Mostki 2018

      53 Otwarty Plener Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2018    

          Zimowy plener w Mostkach!  24-25 lutego 2018 r.

 • Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa, wystaw i prezentacji do oficjalnego programu pleneru.

Jeśli chcesz zobaczyć swoje prace na szerokim ekranie, to po raz drugi mamy możliwość prezentacji w kinie na profesjonalnym projektorze!

 

 

 


      52 Otwarty Plener Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2017 

          relacja prasowa w dzienniku Echo Dnia kliknij 

           termin od 29 września (piątek)  do 1 października (niedziela) 2017 roku.

 •  

 

 

 

   przyjazd uczestników 29 września

  (piątek) od godz. 10.00

  (z Krakowa wyjeżdżamy w piątek godz. 8.00)

   w programie m.in.

   robocze prezentacje prac uczestników pleneru,

   29 września godz. 18.00

 

 

 • prezentacja autorskiego albumu Włodzimierza Płanety ISLANDIA, 29 września godz. 19.00

 

 

 

 

 

 •  sesja zdjęciowa dla uczestników pleneru w zabytkowym wodnym młynie JĘDRÓW  30 września godz. 10.00 
 • wspólna fotografia mieszkańców gminy Suchedniów – realizacja Włodzimierz Płaneta godz. 13.00 
 • wystawa prac uczestników warsztatów fotograficznych w Wąchocku i Mostkach prace zaprezentują: Natalia Głowacka, Anna Nalewaj, Olga Rzeszutek, Krzysztof Szczygieł.

             30 września godz. 17.00,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • HEL – prezentacja fotografii Małgorzaty Skopek –  30 września 2017 r.  godz. 17.15,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny) 

Małgorzata Skopek

Nauczycielka gry na fortepianie, muzyk kameralista. Swoje muzyczne pasje wzbogaca śpiewając w Akademickim

Chórze „Organum”. Uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.

Współautorka albumu i wystawy fotografii KRAKÓW w 2016 r. oraz wystawy WENECJA w 2017 r.  

 

 

 • SUCHEDNIOWSKIE MOSTKI – prezentacja autorskiego albumu Włodzimierza Płanety.  30 września 2017 r. godz. 18.00,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny)
 • …Tego samego roku pojawiłem się w Mostkach raz jeszcze, tym razem moim celem było zrealizowanie serii portretów wcześniej poznanych sąsiadów i okolicznych mieszkańców. Do dyspozycji miałem jeden fotograficzny film i 36 klatek. W ciągu dwóch dni powstało 36 fotografii, które trzeciego dnia zawiesiłem w miejscowym Domu Kultury. W niedzielę, po głównej mszy w kościele w Parszowie, po odczytaniu ogłoszeń parafialnych ksiądz proboszcz zaprosił wiernych na niecodzienne wydarzenie, wystawę moich fotografii. Zdejmując liturgiczne szaty, stanął w sutannie na czele „procesji” i poprowadził chętnych ścieżką, pomiędzy polami, większość ruszyła z nami. Rozbudzona ciekawość mieszkańców zadziałała, po wystawie prawie wszystkie fotografie znalazły właścicieli. Obecnie mija już 23 lata od tamtego wydarzenia a zrealizowane wtedy portrety są skarbem w domowych archiwach. Tamta sytuacja spowodowała, że od tej pory, Mostki obok Pragi i Wenecji stały się bardzo ważnym miejscem twórczej pracy Krakowskich Warsztatów Fotograficznych… 

           UWAGA: wszyscy bohaterowie albumu (90 osób) w czasie wernisażu otrzymają bezpłatnie swój egzemplarz autorski

 • MOSTKI – portret mieszkańców – wystawa prac Włodzimierza Płanety wykonanych w Mostkach w 1993 r. 30 września 2017 r. godz. 18.00 Wiejski Dom Kultury w Mostkach 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              …Stonowane ciepło sepii, oszczędność gestów i emocji skutecznie pobudza wyobraźnię widza. Autor ukrywa cielesność swojej muzy koncentruje się na emocjach

              jakie towarzyszą realizacji tak intymnej sesji. Powściągliwie delektuje się światłem i wewnętrzną tajemnicą, którą pozostawia napoczętą, ale nie odkrytą… 

 •     

 

 

 

 

 

 

 

 

               Wystawie będzie towarzyszył wieczór poezji  Emila Tokarczyka – kliknij.

                 … lubię się zagłębiać w ciszę

                     lubię Cię przenikać

                     lubię wnikać w zakamarki

                     lubię Cię dotykać… 

             jak dojechać do Młyna JĘDRÓW ? – kliknij   

 • oprawa muzyczna – Urszula Cywińska 
 • Po wernisażu tańczymy tango. 
 • Kielecka Szkoła Krajobrazu – sesja zdjęciowa dla uczestników pleneru w terenie 1 października godz. 10.00  
 • koszt udziału w plenerze 130 zł w cenie 2 noclegi,  obiad z regionalnymi potrawami przygotowany przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, udział w zajęciach i imprezach. są jeszcze wolne miejsca, prosimy o wcześniejsze rezerwacje.z Krakowa jest możliwość dojazdu autem z uczestnikami pleneru.  do 27 września 2017 r. przyjmujemy  zgłoszenia wystaw do oficjalnego programu pleneru, po tym terminie prace będzie można zaprezentować na roboczych pokazach ( piątek 29 września) kontakt: Włodzimierz Płaneta tel. 603 245 196, studio@planetaw.com jak dojechać do Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach? – kliknij 

 

Plener, prezentacja albumu i wystawa Akt znalazła się w w programie

wydarzenia Suchedniowski Park Artystyczny

zapowiedź prasowa – kliknij 

 

 

fotografie z „Parku artystycznego” pod chmurką

 

 

 

 

 

 

 

 

 


OTWARTE PLENERY FOTOGRAFICZNE W MOSTKACH

Regularne fotograficzne plenery we wsi Mostki odbywają się od 1994 r. Organizatorami są uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Gościny udziela Wiejski Dom Kultury w Mostkach. W 52 plenerach wzięło już udział ponad 700 fotografów z całej Polski. Fotografowie i miłośnicy fotografii przyjeżdżają głównie z Warszawy, Kielc, Łodzi, Śląska i Krakowa. Mieliśmy też gości  z Gdańska, Wrocławia i Torunia. Plenery są otwarte dla wszystkich pasjonatów fotografii. Każdy z uczestników ma szanse zaprezentować swoje prace w programie głównym lub na roboczym pokazie. Wystawy spotykają się z życzliwym odbiorem, a autorzy prac mogą wsłuchać się w komentarze doświadczonej i wymagającej publiczności. Plener to znakomita okazja  do wymiany doświadczeń, nawiązania ciekawych kontaktów. Każdy plener jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Ostatnio braliśmy udział w ekskluzywnym i zamkniętym zlocie miłośników Harley Davidsona. Błyszczące chromami maszyny, odziani w skórzane kurtki „jeźdźcy”, rockowe koncerty, a na deser striptiz zgrabnych tancerek dostarczył każdemu ekscytujących tematów. Innym razem, każdy kto się odważył mógł odbyć lot paralotnią z najbardziej doświadczonymi polotami w tym z paralotniarskim mistrzem świata. 

Plenery odbywają się 4 razy w roku: na początku lutego, w pierwszych dniach maja, u progu wakacji i pod koniec września. Malownicza okolica o każdej porze ciągle inspiruje. Kielecki krajobraz, szachownice łagodnie falujących pól mają swoich mistrzów. Wzorce stworzone przez Pawła Pierścińskiego i twórców „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” są ciągle aktualne. Stałe miejsce spotkań wymaga nieustannych poszukiwań. Organizatorzy nie sugerują co i gdzie ma być fotografowane. Rolą plenerów jest stworzenie warunków do realizacji indywidualnych zamierzeń. Wspólne fotografowanie oczywiście nie ogranicza się do pejzażu. Twórcza atmosfera sprzyja powstawaniu portretów, eksperymentalnych kompozycji, aktów… Zrealizowane pomysły okazują się często artystyczną wizytówką autorów, zdobywają nagrody na konkursach. Plenery mają również charakter szkoleniowy, organizowane są warsztaty fotografii, studyjnej, portretowej i aktu, wiosną i jesienią dominuje fotografia krajobrazu.

Mieszkańcy Mostek przyzwyczaili się do widoku fotografów, którzy niezależnie od pogody, pory roku i pory dnia przemierzają okoliczne pola. Rozłożone statywy już dawno przestały być kojarzone z najazdem „geodetów” szykujących zamach na spokój wioski. Chociaż ostatniej jesieni jeden z gospodarzy potraktował nas jako zorganizowaną grupę „złodziei ogórków” skrzętnie spisując numery rejestracyjne naszych samochodów. Te i podobne sytuacje wzbogacają koloryt plenerów i są często wspominane na kolejnych spotkaniach. Walorem jest również tutejsza kuchnia, panie z koła gospodyń zaskakują nas każdorazowo nowym regionalnym posiłkiem. Tak smacznego rosołu, czy domowej zupy trudno spróbować gdzie indziej.
Szczególną atrakcją każdego pleneru jest wernisaż przywiezionych przez uczestników fotografii i pokazy slajdów. Wystawy mają roboczy charakter, prezentowane fotografie dają okazję do porównań i długich dyskusji. Cenne są uwagi publiczności, która chętnie i szczerze dzieli się wrażeniami. Wymiernym potwierdzeniem uznania dla autorów są wielokrotne zaproszenia lokalnych władz do portretowania okolicy. Wybrane drogą konkursu najciekawsze prace są hojnie nagradzane, promują urodę regionu w folderach i przewodnikach. Wszystkie te elementy składają się na znakomitą atmosferę plenerów i zachęcają aby po raz kolejny spotkać się w Mostkach.

 
Jak dojechać – mapa – kliknij  

Dojazd samochodem:
od głównej drogi nr 7 (Kraków – Warszawa) w Suchedniowie należy skręcić w kierunku Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego ok. 3-4 km. Wiejski Dom Kultury w Mostkach znajduje się po prawej stronie za zalewem na z dala widocznym wzgórzu, ze starymi drzewami.

Dojazd koleją lub autobusem:

do Skarżyska Kamiennej, następnie autobusem podmiejskim lub busem około 15 min. Należy wysiąść „nad zalewem w Mostkach”.  

 Wiejski Dom Kultury w Mostkach Mostki 1
26-130 Suchedniów, woj. Świętokrzyskie
tel. 0-41 25-44-249

Kierownik – Krzysztof Szczygieł
e-mail: mostki.dk@mostki.pl

 

 

Relacja filmowa 2016 – kliknij 

Impresja filmowa Mostki 2011 – kliknij 

Relacja filmowa z 2008 – kliknij

 Techno- sesja zdjęciowa w Młynie JĘDRÓW,  fot. Włodzimierz Płaneta