Mostki 2018

               w programie:

  • premierowa prezentacja kalendarza na 2019 r. autorstwa Włodzimierza Płanety

 

 

 

 

 

 

 

  • KRAKÓW – wystawa fotografii grupy Warsztaty Fotograficzne w Krakowie w składzie: Małgorzata Skopek, Mariusz Kowalski, Katarzyna Owsiany, Jacek Piwowarczyk, Włodzimierz Płaneta, Agnieszka Szarszewska, Urszula Wilgocka – 29 września, godz. 18. 30 – wstęp wolny. Wystawa dostępna tylko jeden wieczór! 

 

 

 

 

 

 

 

  • WENECJA – premierowa prezentacja slajdów autorstwa uczestników XVII i XVIII Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie WENECJA 2018    

 

 

 

 

 

 

 

            

              Program pleneru jest jeszcze otwarty. Proszę o zgłoszenia wystaw, prezentacji, wykładów, warsztatów.

              Do udziału zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii. Obowiązują wcześniejsze zapisy tel. 603-245-196, studio@planetaw.com  

              Dla uczestników zapewnione noclegi i udział w imprezach.    

  • 53 Otwarty Plener Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI – zima 2018    

              Zimowy plener w Mostkach  23-25 lutego 2018 r. za nami.

 

  • Małgorzata Skopek i Agnieszka Szarszewska – WENECJA – pokaz slajdów

 

 

 

 

 


  • Sławomir Bugaod 1989 r. zdeklarowany pasjonat fotografii. Szczególnie lubi fotografię stereoskopową, fotografię otworkową oraz dźwięk migawki Minolty XD 7. W czasie pleneru zaprezentuje jak wykonać dostępny każdemu zestaw do fotografii 3-D skonstruowany ze smartfonów. Pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej, uczestnik kilku plenerów w Mostkach pracuje jako programista.
    W Mostkach na kolejnym autorskim pokazie Sławek zaprezentuje trójwymiarowe slajdy wykonane rosyjskim aparatem Fed-stereo w czasie Plenerów Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, które były organizowane w Pradze.  Zapraszamy ! 

       

         Prezentowane poniżej fotografie wymagają użycia okularów z niebieskim i czerwonym filtrem.  

 

 

 

 

 

 


  • Andrzej Adamczyk – z zawodu farmaceuta, mieszka w Bliżynie. Zajmuję się makrofotografią przyrodniczą, szczególnie upodobał sobie okazy rzadkich gatunków śluzowców, grzybów i roślin. Większość fotografii została zrealizowana pobliskim rezerwacie przyrody „Świnia Góra”. Publikuje w albumach przyrodniczych, współpracuje ze Skarżyską grupą fotograficzną „Co-arto”, oraz serwisem informacyjnym www.tsk24.pl  Eksperymentuje w stereofotografii i technice gumy chromianowej.  W Mostkach przedstawi trójwymiarowe prace ” Przestrzeń zamknięta – magia anaglifów”. Dodatkowo będzie można zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem do makrofotografii, oraz wysłuchać wykładu o technice fotografowania owadów, w szczególności motyli i ważek. Zapraszamy ! 
      
    Prezentowane poniżej fotografie wymagają użycia okularów z niebieskim i czerwonym filtrem.  

 

 

 

 

 


  • W czasie pleneru będzie można wykonać fotografie jedynym na świecie modelem aparatu cyfrowego do fotografii 3-D, dwuobiektywowym FUJIFILM Real 3 -D, W-1  Fotografie wydrukowane w/g patentu firmy Fuji i pokryte folią soczewkową, oglądane gołym okiem sprawiają przestrzenne wrażenie, bez użycia specjalnych okularów i będą zaprezentowane na wystawie. 

 


 

  • 52 Otwarty Plener Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2017 

           relacja prasowa w dzienniku Echo Dnia kliknij 

           relacja filmowa YouTube – kliknij 

           termin od 29 września (piątek)  do 1 października (niedziela) 2017 roku.

  •  przyjazd uczestników 29 września

(piątek) od godz. 10.00

 (z Krakowa wyjeżdżamy w piątek godz. 8.00)

 w programie m.in.

 robocze prezentacje prac uczestników pleneru,

 29 września godz. 18.00

 

 

 

 

 

 

 

 

  • prezentacja autorskiego albumu Włodzimierza Płanety ISLANDIA, 29 września godz. 19.00

 

 

 

 

 

 

  • sesja zdjęciowa dla uczestników pleneru w zabytkowym wodnym młynie JĘDRÓW  30 września godz. 10.00 
  • wspólna fotografia mieszkańców gminy Suchedniów – realizacja Włodzimierz Płaneta godz. 13.00 
  • wystawa prac uczestników warsztatów fotograficznych w Wąchocku i Mostkach prace zaprezentują: Natalia Głowacka, Anna Nalewaj, Olga Rzeszutek, Krzysztof Szczygieł.

             30 września godz. 17.00,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • HEL – prezentacja fotografii Małgorzaty Skopek –  30 września 2017 r.  godz. 17.15,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny) 

Małgorzata Skopek

Nauczycielka gry na fortepianie, muzyk kameralista. Swoje muzyczne pasje wzbogaca śpiewając w Akademickim

Chórze „Organum”. Uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.

Współautorka albumu i wystawy fotografii KRAKÓW w 2016 r. oraz wystawy WENECJA w 2017 r.  

 

 

 

  • SUCHEDNIOWSKIE MOSTKI – prezentacja autorskiego albumu Włodzimierza Płanety.  30 września 2017 r. godz. 18.00,  Wiejski Dom Kultury w Mostkach (wstęp wolny)

           relacja prasowa – kliknij  

  • …Tego samego roku pojawiłem się w Mostkach raz jeszcze, tym razem moim celem było zrealizowanie serii portretów wcześniej poznanych sąsiadów i okolicznych mieszkańców. Do dyspozycji miałem jeden fotograficzny film i 36 klatek. W ciągu dwóch dni powstało 36 fotografii, które trzeciego dnia zawiesiłem w miejscowym Domu Kultury. W niedzielę, po głównej mszy w kościele w Parszowie, po odczytaniu ogłoszeń parafialnych ksiądz proboszcz zaprosił wiernych na niecodzienne wydarzenie, wystawę moich fotografii. Zdejmując liturgiczne szaty, stanął w sutannie na czele „procesji” i poprowadził chętnych ścieżką, pomiędzy polami, większość ruszyła z nami. Rozbudzona ciekawość mieszkańców zadziałała, po wystawie prawie wszystkie fotografie znalazły właścicieli. Obecnie mija już 23 lata od tamtego wydarzenia a zrealizowane wtedy portrety są skarbem w domowych archiwach. Tamta sytuacja spowodowała, że od tej pory, Mostki obok Pragi i Wenecji stały się bardzo ważnym miejscem twórczej pracy Krakowskich Warsztatów Fotograficznych… 

           UWAGA: wszyscy bohaterowie albumu (90 osób) w czasie wernisażu otrzymają swój egzemplarz autorski

  • MOSTKI – portret mieszkańców – wystawa prac Włodzimierza Płanety wykonanych w Mostkach w 1993 r. 30 września 2017 r. godz. 18.00 Wiejski Dom Kultury w Mostkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

              …Stonowane ciepło sepii, oszczędność gestów i emocji skutecznie pobudza wyobraźnię widza. Autor ukrywa cielesność swojej muzy koncentruje się na emocjach

              jakie towarzyszą realizacji tak intymnej sesji. Powściągliwie delektuje się światłem i wewnętrzną tajemnicą, którą pozostawia napoczętą, ale nie odkrytą… 

  •     

 

 

 

 

 

 

 

 


            … lubię się zagłębiać w ciszę

                lubię Cię przenikać

                lubię wnikać w zakamarki

                lubię Cię dotykać… 

  • jak dojechać do Młyna JĘDRÓW ? – kliknij   
  • oprawa muzyczna – Urszula Cywińska 
  • Po wernisażu tańczymy tango. 
  • Kielecka Szkoła Krajobrazu – sesja zdjęciowa dla uczestników pleneru w terenie 1 października godz. 10.00  
  • są jeszcze wolne miejsca, prosimy o wcześniejsze rezerwacje.z Krakowa jest możliwość dojazdu autem z uczestnikami pleneru.  Do 27 września 2017 r. przyjmujemy  zgłoszenia wystaw do oficjalnego programu pleneru, po tym terminie prace będzie można zaprezentować na roboczych pokazach ( piątek 29 września) kontakt: Włodzimierz Płaneta tel. 603 245 196, studio@planetaw.com jak dojechać do Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach? – kliknij 

 

Plener, prezentacja albumu i wystawa Akt znalazła się w w programie

wydarzenia Suchedniowski Park Artystyczny

zapowiedź prasowa – kliknij 

 

 

fotografie z „Parku artystycznego” pod chmurką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Wiejski Dom Kultury w Mostkach – baza plenerowa Warsztatów Fotograficznych w Krakowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • OTWARTE PLENERY FOTOGRAFICZNE W MOSTKACH 1994 – 2017
  • Regularne fotograficzne plenery we wsi Mostki odbywają się od 1994 r. Organizatorami są uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Gościny udziela Wiejski Dom Kultury w Mostkach. W 52 plenerach wzięło już udział ponad 700 fotografów z całej Polski. Fotografowie i miłośnicy fotografii przyjeżdżają głównie z Warszawy, Kielc, Łodzi, Śląska i Krakowa. Mieliśmy też gości  z Gdańska, Wrocławia i Torunia. Plenery są otwarte dla wszystkich pasjonatów fotografii. Każdy z uczestników ma szanse zaprezentować swoje prace w programie głównym lub na roboczym pokazie. Wystawy spotykają się z życzliwym odbiorem, a autorzy prac mogą wsłuchać się w komentarze doświadczonej i wymagającej publiczności. Plener to znakomita okazja  do wymiany doświadczeń, nawiązania ciekawych kontaktów. Każdy plener jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Ostatnio braliśmy udział w ekskluzywnym i zamkniętym zlocie miłośników Harley Davidsona. Błyszczące chromami maszyny, odziani w skórzane kurtki „jeźdźcy”, rockowe koncerty, a na deser striptiz zgrabnych tancerek dostarczył każdemu ekscytujących tematów. Innym razem, każdy kto się odważył mógł odbyć lot paralotnią z najbardziej doświadczonymi pilotami, w tym z paralotniarskim mistrzem świata. 
  • Plenery odbywają się 4 razy w roku: na początku lutego, w pierwszych dniach maja, u progu wakacji i pod koniec września. Malownicza okolica o każdej porze ciągle inspiruje. Kielecki krajobraz, szachownice łagodnie falujących pól mają swoich mistrzów. Wzorce stworzone przez Pawła Pierścińskiego i twórców „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” są ciągle aktualne. Stałe miejsce spotkań wymaga nieustannych poszukiwań. Organizatorzy nie sugerują co i gdzie ma być fotografowane. Rolą plenerów jest stworzenie warunków do realizacji indywidualnych zamierzeń. Wspólne fotografowanie oczywiście nie ogranicza się do pejzażu. Twórcza atmosfera sprzyja powstawaniu portretów, eksperymentalnych kompozycji, aktów… Zrealizowane pomysły okazują się często artystyczną wizytówką autorów, zdobywają nagrody na konkursach. Plenery mają również charakter szkoleniowy, organizowane są warsztaty fotografii, studyjnej, portretowej i aktu, wiosną i jesienią dominuje fotografia krajobrazu.
  • Mieszkańcy Mostek przyzwyczaili się do widoku fotografów, którzy niezależnie od pogody, pory roku i pory dnia przemierzają okoliczne pola. Rozłożone statywy już dawno przestały być kojarzone z najazdem „geodetów” szykujących zamach na spokój wioski. Chociaż ostatniej jesieni jeden z gospodarzy potraktował nas jako zorganizowaną grupę „złodziei ogórków” skrzętnie spisując numery rejestracyjne naszych samochodów. Te i podobne sytuacje wzbogacają koloryt plenerów i są często wspominane na kolejnych spotkaniach. Walorem jest również tutejsza kuchnia, panie z koła gospodyń zaskakują nas każdorazowo nowym regionalnym posiłkiem. Tak smacznego rosołu, czy domowej zupy trudno spróbować gdzie indziej.
    Szczególną atrakcją każdego pleneru jest wernisaż przywiezionych przez uczestników fotografii i pokazy slajdów. Wystawy mają roboczy charakter, prezentowane fotografie dają okazję do porównań i długich dyskusji. Cenne są uwagi publiczności, która chętnie i szczerze dzieli się wrażeniami. Wymiernym potwierdzeniem uznania dla autorów są wielokrotne zaproszenia lokalnych władz do portretowania okolicy. Wybrane drogą konkursu najciekawsze prace są hojnie nagradzane, promują urodę regionu w folderach i przewodnikach. Uczestników plenerów odwiedzili z prelekcjami i pokazami mistrzowie fotografii m.in. Paweł Pierściński – twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Jerzy Piątek – członek ZPAF fotograf i wydawca wielu fotograficznych albumów, Lech Lipiec członek ZPAF prezentował prace wykonane w technice gumy chromiankowej, Wiesław Turno – prezes Kieleckiego Okręgu ZPAF.  Wszystkie te wydarzenia składają się na znakomitą atmosferę plenerów i zachęcają do twórczego działania i kolejnego spotkania się w Mostkach. 
  •  Jak dojechać do Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach  – mapa – kliknij  
  • Dojazd samochodem:
    od głównej drogi nr 7 (Kraków – Warszawa) w Suchedniowie należy skręcić w kierunku Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego ok. 3-4 km. Wiejski Dom Kultury w Mostkach znajduje się po prawej stronie za zalewem na z dala widocznym wzgórzu, ze starymi drzewami.

Dojazd koleją lub autobusem:

do Skarżyska Kamiennej, następnie autobusem podmiejskim lub busem około 15 min. Należy wysiąść „nad zalewem w Mostkach”.  

 

Kierownik – Krzysztof Szczygieł
e-mail: mostki.dk@mostki.pl

 

 



  • XXXI Otwarty Plener Fotograficzny wieś Mostki 2005
  • Zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii amatorów i zawodowców. Tym razem będziemy fotografować gminę i miasteczko Wąchock. Najlepsze prace w drodze konkursu zostaną nagrodzone, obecnie pula nagród wynosi 1500 zł. Uczestników prosimy o zabranie teczki z pracami i sprzętu fotograficznego, oraz odpowiednio wcześniej zgłosić swój przyjazd.
  • Baza pleneru – Wiejski Dom Kultury wieś Mostki woj. Świętokrzyskie.
  • Termin pleneru 30 kwietnia – 03 maja 2005 r.
  •   

 

 

 

 

  • XXX Jubileuszowy Otwarty Plener Fotograficzny wieś Mostki 2004 r.
  • Jubileuszowy XXX Otwarty Plener Fotograficzny obfitował jak nigdy we wszelkiego rodzaju prezentacje i wydarzenia. W Klubie Fotograficznym ATUT w Końskich wystawę fotografii i pokaz przeźroczy „Wyprawa Fotograficzna LOFOTY” zaprezentował Włodzimierz Płaneta i Marek Keppert. W Domu Kultury w Mostkach otwarta była wystawa członków Kieleckiego Okręgu ZPAF Sławomira Oszywy i Jarosława Korbińskiego. Sobota 19 lutego była prawdziwym festiwalem fotografii. Rozpoczęliśmy od wystawy uczestników pleneru i przyznania Nagrody Publiczności. Do konkursu przedstawiono kilkaset fotografii. Nagrody otrzymali Laura i Michał Dec za fotoreportaż z podróży nad jezioro Bajkał. Następnie wystawę fotografii i pokaz przeźroczy „III Wyprawa Fotograficzna ISLANDIA 2004” – zaprezentowali Paweł Kosicki, Włodzimierz Płaneta i Dawid Wałęga. Czwarty uczestnik wyprawy Michał Banaś przedstawił „Islandię – okiem geologa” – ilustrowany przeźroczami wykład na temat ryftu atlantyckiego. Miłą niespodzianką był jubileuszowy tort i lampka szampana. Komisarz i organizator plenerów Włodzimierz Płaneta od Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów otrzymał podziękowanie za promocję regionu i organizację w Mostkach trzydziestu spotkań fotografów. Kolejny wernisaż to „Wenecja w Krakowie” – Grupy Czas-B z Krakowa. Duże wrażenie wywołał pokaz przeźroczy z tegorocznego karnawału w Wenecji autorstwa Joanny Kulis. Marek Keppert – członek ZPFP również na slajdach przedstawił mistrzowskie fotografie ptaków. Pokazy slajdów zakończył Dariusz Markowski prezentując Parki Narodowe USA. Potem była kolacja z regionalnymi potrawami i dyskusje do rana. Trzy plenerowe dni to również okazja do intensywnego fotografowania. Przedpołudnia to głównie praca w plenerze a wieczorami w zaimprowizowanym studio. W sumie w XXX plenerze wzięło udział ponad trzydziestu fotografów z Kielc, Poznania, Warszawy i Krakowa. Zawiązała się grupa plenerowa wyjeżdżająca do Wenecji i Pragi. Kolejny plener w dniach 30.04 – 03.05.2005. ZAPRASZAMY !
  • Techno- sesja zdjęciowa w Młynie JĘDRÓW 2016 r.,  fot. Włodzimierz Płaneta