sukcesy
- XXXI lat Warsztatów Fotograficznych w Krakowie 1993 – 2024
Warsztaty Fotograficzne w Krakowie prowadzone przez Włodzimierza Płanetę odbywają się nieprzerwanie od 1993 r., skorzystało z nich już ponad trzy i pół tysiąca fotoamatorów.
- Byli i obecni uczestnicy Warsztatów tworzą aktywne środowisko krakowskiej fotografii, działając także w innych miastach, m.in. w Chełmie, Jarosławiu, Kielcach i Skarżysku-Kamiennej. Tworzymy wielką fotograficzną rodzinę, zawiązały się grupy twórcze, towarzyskie, a nawet fotograficzne małżeństwa. Utrzymujemy stałe kontakty, spotykamy się na wernisażach i plenerach, łączy nas pasja i miłość do fotografii. Wiele osób odnosi sukcesy w dziedzinie fotografii – ich prace są nagradzane na konkursach i salonach fotograficznych, autorzy organizują indywidualne wystawy, publikują w prasie i wydają autorskie albumy. Wzajemnie śledzimy artystyczne dokonania, wspieramy się w rozwoju fotograficznym oraz popularyzujemy wydarzenia i sukcesy wszystkich uczestników Warsztatów.To tutaj swoje pierwsze fotograficzne doświadczenia zdobywali i debiutowali wystawienniczo m.in. Marcin Koszałka – obecnie jeden z najciekawszych operatorów filmowych nowego pokolenia, reżyser i scenarzysta. Jego debiutancki film dokumentalny „Takiego pięknego syna urodziłam” zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych. Tomasz Zakrzewski – fotograf scen Śląskich Teatrów, Witold Flak – fotograf Miss Bikini 2008 na Malcie oraz autor kalendarza z udziałem finalistek Miss World 2007, realizowanego w Chinach. Kalendarz zdobył Specjalną Nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy VIDICAL 2008 za najlepsze fotografie. Witold Flak jest także autorem wystawy i albumu „OPEN”, prezentowanego w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.
Piotr Kubic – realizator dźwięku, a obecnie również fotograf krakowskiego Teatru Bagatela, Wojciech Jachymiak – operator, reżyser i producent pełnometrażowych filmów, w tym „Kilimandżaro – Hukana Makata”, dokumentującego wyprawę niepełnosprawnych na szczyt Kilimandżaro, oraz autor zdjęć do filmu „Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa. Pracuje dla TVP, realizując zdjęcia do cykli dokumentalnych takich jak „Łowcy Smoków”, „Korona Gór Polskich” oraz pełnometrażowego filmu „Przyjaźń w cieniu Kremla”, wyświetlanego w kinach w Polsce i za granicą.
Tomasz Wiech – nagrodzony w konkursie World Press Photo 2008, Łukasz Pęcak – autor zdjęć do sesji Playmate 2010 w magazynie „Playboy”, Joanna Mrówka i Jakub Ochnio – wielokrotni laureaci Wielkiego Konkursu National Geographic, Grand Press Photo oraz wielu innych prestiżowych konkursów fotograficznych.
nasz adres na Istagramie – kliknij
- Osiągnięcia obecnych i byłych uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie
- Poniżej prawie 150 ! osiągnięć uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie o których otrzymaliśmy informacje. Prosimy o nadsyłanie kolejnych, które chętnie opublikujemy, nawet te najmniejsze.
29 listopada 2024 r.
- Spojrzenia – wystawa Towarzystwa Fotograficznego IDIA, którego współzałożycielami są byli uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, Aneta Mudyna i Krzysztof Kwiatkowski, m.in. uczestnik I Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie LOFOTY 2002. Wystawa jest prezentowana w pasażu przy ul. Floriańskiej 34 w Krakowie. Gratulacje!
Na fotografii: Witold Koleszko, Marcin Kania – uczestnik wystawy, Włodzimierz Płaneta.
18 marca 2024 r.
- Kolejna publikacja, w której znalazły się nasze fotografie. Tym razem były to reprodukcje starodruków z XV i XVI wieku zrealizowane w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie pod okiem prof. Janusza S. Gruchały. Wykonanie fotografii obiektów muzealnych, które powstały zaledwie 23 lata po wynalezieniu druku przez Johannesa Gutenberga, było pasjonującym zadaniem. Oprócz Biblioteki Jagiellońskiej, fotografie zrealizowano również w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz w klasztorze oo. Bernardynów. Współpraca z muzealnikami i fotografia cennych obiektów, wymagających szczególnej ochrony, była niezwykle interesującym doświadczeniem. Książka została wydana w języku angielskim (395 stron) z okazji jubileuszu 650-lecia drukarstwa w Polsce. Promocja odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej, przy udziale szerokiego grona profesorów i wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tej ważnej publikacji.
8 marca 2024 r.
-
Wystawa autorska Oksany Chornej, pochodzącej z Dniepru na Ukrainie, jest obecnie prezentowana w Katowicach, w galerii „Gościniec” Akademii Śląskiej, przy ulicy Rolnej 43. Oksana Chorna to była uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie oraz plenerów w Wenecji. Od 2015 roku, od początku wojny na Ukrainie, służy w regularnej armii jako żołnierz ochotnik. Obecnie w randze podporucznika pełni funkcję rzecznika prasowego w 53 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej im. Księcia Władymira Monomacha. Jest również jedną z nielicznych kobiet pracujących jako fotoreporter w tych trudnych warunkach. Jej fotografie są publikowane przez wiele agencji prasowych.
Oksana Chorna wydała autorski kalendarz na rok 2024, zawierający zdjęcia z wojny, którego celem jest wsparcie walczących ukraińskich żołnierzy. Na wystawie prezentuje rolę kobiety w działaniach wojennych. Jej prace ukazują zarówno bohaterstwo podczas akcji zbrojnych, jak i rolę paramedyczki, która ocaliła od śmierci wiele ludzkich istnień. Fotografie mają potencjał przekazania więcej niż setki karabinów – to moje osobiste przesłanie do autorki wystawy. Czynione są starania o prezentację wystawy również w Krakowie.
8 marca 2024 r.
-
Druga wystawa autorstwa Oksany Chornej, zatytułowana „Kobiety i wojna”, stanowi kontynuację prezentacji związanej z trwającą wojną na Ukrainie. Oksana zdobywała swoje doświadczenie wojskowe i stopnie podczas rzeczywistych działań bojowych. Choć z wykształcenia jest profesorem ekonomii i wykładała na wielu uczelniach, w tym także w Polsce, na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, to po wybuchu wojny w 2022 roku zdecydowała się wrócić na front, porzucając pracę na Uniwersytecie w Omanie.
Brała udział w bitwach pod Łysychańskiem, w operacji ofensywnej w Chersoniu oraz w obronie Bachmutu. Zdjęcia przedstawione na wystawie ukazują prawdziwe bohaterki – ukraińskie kobiety-żołnierki, które obecnie walczą pod Awdijiwką, miejscem najbardziej intensywnych działań wojennych.
Tę wystawę koniecznie warto zobaczyć. Jest prezentowana w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ulicy Damrota 1 w Opolu.
27 stycznia 2024 r.
- W Krakowskiej galerii ZPAF przy ul. św. Tomasza nowa wystawa, która rozpoczyna się wernisażem 1 lutego 2024 r.
Ireneusz Misiak rozpoczął swoją przygodę z fotografią na Warsztatach Fotograficznych w Krakowie. Aktywnie uczestniczył we wszystkich zajęciach, rozpoczynając od podstawowej grupy technicznej, a następnie kontynuując naukę we wszystkich kolejnych zaawansowanych grupach, w tym grupie fotografii pejzażowej, obróbki czarno-białych fotografii w laboratorium oraz fotografii studyjnej. Brał także udział w plenerach organizowanych we wsi Mostki, wielokrotnie w Pradze, a także w Budapeszcie i Wenecji. Kilka jego fotografii z plenerów w Pradze i Wenecji, szczególnie z wyspy Lido, będzie prezentowanych na wystawie.
Debiutował na wystawach uczestników Warsztatów Fotograficznych, a pierwsze jego prace zostały opublikowane w miesięczniku „Warsztaty Fotograficzne”, wydawanym przez organizatorów Warsztatów. Jako uczestnik warsztatów odniósł pierwsze sukcesy, z których najważniejszy to nagroda Pierwszą Nagrodą na dorocznym konkursie „Fotograficzna Praga” za fotografię zrealizowaną w galerii Leica podczas jednego z plenerów w Pradze.
Na zajęciach wszyscy zazdrościli mu jego aparatu Nikon f 90, a potem przyszła kolej na Yashicę Mat 6×6, którą wykorzystuje do dziś. Kuratorem wystawy jest Bartłomiej Krężołek, również uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, obecnie członek Krakowskiego Okręgu ZPAF. Gratulacje!
12 stycznia 2024 r.
- W Krakowskiej klubo-kawiarni ALCHEMIA miał miejsce wernisaż wystawy fotografii autorstwa Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Krzysztof Kwiatkowski były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, uczestnik I Wyprawy Fotograficznej LOFOTY 2002. Relacja z wyprawy tutaj. Obecnie zajmuję się fotografią realizowaną w tradycyjnych technikach szlachetnych. Gratulacje !
18 listopada 2023 r.
Polecam kolejną autorską wystawę Witolda Koleszki, byłego uczestnika Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Wystawa odbędzie się w Domu Kultury w Lipniku, przy ul. Podgórskiej 29, w Bielsku-Białej. Wernisaż odbędzie się 1 grudnia 2023 roku o godzinie 17:00.
W XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego, organizowanego pod hasłem „Wiara i rozum”, Marta Hawlena, była uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie i plenerów w Wenecji, zdobyła III Nagrodę o wartości 1000 złotych. Konkurs był organizowany przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki. Członkowie jury przejrzeli nadesłane fotografie i wybrali do II etapu łącznie 43 zdjęcia autorstwa 27 uczestników. Obecnie można je oglądać na wystawie w Galerii GIL Krakowskiej Politechniki, przy ulicy Warszawskiej, od 23 października. Do tej samej wystawy zakwalifikowano również fotografię drugiego byłego uczestnika Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, Marka Janikowskiego. Gratulacje!
22 października 2023 r.
- W 17 Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Wszystkie dzieci Świata” – Pacanów 2023 – była uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Ewa Burns została nagrodzona II Nagrodą (1500 zł). Gratulacje !
3 października 2023 r.
- Polecam najnowszą reklamówkę Witalisa Szumiło-Kulczyckiego, który swoją karierę rozpoczynał jako uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Tym razem bohaterem jest jedna z krakowskich restauracji.
3 września 2023 r.
- Polecam pierwszą, indywidualną wystawę pejzaży fotograficznych autorstwa Witolda Koleszki. Autor jest byłym uczestnikiem Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, który brał udział w plenerach w Wenecji, Pradze, Budapeszcie oraz w wsi Mostki. Jest także uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych, znakomitym kolegą i towarzyszem podróży. Regularnie uczestniczy w fotograficznych wernisażach na Śląsku i Małopolsce. Obecnie aktywnie współpracuje z grupą fotograficzną w Myślenicach, biorąc udział w licznych plenerach, warsztatach i wydarzeniach fotograficznych. Fotografia stała się dla niego niewątpliwie pasją i źródłem radości życia, co pozwoliło mu pozyskać licznych przyjaciół i miłośników jego twórczości. Kuratorem wystawy jest również była uczestniczka Warsztatów, Aneta Mudyna. Gratulacje!
19 czerwca 2023 r
- Na walnym zgromadzeniu delegatów Związku Polskich Artystów Fotografów, które odbyło się 17 czerwca 2023 roku w Warszawie, do władz Związku zostało wybranych dwóch byłych uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Na stanowisko wiceprezesa wybrany został Ireneusz Misiak, który swoją karierę rozpoczynał od udziału w zajęciach w podstawowej grupie technicznej. Następnie uczestniczył we wszystkich kolejnych stopniach zaawansowanych, w tym w grupie fotografii pejzażowej, czarno-białej i studyjnej. Brał także udział w warsztatowych plenerach we wsi Mostki, a następnie w Pradze, Budapeszcie i Wenecji. Debiutował wystawienniczo na wspólnych ekspozycjach uczestników Warsztatów.
- Do Komisji Rewizyjnej ZPAF została wybrana Maria Herzog, również była uczestniczka Warsztatów. Kadencja nowej rady potrwa do 2026 roku. Gratulacje dla całej nowo wybranej Radzie oraz byłych uczestników Warsztatów, którzy zostali obdarzeni zaufaniem przez delegatów wszystkich oddziałów terenowych i po raz pierwszy zasiądą we władzach Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików.
20 kwietnia 2023 r.
- Polecam kolejną wystawę fotograficznego małżeństwa Gajewskich. Pasja łączy ludzi i jest motywacją do twórczego rozwoju. Tym razem Kraków ukazany przez pryzmat okiennej szyby, w odbiciu Wisły czy też w lustrze zwykłej kałuży. Wieczorne spacery nie zawsze muszą kończyć się w kawiarni, gdy na ulicach tyle jest niedostrzeżonych obrazów. Janusz Gajewski, uczestnik pierwszych edycji Warsztatów Fotograficznych w Krakowie dokładnie 30 lat temu, pozostaje wierny sztuce fotografii do dziś. Obecnie aktywnie działa w Krakowskim Klubie Fotograficznym przy Nowohuckim Centrum Kultury. Dziś otwarta wystawa ma miejsce w Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek w Krakowie. Gratulacje!
12 kwietnia 2023 r.
- 9 czerwca 2023 r. w kinach na całym obszarze Polski, a w Krakowie w kinie „Kijów”, odbędzie się premiera filmu „Historia jednej zbrodni”. Film w reżyserii Mariusza Pilisa jest opowieścią o wartościach, patriotyzmie i bohaterstwie, za które zapłacono najwyższą cenę. Cała rodzina Ulmów – Wiktoria, Józef, sześcioro dzieci oraz siódme nienarodzone – została zamordowana za udzielenie pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Pomysł na realizację filmu narodził się, gdy do zamku w Łańcucie przyszedł list od Grete Wilbers, córki porucznika żandarmerii niemieckiej, Eilerta Diekena. W czasie wojny dowodził on posterunkiem żandarmerii w Łańcucie. Z treści listu wynikało, że jego autorka jest przekonana o tym, że jej ojciec pomagał okolicznej ludności w okupowanej przez Niemców Polsce. Tymczasem było zupełnie inaczej – to właśnie on był m.in. odpowiedzialny za tragedię, która spotkała rodzinę Ulmów. W filmie zestawiono dwa odmienne obrazy Diekena – ten prawdziwy oraz ten z perspektywy jego córki i jego działalności po wojnie. Przy realizacji filmu pracował jako autor zdjęć filmowych i operator kamery Wojciech Jachymiak, który swoją karierę filmową rozpoczął jako uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Aranżacją planów zdjęciowych i wykonawcą fotografii użytych w filmie był Włodzimierz Płaneta. Oprócz pracy w Markowej, gdzie doszło do tragedii, część zdjęć była realizowana w pracowni fotografii czarno-białej Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.
- Zwiastun filmu
5 kwietnia 2023 r.
- Zapraszamy na kolejną autorską wystawę Liliany Wolnik, uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie w latach 2008-2011. Liliana Wolnik brała udział w zajęciach grupy pejzażowej, studyjnej i portretowej. Wzięła udział w plenerach w Pradze w 2009 roku, Wenecji w 2010 i 2011 roku, Kijowie i Umaniu w 2010 roku, oraz w zbiorowych wystawach Warsztatów, takich jak „Chasydzi” i „Wenecja”.
Gratulacje !
27 marca 2023 r.
- W konkursie fotograficznym „Oblicza Szczęścia” organizowanym w ramach targów EKSPOZYCJA Foto-Plus 2023, główną nagrodę otrzymała była uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, oraz plenerów w Pradze, Joanna Kasina. Nagrodą był aparat fotograficzny Canon EOS R50 z obiektywem RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM o wartości ok. 4600 zł. Relacja z konkursu tutaj.
Gratulacje !
1 lutego 2023 r.
- Zapraszamy na wystawę autorską Liliany Wolnik, byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Liliana Wolnik od kilku lat działa aktywnie w grupie fotograficznej w Myślenicach. Do grupy przynależą również inni uczestnicy Warsztatów: Witold Koleszko i Aneta Mudyna. Więcej informacji o autorce poniżej w notce z 5 czerwca 2017 r., 15 lutego 2020r i 15 grudnia 2021 r.
Gratulacje !
31 stycznia 2023 r.
- W Krakowskim Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” swój wieczór autorski miał Ireneusz Misiak, były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, obecnie członek Krakowskiego Okręgu ZPAF. Spotkanie z cyklu „opowieści fotografistów” prowadzone było przez Ewę Kozakiewicz z Muzeum Historii Fotografii. Gratulacje !
Fotografem Roku 2022 r. Krakowskiego Klubu Fotograficznego działającego w Nowohuckim Centrum Kultury został były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Krzysztof Ziemba. W KKF-e aktywnie działają również inni byli uczestnicy Warsztatów m.in.: Paweł Barket, Robert Baś, Ryszard Cabała, Barbara Czopek, Laura Dec, Zdzisław Dec, Janusz Gajewski, Paweł Małota, Janusz Skórski, Katarzyna Skupień, Marek Janikowski i Marta Hawlena.
Gratulacje !
6 stycznia 2023 r.
21 grudnia 2022 r.
- W plenerowej galerii na ogrodzeniu Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie (na Skałce) można podziwiać powiększenia fotografii kapliczek autorstwa byłych uczestników Warsztatów: Janusza Gajewskiego, Pawła Małoty i Laury Dec. Warto wspomnieć o pierwszym sukcesie Laury, który odniosła jako uczestniczka Warsztatów. Jej fotografia znalazła się w ścisłym finale I Edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Na konkurs napłynęło wtedy ok. 50 000 fotografii! Nagrodą główną był roczny bilet lotniczy dookoła świata lini British Airways, najnowsza lustrzanka Nikona z 3 topowymi obiektywami Nikkor 14-24/2,8, Nikkor 24-70/2,8, Nikkor 70-200/2,8 i fotograficzna drukarka Epson. Obecnie w 18 edycji konkursu w 2022 r. nagrodą Grand Prix jest voucher o wartości 500 zł! (pięćset złotych)… Kilka miesięcy wcześniej od wspomnianego I finału, fotografia Laury zdobyła Nagrodą Publiczności na zimowym plenerze Warsztatów we wsi Mostki. Nagrodzoną fotografię wybrało jury złożone z uczestniczek Koła Gospodyń Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach. Każdy sukces ma swój początek. GRATULACJE !
28 listopada 2022 r.
- Witalis Szumiło – Kulczycki, były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, obecnie działający w branży filmu ślubnego. Jako operator, reżyser i producent od kilu lat realizuje filmy iventowe na światowym poziomie. Tym razem na prośbę firmy Canon testuje najnowszą kamerę Canon C70. Witalis na zajęciach fotograficznych odbywających się jeszcze w Dworku Białoprądnickim pojawił się w zastępstwie swojej starszej siostry Wandy, która w zajęciach uczestniczyła już dłuższy czas. Na wspólnej fotografii trzeci od prawej. Najnowszy film Witalisa można zobaczyć klikając TUTAJ Jeden z pierwszych filmów Witalisa, który zapoczątkował serię sukcesów zatytuowany „Made in Poland” z 2011 r. link w „sukcesach”poniżej Gratulacje !
24 listopada 2022 r.
- III Konkurs Fotograficzny organizowanym przez Fundację Małopolskiej Izby Samorządowej z siedzibą w Krakowie pod hasłem „KRAKÓW W OBIEKTYWIE SENIORA”. Wśród laureatów konkursy znaleźli się byli uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie: Marta Hawlena i Ryszard Cabała. Gratulacje ! Pełna lista nagrodzonych tutaj.
20 października 2022 r.
- Janusz Gajewski uczestnik jednych z pierwszych edycji Warsztatów w konkursie fotograficznym „Wielkie Drobiazgi – fotograficzne interpretacje Wawelu” uzyskał II Nagrodę. Nie jest to pierwsza nagroda autora w fotograficznych konkursach, tym bardziej uzasadniony jest kolejny sukces. Gratulacje !
- W tym samym konkursie wyróżniona została praca drugiego byłego uczestnika Warsztatów Marka Janikowskiego. Gratulacje !
5 października 2022 r.
- Szymon Poloczek były uczestnik Warsztatów Fotograficznych, uczestnik pleneru w Wenecji i Wyprawy Fotograficznej ISLANDIA 2014, został nagrodzony II Nagrodą (10 tys. zł) w V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. To kolejna nagroda Szymona w karierze filmowca, fotografa i malarza. Gratulacje !
15 lutego 2022 r.
W międzynarodowym konkursie AWARDS w kategorii fotografia monochromatyczna Honorowe Wyróżnienie otrzymał Jacek Piwowarczyk, uczestnik zaawansowanej grupy pejzażowej Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Prace Pana Jacka można było wcześniej podziwiać na wielu wystawach. Gratulacje !
15 grudnia 2021 r.
- Na VII Międzynarodowym Salonie Fotografii – Wojnicz 2021 praca byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Liliany Wolnik w kategorii PORTRET została nagrodzona Brązowym Medalem. Gratulacje ! Liliana Wolnik uczestniczyła w zajęciach grupy warsztatowej, studyjnej i portretowej, uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji, Kijowie i Odessie, obecnie działa w klubie fotograficznym w Myślenicach, do którego należą też inni uczestnicy Warsztatów: Witold Koleszko, Bogusława Czajczyk i Aneta Wilk.
10 grudnia 2021 r.
- Ireneusz Misiak były uczestnik jednych z pierwszych edycji Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, brał udział w zajęciach wszystkich grup tematycznych: technicznej, warsztatowej, studyjnej, fotografii czarno-białej. Wielokrotnie uczestniczył Warsztatowych plenerach w Mostkach, Pradze, Budapeszcie i Wenecji. Irek zaprasza na swoją indywidualną wystawę fotografii tradycyjnej z użyciem wywoływacza sporządzonego na bazie litu. Technika historyczna używana w latach 60 ubiegłego wieku, obecnie rzadko stosowana. Wystawa otwarta od 10 grudnia 2021 r. w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury w Pińczowie. Gratulacje ! W tym miejscu prezentowaliśmy naszą dużą wystawę poplenerową po powrocie z Wenecji w 2017 r. Do dziś pamiętamy miłe przyjęcie przez gospodarzy tego miejsca zlokalizowanego w budynku po starym klasztorze.
12 listopada 2021 r.
- Do wystawy pokonkursowej XXVI Ogólnopolskiego Konkursu fotografii PORTRET – Trzcianka 2021 zostały zakwalifikowane 3 fotografie Ewy Burns i 3 fotografie Włodzimierza Płanety. Nasze prace zostały ocenione wyżej niż prawie 300 innych fotografii, których nie zobaczymy. Konkurs ma swoją renomę, obecność na wystawie w reprezentacji 6 fotografii to dokładnie 8,33% wszystkich prezentowanych fotografii na wystawie i w katalogu. Protokół Joury.
fot. Włodzimierz Płaneta
2 listopada 2021 r.
- Kolejny sukces w dziedzinie fotografii rodzinnej przypadł Ewie Burns. Temat fotogeniczny i konkursowy często jest tuż obok nas, wystarczy spojrzeć wokół. Brak stresu związanego z publicznym udostępnianiem zdjęć (zgodność z RODO) oraz przyjemność z zabawy są tu kluczowe. Wielokrotnie podkreślałem na zajęciach, że nasi najbliżsi i znajomi są godni uwagi fotograficznej. Zasada tworzenia zdjęć z codziennych sytuacji pozwala odkryć wartość pozornie zwyczajnych scen, które mogą okazać się równie atrakcyjne i zdolne do zdobycia nagród na międzynarodowych konkursach, przynosząc satysfakcję zarówno autorom, jak i ich modelom. Istotne nie jest, kto jest na zdjęciu, lecz jak ono zostało wykonane – najlepiej to ilustruje nagrodzone zdjęcie przedstawiające chłopca bawiącego się podczas podlewania ogrodu. Doskonała ekspozycja światła, które przenika przez koronę drzewa, oraz sylwetka chłopca, który cieszy się kąpielą, oddają beztroską dziecięcą radość letniej zabawy. Gratulacje!
15 października 2021 r.
- Na IX FotoArtFestiwalu 2021 w Bielsku Białej można zobaczyć autorską wystawę Tadeusza Chudego byłego uczestnika Warsztatów, grupy fotografii studyjnej i indywidualnych zajęć przygotowawczych na studia operatorskie w Katowicach. W komisji egzaminacyjnej zasiadał mi.in. uczestnik jednej z pierwszych edycji Warsztatów w 1994 r., dopiero przygotowywujący się na studia operatorskie Marcin Koszałka. W czasie Warsztatów pracował nad zestawem prac do teczki autorskiej, która jest pierwszą selekcją decydującą o dopuszczeniu do egzaminu. W festiwalowej prezentacji wystawy Polish Women Photographers znalazły prace dwóch byłych uczestniczek jednej z pierwszych edycji Warsztatów, Joanny Mrówki i Marii Herzog. W kategorii „Open” po raz drugi były preztowane praca Marka Janikowskiego i po raz pierwszy Marty Hawleny. Gratulacje !
30 września 2021 r.
- Kamila Łabędzka-Słowik była uczestniczka Warsztatów dzięki uzyskanym umiejętnościom potwierdzonym przez Włodzimierza Płanetę uzyskała środki na założenie samodzielnej fotograficznej działalności gospodarczej. Dotacja umożliwiła zakup sprzętu Nikon Z6 i oświetlenia do mobilnego studia. Specjalizuje się w fotografii kulinarnej i sesjach rodzinnych. Gratulacje !
29 września 2021 r.
- Szymon Poloczek – uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, uczestnik XIII pleneru w Wenecji w 2014 r. i Wyprawy Fotograficznej na ISLANDIA 2014 został laureatem III Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora. Nagroda 10 000 zł . Po edukacji w grafice, fotografii, filmie Szymon realizuje się w ekspresyjnym malarstwie. Jego wystawa już 5 października 2021 w Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku. To nie pierwszy przypadek, że fotografia rozpaliła zainteresowanie sztuką w wielu twórczych dziedzinach m.in.: filmie, tańcu, muzyce, teatrze, architekturze, a teraz i w malarstwie. O swoich obrazach: „W moich obrazach używam charakterystycznych kolorów: żółci, błękitu i czerwieni. Zależy mi na tym, by pokazać, jak kolory rozlewają się, zmieniają miejsce w przestrzeni, plamy przybierają inne formy. Abstrakcyjne obrazy dają przestrzeń do pokazania tego, co nieokreślone. W umyśle człowieka ulegają zniekształceniu, każdy przetwarza je przez swój własny, osobisty filtr, przypominają nam o tym, co jest w nas, głębiej, pierwotne, choć nieuświadomione. Obrazy abstrakcyjne pozwalają nam wkroczyć w przestrzeń metafizyki, czegoś pomiędzy ciałem i duchem. Pozwalają się zatrzymać. Zarówno proces mojej pracy, jak i jej wytwory traktuje jako próbę odcięcia, zdystansowania się, przyjrzenia się sobie. To stoi w opozycji do ciągłego chaosu ówczesnego życia, wielozadaniowości, szybkiego tempa, stale nakładanych na nas przez świat oczekiwań i obowiązków, targetów do zrealizowania w określonym czasie. W świecie abstrakcji jest z kolei miejsce nie tylko na cel, ale i na człowieka, na jego fantazje, emocje, bycie lub znikanie. Drugą ważną dla mnie funkcją tych obrazów jest oddziaływanie, jakie uzyskuje przez sam kolor. Te kolory używane na obrazach są żywe, kontrastowe, figlarne, radosne, zmysłowe. U źródła tej gry kolorów jest popęd życia. Ten zaś nieustająco prowadzi w człowieku walkę z popędem śmierci. Tak więc traktuje kolor także jako broń w tej walce, walce z depresyjnością, agresywnością, które wpisane są w nasze codzienne życie, przenikają, czasami zatruwają nawet najpiękniejsze chwile”. Gratuluję i polecam wystawę. „Idę do światła” film zrealizowany przez Szymona Relacja z wystawy TVP
26 września 2021 r.
- Bernard Śmiałek były uczestnik Warsztatów Fotograficznych, uczestnik Wyprawy Fotograficznej Wielorybnicze Safari do Norwegii jest obecnie studentem Krakowskiej ASP na kierunku Multimedia. Zajmuje się operatorką i realizacją filmów artystyczno – dokumentalnych. Tutaj jedna z pierwszych realizacji „Ruch kamerowy”
Wcześniejsza realizacja Szkice muzyczne – Wyspiański
20 września 2021 r.
- Piotr Werewka były uczestnik Warsztatów równolegle zajmuje się realizacją filmów artystycznych. Fotografia i film to bardzo pokrewne dziedziny. Większośc operatorów i reżyserów rozpoczynało od realizacji fotografii. Tutaj próbka ostatniej produkcji Piotra „Motyl” – i wcześniejsza pod fotograficznym tytułem „1/125” polecam.
18 września 2021 r.
- XV Międzynarodowy Konkurs „Wszystkie Dzieci Świata” – Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie tym razem bez nagród, ale z 4 akceptacjami na wystawę. Ewa Burns – 3 prace, Włodzimierz Płaneta 1 fotografia.
fot. Włodzimierz Płaneta – „Tu, tu, tututudu…” fot. Ewa Burns – „Student pandemii”
2 czerwca 2021 r.
- Kolejny sukces Ewy Burns, tym razem w konkursie „Through a Mother’s & Father’s Eyes Photography – International Photo Festival”. Jej fotografia znalazła się w finale i została wyróżniona. Konkurencja była bardzo silna, co sprawia, że nagroda jest tym bardziej cenna i powodem do dumy. Ewa od lat koncentruje się na fotografowaniu swojej rodziny, zwłaszcza swoich dorastających dzieci, którzy są głównymi bohaterami większości jej zdjęć. Beztroski czas dzieciństwa i macierzyństwa przemija tak szybko, że niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Rodzinne fotografie przyniosły autorce już wiele nagród, a pasja do fotografii zaczyna odgrywać istotną rolę w jej życiu, stając się docenianą profesją na krajowych i międzynarodowych arenach. Fotografując rodzinę, nie ma problemów z publikacją i prawem do wizerunku, jakiego oczekują wszyscy organizatorzy konkursów. Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana od 26 maja do 9 czerwca w Bydgoszczy na Placu Wolności, koło fontanny „Potop”. Kuratorem i tłumaczem wystawy jest Justyna Jułga, a projekt został zrealizowany w ramach stypendium wspierania twórczości artystycznej przez Prezydenta Bydgoszczy i Urząd Miasta Bydgoszczy.
21 listopada 2020 r.
- W XXX Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej Żory 2020 r. fotografie AKT I i AKT III autorstwa Włodzimierza Płanety zdobyły II NAGRODĘ. Jedna z fotografii została wykonana w czasie Otwartego Pleneru we wsi Mostki, druga w czasie warsztatowych zajęć z fotografii aktu. Ciekawostka – jedna z fotografii została wykonana prawie 20 lat temu na najtańszym małoobrazkowym negatywie czarno-białaym Kodak, Academy 200. Nie jest to pierwszy sukces w Żarach. Wcześniej w 2010 r. i w 2012 r. drugą nagrodę, a w 2015 r. Grand Prix zdobył Jakub Ochnio, uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Gratulacje ! Katalog wystawy. Relacja z wystawy You-Tube.
19 października 2020 r.
- Kolejny sukces Ewy Burns, fotografie tym razem znalazły się w ścisłym finale Międzynarodowego Konkursu AWARS 2020 w kategorii Unconventional Portrait. Godzina emocji, gdyż finałowe fotografie wybierane i komentowane przez joury można było śledzić online. Ewa obecnie mieszka i pracuje w Teksasie w USA, specjalizuje się w fotografii dzieci. Gratulacje !
11 września 2020 r.
- 10 września w Galerii Fotografii NCK w Krakowie została otwarta wystawa pełnych koloru fotografii Ewy i Janusza Gajewskich zatytułowana „Może marzenia to są, a może sny”. Nietypowe spojrzenie na Kraków w odbiciach, oraz kompozycje świetlnych refleksów. Janusz Gajewski rozpoczynał przygodę z fotografią jako uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Pierwsze fotografie jako zadanie realizował w warsztacie ślusarskim w hucie Skawina, gdzie pracował. Bohaterami jego czarno-białych prac byli współpracownicy i używane narzędzia. Pierwszy znaczącym sukcesem była obecność w katalogu i na wystawie Międzynarodowego Konkursu pod patronatem FIAP „STROM” (Drzewo) na Słowacji. Wspólna pasja fotografii to kluczowy element wstąpienia w związek małżeński z Ewą. Oboje są członkami Krakowskiego Klubu Fotograficznego przy Nowohuckim Centrum Kultury. Wystawa otwarta do 31 października 2020 r. Polecam i gratuluję !
10 września 2020 r.
- W XIV Międzynarodowym Konkursie „Wszystkie dzieci świata” – Pacanów 2020, wśród wyróżnionych znalazły się prace Ewy Burns byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Prace były nadesłane z Texasu w USA, gdzie autorka obecnie mieszka. Fotografia dzieci, a zwłaszcza pasja fotografowania swojej rodziny przysporzyła już wiele sukcesów autorce, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Fotografując swoje dzieci, nie tylko tworzymy rodzinną kronikę, ale też nie narażamy się na ograniczenia publikacji z tytułu RODO. Gratulacje !
Włodzimierz Płaneta jest jednym z pomysłodawców konkursu, jurorem i autorem hasła „Wszystkie dzieci świata”. Inicjatywa powstała w czasie plenerów Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, które w latach 2003 i 2004 odbyły się Pacanowie.
2 marca 2020 r.
- Fotografia Włodzimierza Płanety zatytułowana „Asymptota” znalazła się w kalendarzu dziesiątej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie” organizowanego przez Uniwersytet Szczeciński. Fotografia zrealizowana na plenerze Warsztatów w krajobrazie rolniczym, tuż za zbudowaniami Nowej Huty.
20 lutego 2020r.
- Krakowska Szkoła Filmowa im. Henryka Jerzego Hasa wśród wykładowców ma trzech byłych uczestników Warsztatów fotograficznych w Krakowie
– warsztaty operatorskie i reżyserskie prowadzi Marcin Koszałka, kompletował fotografie do teczki egzaminacyjnej na studia operatorskie, debiutował wystawienniczo współtworząc grupę „Objazd”
– warsztaty fotografii architektury i krajobrazu, oraz fotografii analogowej prowadzi Zygmunt Novak, uczestniczył w zajęciach grupy warsztaty fotograficzne, grupy studyjnej i zajęciach w ciemni z fotografii czarn0-białej, uczestnik plenerów w Mostkach i Pradze, debiutował wystawienniczo, oraz uzyskał pierwsze nagrody fotograficzne
– warsztaty analizy obrazu i fotografii ulicznej prowadzi Małgorzata Pióro – uczestniczka warsztatów, plenerów w Mostkach i Pradze, debiutowała wystawienniczo, oraz zdobyła pierwsze nagrody. GRATULACJE !
15 lutego 2020r.
- Zapraszamy na wystawę Liliany Wolnik „PARIS”. Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach. Gratulacje!
Liliana Wolnik uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach: technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Kijowie. Obecnie prowadzi samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą.
10 grudnia 2019 r.
- Polecamy wystawę fotografii „Dzień bez miasta”. Autorem jest były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Piotr Kubic. Wystawa w Bibliotece miejskiej w dawnym budynku dworca kolejowego Kraków Główny. Gratulacje!
07 listopada 2019 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie po raz kolejny zrealizowały trzy oficjalne kalendarze dla Katedry Wawelskiej. Tym razem w kalendarzu planszowym znalazły się fotografie wykonane w Kaplicy Zygmuntowskiej. W realizacji fotografii i aranżacji oświetlenia asystowała grupa studyjna. W Kalendarzu 3-dzielnym znalazły się fotografie detali z fasady Katedry Wawelskiej, a na fotografii głównej panorama Katedry od strony Salwatora tuż po obfitym deszczu. Użyty obiektyw o ogniskowej 400mm. Do kalendarza kieszonkowego wspólnie fotografowaliśmy Dzwon Zygmunta używając dodatkowego oświetlenia. Dużo nowych doświadczeń i satysfakcji z wykonania tak odpowiedzialnego zadania. fot. Włodzimierz Płaneta
29 października 2019 r.
- Włodzimierz Płaneta został laureatem I Nagrody (2 500 zł) w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Fotografii PORTRET 2019 w Trzciance. Nagrodzone prace zostały zrealizowane w czasie Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie WENECJA 2019. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy 7 prac jego autorstwa i 3 prace uczestniczki Warsztatów Ewy Burns. W sumie 10 prac uczestników warsztatów zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej. W poprzednich edycjach konkursu znalazła się już spora reprezentacja uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, tych których pamiętam to: Brunon Wąsowski – laureat I Nagrody, na wystawach pokonkursowych i w katalogu prace zaprezentowali: Ewa Roden, Anna Lorentz, Jakub Ochnio, Janusz Socha, Małgorzata Pióro, Wanda Szumilo-Kulczycka, Artur Góra, Janusz Gajewski, Roman Buliński, Maria Herzog Majewska. Rok 2020 w końcu był szczęśliwy wreszcie dla mnie.
26 października 2019 r.
- Włodzimierz Płaneta został laureatem konkursu fotograficznego na fotografię do kalendarza promującego Gminę Bliżyn (nagroda 750 zł). Nagrodzona fotografia to efekt wakacyjnych eksploracji rezerwatu leśnego Dalejów i przedstawia skalny relikt polodowcowy znany pod nazwą „Brama Piekielna”. Fotografia realizowana m.in. z dodatkowymi źródłami światła z filtrami do obniżenia temperatury barwowej.
25 października 2019 r.
- W tym roku na najlepszym w Polsce Festiwalu Fotografii w Bielsku Białej, oprócz głównie zagranicznych autorów można też było zobaczyć prace obecnych Marka Janikowskiego i byłych uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie: Marii Herzog, Tadeusza Chudego i prezentację slajdów Joanny Mrówki. Gratulacje !
10 lipca 2019 r.
- Włodzimierz Płaneta przeprowadził wakacyjne warsztaty fotograficzne dla młodzieży szkolnej. Wspólnie realizowaliśmy portret Lanckorony. Każdy z uczestników realizował indywidualne zadanie będące częścią szerszego scenariusza. Zajęcia zakończyła wspólna wystawa. Organizator warsztatów – Krakowskie Centrum Kultury Podgórze, klub Wróblowice. Dziękujemy !
25 czerwca 2019 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie po raz trzeci są patronem i wykonawcą plakatu wystawy Thany Faroq z Jemenu z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Wernisaż z udziałem autorki – Instytut Francuski, ul. Stolarska 15 w Krakowie, 12 lipca 2019 r. godz. 18.00
Zapraszamy!
23 grudnia 2018 r.
- Na zlecenie Katedry Wawelskiej po raz kolejny zrealizowaliśmy oficjalny kalendarz planszowy na 2019 r. Tematem fotografii jest konfesja św. Stanisława BM. fot. Włodzimierz Płaneta
Fotografia zrealizowana przy świetle zastanym obiektywem shift-tilt ze zrównoważeniem świateł. W realizacji fotografii asystowała grupa studyjna. Kalendarz wydrukowany przez drukarnię Leyko.
W kalendarzu 3-dzielnym znalazło się 12 fotografii królewskich sarkofagów z Katedry Wawelskiej. Wszystkie sarkofagi wymagały aranżacji dodatkowego oświetlenia w łatwiejszych przypadkach dwóch, a w trudniejszych ograniczenia się jednego źródła światła. Musieliśmy sprostać sporym ograniczeniom czasowym. Każda z fotografii to jedynie godzina pracy na rozpoznanie, rozłożenie sprzętu, wykonanie fotografii i demontaż i realizowana w osobny dzień w sumie 13 dni zdjęciowych. Zaprocentowała sprawna logistyka i doświadczenie. W niektórych przypadkach został niedosyt, ograniczenia zleceniodawcy wykluczały zastosowanie dodatkowych środków. Kolejne cenne doświadczenia i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, która został oceniona wysoko, jako najlepsze fotografie nie dokumentacyjne jakie do tej pory mają nasze królowe i królowie. Dziękujemy za zaufanie jakim po raz kolejny obdarzył nas proboszcz Katedry Wawelskiej, ks. Zdzisław Sochacki.
5-6 grudnia 2018 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie przeprowadziły zajęcia dla międzynarodowej grupy uczniów szkół podstawowych z Polski, Grecji, Turcji, Litwy i Bługarii. Zaprezentowane zostały fotografie wykonane w technice 3-D a następnie odbyła się sesja fotograficzna z użyciem aparatu do fotografii natychmiastowej Fujifilm – istax. Zajęcia odbyły się w Europejskim Centrum Bajki i Szkole Podstawowej w Pacanowie, były prowadzone w języku polskim i angielskim.
10 października 2018 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie po raz kolejny są oficjalnym partnerem i fundatorem nagród XII Ogólopolskiego Konkursu Fotograficznego KLISZOŻERCY organizowanego przez NZS Akademi Ekonomicznej w Krakowie. Włodzimierz Płaneta będzie uczestniczył w jury konkursu.
1 października 2018 r.
- Praca Ewy Burns, byłej uczestniczki Warsztatów, plenerów w Wenecji i Mostkach została nagrodzona na międzynarodowym konkursie Through a Mother’s & Father’s Eyes Photography- International Festival of Photography – Amsterdam 2018. Gratulacje!
29 września 2018 r.
- Ponad 150 Sucheniowian przybyło na spotkanie promujące kalendarz „Suchedniów – personalnie”, które odbyło się w sobotę 29 września w sali kinowej Suchedniowskiego Ośrodka Kultury KUŹNICA. Większość fotografii wykonana została przez Włodzimierza Płanetę. Kalendarz obejmuje 20 fotografii (czyli 20 miesięcy), na których znalazło się ok. 400 osób członków stowarzyszeń, drużyn, zespołów działających na terenie Gminy Suchedniów. Duże przedsięwzięcie logistyczne, każda z grup wymagała osobnego czasu i miejsca sesji. Od modeli wymagany był odpowiedni strój i czasem atrybuty wykonywanej profesji. Dużym wyzwaniem była kąpiel w przeręblu przy temperaturze powietrza – 14 stopni Celsjusza, oraz drużyny rowerowej zgromadzonej tuż przez startem w najważniejszych w sezonie zawodach sportowych.
8 czerwca 2018 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie są patronem i projektantem plakatu wystawy „Drogi donikąd ? apartheid po europejsku”. Fotografie zostały zrealizowane przez młodych uchodźców z Afganistanu, Iraku i Syrii. Wernisaż z udziałem autorów – Instytut Francuski, ul. Stolarska 15 w Krakowie, 19 września 2018 r. godz. 18.00
Zapraszamy!
26 października 2017 r.
- Zapraszamy na wystawę prac uczestników Warsztatów Fotograficznych, które dla laureatów konkursu fotograficznego organizowanego przez Politechnikę Krakowską przeprowadził Włodzimierz Płaneta. Wernisaż wystawy 27 października 2017 r. godz. 14.00, Pawilon Wyspiańskiego ul. Franciszkańska 2, Kraków
30 września 2017 r.
- W II Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Ojczystej jury w składzie w składzie : Mieczysław Wielomski – artysta fotografik AFRP, ZPAF, Kazimierz Jastrzembski – artysta fotografik AFRP, Jerzy Niedziela – artysta fotografik AFRP przyznało I NAGRODĘ (2 tys. zł) Lilianie Wolnik. Gratulacje!
- Liliana Wolnik uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach: technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Kijowie.
24 sierpnia 2017 r.
- Włodzimierz Płaneta przeprowadził pięciodniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży z gminy Wąchock i Suchedniów. Podsumowaniem będzie wspólna wystawa prac uczestników w czasie 52 Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2017. Wernisaż 30 września 2017 r. godz. 17.00 w Wiejskim Domu Kultury. Zapraszamy!
05 czerwca 2017 r.
- Zapraszamy na indywidualną wystawę Liliany Wolnik „Montelupich 7”. Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach. Wystawa odbywa się ramach festiwalu „Kraków Photo Fringe 2017”, wernisaż 13.06.2017 r. godz. 19.00. Gratulacje!
- Liliana Wolnik uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach: technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Kijowie. Obecnie prowadzi samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą.
05 czerwca 2017 r.
- Zapraszamy na indywidualną wystawę Anety Mudyny „Casanova tutaj nie rządzi”. Hotel i Restauracja Kochanów ul. Lubomirskich 61. Wernisaż 06.06.2017 r. godz. 18.00. Wystawa ramach festiwalu „Kraków Photo Fringe 2017”. Wystawa otwarta do 09.07. 2017 r. Gratulacje!
- Aneta Mudyna przez 4 lata uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach: technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Mostkach. Obecnie prowadzi samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą.
25 kwietnia 2017 r.
- W konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Photo dwie Nagrody: I w kategorii „Kultura i sztuka” i III w kategorii „Życie Codzienne” zdobyła Joanna Mrówka, która swoją karierę fotograficzną rozpoczęła przeszło 20 lat temu na Warsztatach Fotograficznych w Krakowie. I nagrodę w kategorii „Portret” i III Nagrodę w kategorii „Kultura i Sztuka” otrzymał Tomasz Lazar uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Wenecji w 2011 r. Gratulacje!!!
21 kwietnia 2017 r.
- W galerii Akademii Sztuk Pięknych w Reggio Calabria we Włoszech można zobaczyć prace Anety Mudyny i Aleksandry Zapolskiej byłych uczestniczek Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Autorki zostały zaproszone do Włoch i uczestniczyły w spotkaniu z profesorami i studentami Akademii Sztuk Pięknych. Gratulacje!
20 kwietnia 2017 r.
- Włodzimierz Płaneta będzie oceniał prace w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, „FotoKrajObraz – Człowiek w krajobrazie”. Regulamin konkursu dostępny na stronie Instytutu Architektury Krajobrazu WA PK w zakładce Aktualności. Dla laureatów w dniach 19-20 maja 2017 r. Włodzimierz Płaneta przeprowadzi warsztaty fotograficzne. Zapraszamy do udziału.
05 kwietnia 2017 r.
- Włodzimierz Płaneta został kuratorem wystawy młodego artysty Mohameda Keita pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wystawa poświęcona jest problemom uchodźców przebywających we Włoszech i zostanie zaprezentowana od 19 czerwca do 7 lipca 2017 r. w Instytucie Francuskim w Krakowie.
Zapraszamy!
04 kwietnia 2017 r.
- Polecamy wywiad z Anetą Mudyną, która przez 4 lata uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach: technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Mostkach. Obecnie prowadzi samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą. Gratulacje!
03 kwietnia 2017 r.
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie są partnerem i fundatorem nagród 8 edycji Studenckiego Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego GŁĘBIA SPOJRZENIA 2017. Wśród nagród będą albumy fotograficzne ISLANDIA Włodzimierza Płanety. Wernisaż i wręczenie nagród odbędzie się 20 kwietnia o godz. 18.00 w Metaforma Cafe ul. Powiśle 11 w Krakowie.
Gratulacje dla zwycięzców!
28 marca 2017 r.
- Zapraszamy na kolejną indywidualną wystawę byłego uczestnika Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Andrzeja Pecio – GRUZJA. Tym razem autor prezentuje portret życia pasterzy owiec w górach Kaukazu. Wernisaż 29. 03. 2017 r. godz. 19.00, księgarnia BONA ul. Kanonicza 11 w Krakowie.
Zapraszamy!
05 stycznia 2017 r.
- Zapraszamy na pierwszą indywidualną wystawę fotografii Roberta Dyduły – New York- barwni ludzie, niezwykła architektura. Robert Dyduła były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, uczestnik pleneru e Wenecji i Wyprawy Fotograficznej Nowy Jork 2012 r. Obecnie prowadzi samodzielną działalność fotograficzną w branży fotografii ślubnej i okolicznościowej. Wernisaż 5 stycznia 2017 r. godz. 18.00, Galeria OKN, Kraków – Nowa Huta oś. Górali 5.
Gratulacje!
20 grudnia 2016 r.
- Po raz kolejny został zrealizowany kalendarz planszowy dla Katedry Wawelskiej na 2017 r. Realizacja fotografii była w dwóch wersjach, zegar na wieży, ale dwie różne godziny, również na zapotrzebowanie do kalendarza 3-dzielnego. W sumie wykonanie pozornie prostej fotografii dzięki sprzyjającej pogodzie zajęło trzy dni. Użyty obiektyw to nikkor o ogniskowej 400 mm. fot. Włodzimierz Płaneta
20 maja 2016 r.
- Został wydany drukiem album KRAKÓW uczestników Warsztatów Fotograficznych – grupy pejzażowej. Autorami są Katarzyna Owsiany, Jacek Piwowarczyk, Włodzimierz Płaneta , Ilona Porębska, Małgorzata Skopek, Agnieszka Szarszewska, Urszula Wilgocka. Album na 84 stronach zawiera 87 czarno-białych fotografii, portrety i noty biograficzne autorów. Nakład albumu wyczerpany.
8 lutego 2016 r.
- Zapraszamy na indywidualną wystawę fotografii Anety Mudyny, która przez 4 lata uczestniczyła w Warsztatach Fotograficznych w Krakowie w grupach technicznej, warsztaty, grupy fotografii studyjnej, portretowej i pejzażowej na poziome podstawowym i zaawansowanym. Uczestniczka plenerów w Pradze, Wenecji i Mostkach. Obecnie prowadzi samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą. Wernisaż 01 marca 2016 r. godz. 18.00 Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 17, Myślenice.
Gratulacje!
23 lutego 2016 r.
- Zapraszamy na wystawę fotografii i gwaszy Jolanty Czerneckiej, byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.
Wernisaż 28 lutego 2016 r. godz. 17.15 Galeria Dzwonnica, WDK w Głogoczowie filia MOKiS Wystawa będzie prezentowana do 15 kwietnia. Gratulacje!
14 lutego 2016 r.
- Zapraszamy na wystawę fotografii Agaty Pałys-Suchorab, byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Obecnie prowadzi samodzielną działalność fotograficzną i zajęcia fotograficzne dla dzieci.
Wystawa jest podsumowaniem fotograficznego projektu „Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”. Projekt ma być pochwałą życia, ma przypomnieć, że życie jest największą wartością. Każdy ma prawo do życia, a nikt nie ma prawa życia odbierać. W projekcie wzięło udział 380 matek i 543 dzieci. - Wernisaż 15 lutego 2016 r. godz. 18:00,
Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28, Kraków. Gratulacje!
18 stycznia 2016 r.
- Zapraszamy na indywidualną wystawę fotografii – Kraków w fotografii – Elżbiety Oracz, byłej uczestniczki Warsztatów Fotograficznych w Krakowie oraz plenerów w Pradze i Wenecji.
- Wernisaż
19 stycznia 2016 r. godz. 18:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach
ul. Adama Mickiewicza 17, Myślenice. Gratulacje!
- Warsztaty Fotograficzne w Krakowie brały udział w realizacji filmowej byłego uczestnika Warsztatów Wojciecha Jachymiaka DEKALOG. We wspólnym projekcie z muzykiem Janem Pospieszalskim było zaangażowanych wielu muzyków i kompozytorów również ze świata. Poniżej pierwsza część zrealizowana w Krakowie i na Podhalu. Zapraszam do obejrzenia i gratulacje dla autora, reżysera, operatora i producenta Wojtka Jachymiaka.
- Tutaj film – kliknij
4 kwietnia 2015 r.
- Dzięki mecenatowi Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie został wydany katalog wystawy „WENECJA”o objętości 32 stron, katalog zawiera 45 fotografii autorstwa Bogusławy Czajczyk, Radosława Mrozka, Katarzyny Owsiany, Jacka Piwowarczyka, Agnieszki Szmist i Włodzimierza Płanety. Nakład katalogu 500 egz.
03 kwietnia 2015 r.
- Został wydany album fotograficzny „WENECJA” autorstwa uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie i plenerów w Wenecji: Bogusławy Czajczyk, Jacka Piwowarczyka, Katarzyny Owsiany, Agnieszki Szmist, Radosława Mrozka i Włodzimierza Płanety. Album o objętości 160 stron, 180 czarno-białych fotografii, został wydany w kolekcjonerskim nakładzie 120 sztuk. Nakład albumu wyczerpany. Album dostępny w bibliotece Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
27 marca 2015 r.
- Piotr Werewka – były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie rozpoczynając od zajęć technicznych po zaawansowaną fotografię portretową, uczestnik dwóch plenerów w Wenecji, obecnie oprócz fotografii zajął się produkcją filmową. Tematem jego etiud stała się pasja fotografowania. Oto jedna z nich pod znaczącym tytułem „1/125”. Gratulacje!
07 maja 2015 r.
- Maciej Świstek – były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie i indywidualnych zajęć przygotowujących na studia fotograficzne, obecnie absolwent wydziału fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona. Schillera w Łodzi zaprasza na autorską wystawę.
Cafe RIO ul. Św. Jana 2, Kraków , wernisaż, 7 maja 2015 o godz. 19:00. Gratulacje!
24 marca 2015 r.
- W Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu przy ul. Łódzkiej została otwarta wystawa „Archipelag LOFOTY” Krzysztofa Głowackiego, uczestnika XIII Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie LOFOTY – „Wielorybnicze Safari 2013″
- Wernisaż
24 marca 2015 r. godz. 17.00, wystawa otwarta do 10 kwietnia 2015 r. Gratulacje !
08 grudnia 2014 r.
- Został wydany drukiem oficjalny kalendarz 3-dzielny na zamówienie Katedry Wawelskiej z fotografiami Włodzimierza Płanety. W realizacji fotografii asystowali uczestnicy zajęć grupy studyjnej. Dziękuję!
Został wydany oficjalny planszowy kalendarz na zamówienie Katedry Wawelskiej na 2015 r. W realizacji zbiorowej fotografii pracowników Katedry Wawelskiej brała udział grupa fotografii studyjnej. Fotografia wymagała zaangażowania i instalacji oświetlenia o mocy 3600 Ws. Fotografia wykonana „na gotowo” w listopadowy wieczór wymagała sprawności logistycznej i technicznej. Pierwszy plan oświetlony 3 lampami po 1200 Ws, trzeci plan to światło zastane. Wykonano 2 fotografie. Fotografia historyczna, gdyż trzy pierwszoplanowe postacie siedzace obok siebie w centrum kadru: Janusz Bielański, ksiądz, infułat, kanonik gremialny Krakowskiej Kapituły Katedralnej zmarł 3 listopada 2018 r., Tadeusz Pieronek, duchowny rzymskokatolicki, kanonista, profesor nauk prawnych, biskup, były rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zmarł 27 grudnia 2018 r., Zdzisław Sochacki proboszcz parafii archikatedralnej, proboszcz Katedry Wawelskiej zmarł 2 września 2021 r.
29 listopada 2013 r.
zrealizowaną Północnej Szwecji w czasie Wyprawy Fotograficznej LOFOTY 2012.
- Został wydany drukiem oficjalny kalendarz planszowy w formacie A-0 Katedry Wawelskiej. W kalendarzu znalazły się 4 fotografie Włodzimierza Płanety. Dwie prezentują boczne elewacje katedry i dwie prezentują chór katedralny, żeński i męski. Fotografie wymagały wielu przygotowań, zebrania w strojach galowych kompletu uczestników i aranżacji dwóch planów zdjęciowych ze studyjnym oświetleniem. Chórzyści w ograniczeniu czasowym stawili się specjalnie na sesję zdjęciową kiedy trudniej o dyscyplinę jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku koncertu. W pracach asystowali uczestnicy Warsztatów Fotograficznych. Również zajęliśmy się projektem graficznym i przygotowaniem do druku. Wysokiej jakości druk zapewniła drukarnia Leyko. Kalendarz wyglada wspaniale i będzie cenna pamiątką dla Katedry Wawelskiej i chórzystów. Dziękujemy za współpracę.
25 listopada 2012 r.
- Został wydany planszowy kalendarz na 2013 r. z fotografią Włodzimierza Płanety, zrealizowaną w czasie Wyprawy Fotograficznej ISLANDIA 2011. Starałam się unikać turystycznych miejsc znanych w tysięcy kalendarzy. Slajdowe światło i zielony kamień na pierwszym planie zrobił dobrą robotę, bez posiłkowania się tandetnymi sztuczkami jak w takim przypadku stosowany przez większość fotografujących wydłużony czas ekspozycji.
01 grudnia 2012 r.
- Projekt druku 13 planszowego na 2013 r. KRAKOWSKI KAZIMIERZ. Autorzy fotografii: Bogusława Czajczyk, Jacek Piwowarczyk, Włodzimierz Płaneta
05 czerwca 2012 r.
- Przy ul. Bocheńskiej 5 w Krakowie powstała pierwsza w Krakowie komercyjna galeria fotografii TRZECIE OKO. Galeria została założona przez byłego uczestnika Warsztatów Fotograficznych w Krakowie Piotra Koralewskiego. Gratulacje! Życzymy wielu wyjątkowych wystaw!
10 listopada 2011 r.
- Polecam debiutancki film „Made in Poland” Witalisa Szumiło- Kulczyckiego, byłego uczestnika Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.
22 października 2009 r.
- Został wydany 13 planszowy kalendarz na 2010 rok z fotografiami Włodzimierza Płanety zrealizowanymi w czasie VIII Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie LOFOTY 2009
10 października 2006 r.
- W studenckim magazynie SMS wydawanym przez Akademię Ekonomiczną w Krakowie ukazała się wielostronicowa relacja z naszej Wyprawy Fotograficznej LOFOTY 2006 autorstwa jednego z uczestników Mateusza Dulińskiego. Na okładce magazynu ekipa w pełnym składzie od lewej Ewa Kozłowska, Mateusz Duliński, Włodzimierz Płaneta, Aleksandra Mikuła.
Gratulacje!
10 listopada 2002 r.
- VII Ogólnopolski Konkurs Fotografii PORTRET – Trzcianka 2002. Tym razem bez nagród dla uczestników Warsztatów, ale do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace Agaty Pałys-Suchorab „Bieguny życia”, Małgorzaty Pióro „Cięcie” i Wandy Szumiło-Kulczyckiej „Kobieta w kapeluszu” i „Smak”. Gratulacje !
15 października 2002 r.
- W konkursie fotograficznym Skarby Małopolski 2002 uczestnicy Warsztatów rozbili bank nagród. Dwie równorzędne Główne Nagrody po 2000 zł otrzymały: Agata Pałys-Suchorab za zestaw zdjeć pod tytułem „Lanckorona”i Małgorzata Pióro. Gratulacje !
15 kwietnia 2002 r.
- W konkursie fotografii Portret Miasta Krakowa 2001 wśród nagrodzonych znalazły się prace uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie
- Nagroda Jego Eminencji ks. kardynała Macharskiego dla Małgorzaty Pióro
- Nagroda Wojewody Małopolskiego dla Janusza Sochy
- Nagroda Gazety Wyborczej za fotoreportaż dla Romana Bulińskiego Gratulacje !
23 lutego 2002 r.
- Na wystawę pokonkursową Międzynarodowego Konkursu Fotografii Ekologicznej pod patronatem FIAP „STROM” w Rużeberoku na Słowacji zakwalifikowano prace uczestników uczestników Warsztatów: Michała Banasia (2), Sylwii Bauer (1), Jacka Dumanowskiego (2), Marcina Kapsy (2), Ireneusza Misiaka (2), Artura Pióro (2), Małgorzaty Pióro (1). W sumie 12 prac w międzynarodowym towarzystwie. Gratulacje! Pokonkursową wystawę będzie można też zobaczyć w Krakowie.
20 listopada 2001 r.
- VI Przegląd Fotografii Polskiej, II Przegląd Fotografii Kraków Nadbałtyckich „Złota Muszla”- Koszalin. Nagrody uczestników Warsztatów.
- Włodzimierz Płaneta – Nagroda Firmy Foto Printer
- Akceptacje na wystawę: Roman Buliński, Jacek Dumanowski, Janusz Gajewski, Artur Góra, Ireneusz Misiak, Zygmunt Novak, Artur Pióro, Małgorzata Pióro, Janusz Socha, Wojciech Ziajka. Gratulacje !
15 listopada 2001 r.
- Biennale Fotografii Czarno-Białej im. Edmunda Osterloffa „Postać ludzka w pejzażu”. Akceptacje na wystawę uczestników Warsztatów: Michał Banaś 4 prace, Jan Czyżewski – 3 prace, Artur Góra 3 prace, Wanda Szumiło-Kulczycka 4 prace. Gratulacje !
02 listopada 2001 r.
- VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny PORTRET – Trzcianka 2001 r. Nagrody uczestników Warsztatów.
- I Nagroda – Brunon Wąsowski
- Wyróżnienie Krzysztofa Gierałtowskiego – Janusz Socha
- Akceptacje na wystawę: Roman Buliński, Janusz Gajewski, Artur Góra, Maria Herzog-Majewska , Włodzimierz Płaneta. Gratulacje !