprawa w 2019 r. ponownie odwiedziła Nowy Jork, gdzie dwoma wystawami na Brooklynie w Galerii Sztuki AR  świętowaliśmy jubileusz XXV – lecia Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.  
  • Zrealizowane w czasie wypraw fotografie były wielokrotnie nagradzane m.in. w Wielkim Konkursie National Geographic (4 krotnie), Grand Press Photo ( 3 krotnie) i Bennele Fotografii.
  • Wyprawom patronują medialnie magazyny fotograficzne: Foto-Video, Foto oraz miesięczniki podróżnicze: Bałtyckie Podróże, Podróże, Poznaj Świat, Zew Północy, Wyprawy 4×4. W każdym z nich ukazały się naszego autorstwa obszerne relacje ilustrowane fotografiami. Uzyskane honoraria z znacznej części zamortyzowały nam koszty podróży.
  • Od zajęć w grupie początkującej rozpoczynał swoją fotograficzną karierę drugi laureat nagrody World Press Photo – Tomasz Wiech.
 • Zdecydowana większość fotografii które na stałe weszły do historii wykonano techniką czarno-białą. Czarno-biały negatyw bezsprzecznie posiada swój urok, jego szeroka pojemność tonalna, ziarnista struktura wpływa na plastykę otrzymanego obrazu. Ręczna obróbka w ciemni pozwala stworzyć dzieło o indywidualnych cechach. Autorskie odbitki chętnie nabywane są przez galerie i kolekcjonerów, stanowią wielką wartość emocjonalną dla fotografa. Znajomość “fotograficznej kuchni” jest niezbędna w twórczym działaniu z każdym rodzajem fotografii. Grupa fotografii czarno-białej to praktyczne zajęcia w ciemni typu “krok po kroku”, są adresowane do zaawansowanych amatorów.
 • – wybór tematu do fotografii czarno-białej
  – obserwacja i pomiar światła metodą strefową
  – dobór materiału i sprzętu fotograficznego
  – praktyczna realizacja serii fotografii
  – dobór materiałów i sposobu wywołania negatywu
  – gatunki papierów fotograficznych i wywoływaczy pozytywowych
  – obsługa i możliwości kreacyjne pracy pod powiększalnikiem
  – wykonanie kopii stykowej, wglądówki i powiększenia w formacie wystawowym
  – techniki szlachetne, tonowanie
  – oprawa i przygotowanie fotografii do ekspozycji

 •  Zajęcia z fotografii studyjnej

Następne etapy wtajemniczenia to fotografia studyjna; praca ze światłem, realizacja planu zdjęciowego, studium przedmiotu, martwej natury, portretu, stosowanie zaawansowanych technik kreacji. Dostępne w pracowni środki techniczne począwszy od różnych źródeł światła po specjalistyczne akcesoria mają jeden cel – stworzenie jak najbardziej satysfakcjonującego obrazu fotograficznego. Grupa studyjna to praktyczne zajęcia typu “krok po kroku”, są adresowane do zaawansowanych amatorów. Wskazane wcześniejsze uczestnictwo w grupie technicznej i grupie warsztaty. Warsztaty Fotografii Studyjnej mają kolejne III stopnie zaawansowania. 

 • Fotografia portretowa

Jednym z najtrudniejszych tematów fotograficznych jest portret; uchwycenie osobowości i charakteru postaci. Większość ludzi przed obiektywem, usztywnia się, przyjmuje teatralne pozy. Istotnym elementem pracy portrecisty jest umiejętność wyeksponowania cech modela, które wniosą do jego wizerunku życie, zaakcentują jego wyjątkowość. Grupa portretowa to praktyczne zajęcia z modelem w studio i plenerze, są adresowane do zaawansowanych amatorów mających opanowany warsztat techniczny, znających podstawy fotografii studyjnej i czarno-białej. Wskazane wcześniejsze uczestnictwo w grupie technicznej, grupie warsztaty, grupie fotografii studyjnej. Warsztaty Portretowej mają kolejne III stopnie zaawansowania. 

 

 • Fotografia pejzażowa

Zmiany światła w ciągu dnia, jak i zmiany pór roku spawiają że krajobraz ciągle uwidacznia nowe cechy, tworzy odmienne nastroje. Ulotność atmosferycznych zjawisk, wędrówka światła wymaga obserwacji i przewidywania. Najlepsze fotografie powstają o niespodziewanych porach – bladym świtem, o zmierzchu lub w nocy, kiedy większość z nas odkłada aparat uznając że światło jest zbyt słabe. Czas jaki przebywamy w plenerze, doświadczenie deszczu, mgły, chłodu czy zamieci śnieżnej pozwala zbliżyć sie do tematu, rozpoznać jego urodę. Grupa pejzażowa to praktyczne zajęcia w terenie, są adresowane do zaawansowanych amatorów mających opanowany warsztat techniczny. Wskazane wcześniejsze uczestnictwo w grupie technicznej i grupie warsztaty. Grupa ma status grupy zaawansowanej gdzie pracujemy nad projektami wystawowymi.  

 


 • Dwadzieścia sześć lat doświadczenia w prowadzeniu warsztatów, oraz indywidualna praca prowadzącego z każdym uczestnikiem przynosi efekty. Wykonane prace na forum ogólnopolskim i za granicą uzyskały wiele nagród i wyróżnień, semestralne wystawy były prezentowane w galeriach w kraju i za granicą m.in. na Uniwersytecie w Dniepropietrowsku i Ratuszu Miejskim w Iwano-Frakowsku na Ukrainie. Niecodziennym miejscem wystawy WENECJA 2010 r. stał się Areszt Śledczy przy ul. Montelupich, a w 2015 r. , a najbardziej prestizowym – Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie.
 • Wyprawy fotograficzne

Na stałe do kalendarza Warsztatów wszedł tygodniowy plener w Wenecji i Kijowie, 3-dniowy w Pradze oraz 3-dniowy w Budapeszcie. W sumie w plenerach wyjazdowych uczestniczyło ponad 700 fotografów w tym również z Ukrainy, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Anglii, Szkocji i Irlandii!

Po zakończenie III semestru najlepsi biorą udział w wakacyjnej Wyprawie Fotograficznej. Ze względu na szczególny gatunek światła upodobaliśmy sobie rejony dalekiej północy za kręgiem polarnym. Dzięki sponsorom takim jak Rossignol, Hi – Moutain, Buma, Petpolonia, VERTE fotografowaliśmy już: Estonię, Litwę, Łotwę, piętnastokrotnie Włochy, czterokrotnie odwiedziliśmy Danię oraz siedmiokrotnie leżący za kręgiem polarnym archipelag Lofotów i Tromso, siedmiokrotnie również zagościliśmy w Szwecji, Norwegii i Finlandii. Czterokrotnie w latach 2004, 2006, 2011 i 2014 dotarliśmy na Wyspy Owcze, Szetlandy i Islandię. W 2012 r. fotografowaliśmy Szanghaj a w 2013 r. i 2015 r. Nowy Jork i Waszyngton. Wyprawom patronują medialnie magazyny fotograficzne: Foto-Video i Foto oraz miesięczniki podróżnicze: Bałtyckie Podróże, Podróże, Poznaj Świat, Zew Północy, Wyprawy 4×4. Zrealizowane w czasie wypraw fotografie wielokrotnie były nagradzane, uzyskały m.in. tytuł: Podróż Roku magazynu Voyage, Grand Press Photo, zostały wyróżnione w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic, pozwoliły uzyskać fundowane stypendium twórcze w Warszawskiej Szkole Filmowej, prezentowane są w galeriach całej Polski i na Ukrainie, dwukrotnie były obecne na targach Euro-foto w Poznaniu, a trzykrotnie jako wystawy profesjonalne na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii „Natura i Krajobraz” w Krynicy.

 • Warsztaty Fotograficzne prowadzą także indywidualne kursy przygotowawcze do egzaminów wstępnych dla kandydatów na studia fotograficzne i operatorskie. Polecana szkoła to: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona. Schillera oraz Wyższe Studium Fotografii w Łodzi. Studentami zostali uczestnicy kursu przygotowawczego: Tomasz ZakrzewskiŁukasz Pęcak, Agnieszka Wrześniak, Igor Oleś, Maciej Świstek i Tadeusz Chudy.