biblioteka warsztatów cz. I

           „Nie ufaj ludziom, których telewizor jest większy, niż ich półka z książkami”  Emilia Clarke.

            W bibliotece znajdziesz już prawie 200 interesujących pozycji książkowych. W sieci publikują wszyscy, książki i albumy wydają najlepsi.  

            Biblioteka Warsztatów Fotograficznych jest z pewnością największa w Krakowie. Zapraszam do przeglądu krótkich recenzji zgromadzonych publikacji. W bibliotece mamy również całe roczniki prasy fotograficznej takiej jak Foto, Foto-Kurier, Foto-Video, Pozytyw, Warsztaty Fotograficzne, 6×6, Sowieckie Foto, Fotografia, wszystkie numery polskiej edycji National Geographic, miesięczniki fotograficzne czeskie, włoskie i niemieckie, katalogi wystaw krajowych i zagranicznych. 

               Uwaga:  ponad 80 książek zostało wystawionych na sprzedaż. Zapraszam do zakupu i fotograficznej edukacji. 

  • 217. Harold Davis CZARNO-BIAŁY KADR: Kreatywna Fotografia. Ta książka, wydana w 2011 roku, nadal pozostaje jedną z najciekawszych pozycji dotyczących monochromatycznej fotografii cyfrowej. Pomimo upływu ostatniej dekady, niewiele zmieniło się w programach do obróbki, zarówno w Photoshopie, jak i Lightroomie. Autor analizuje potencjał tych programów, który moim zdaniem nie zawsze współgra z intencjami prezentowanych fotografii. Fotografia czarno-biała to nie tylko monochromatyczna wersja fotografii barwnej; to osobny język wyrazu, którego trzeba umieć używać. Powszechność i łatwość fotografii barwnej mogą przyćmić piękno czerń i biel. Jednak mistrzowskie dzieła, które podziwiamy do dziś, powstały w skali szarości, a mistrzowie tej techniki nigdy nie zamienili jej na kolor. Trudno wyobrazić sobie na przykład Sebastiao Salgado czy Ansela Adamsa w kolorze. Ich imitatorzy, posiadający mizerne doświadczenie i brak szacunku dla światła, mają niewielkie szanse, aby się do nich zbliżyć. Publikacja warta polecenia.

 

  • 216. Michael Freeman ŚWIATŁO I OŚWIETLENIE. Ta pozycja, będąca już szóstą książką tego autora w naszej bibliotece, to dogłębna analiza charakteru światła oraz jego zmienności w różnych warunkach plenerowych i w studio. Książka skierowana jest głównie do zaawansowanych fotografów posiadających spore doświadczenie. Autor poświęcił wiele uwagi na opracowanie ilustracji, które w sposób sekwencyjny wyjaśniają omawiane zagadnienia. Skala porównawcza oraz różne punkty odniesienia obrazują, jak wybrać najkorzystniejsze oświetlenie dla konkretnego tematu. Polecam tę publikację wszystkim zainteresowanym tematyką fotografii.

 

 

 

  • 215. Zeke Kamm OKIEM STROBISTY. To fascynujące kompendium dla fotografów, którzy pracują w zaimprowizowanym, mobilnym studiu, które mogą zaaranżować niemalże wszędzie. Wykorzystanie reporterskich lamp błyskowych jako źródła światła, wsparte prowizorycznymi modyfikatorami, może zapewnić znakomite i nietypowe efekty. Szkice sytuacyjne oraz rezultaty zdjęć stanowią inspirację i zachętę do angażującej pracy oraz zdobywania nowych doświadczeń. Jednakże niektóre efekty, moim zdaniem, mogą wydawać się przesadzone, co zapewne wynika z obecnej mody na tego typu fotografie oraz potrzeby ilustrowania poradników.

 

 

 

  • 214. Tomasz Gudzowaty KEIKO. Piąty album tego autora, który od dziś znajduje się w naszej kolekcji. Starannie wydana forma, interesujący zabieg introligatorski – zlicowanie okładki z kartkami, których grzbiety dodatkowo są zabarwione na czarno – sprawiają, że zamknięty album przypomina fotograficzną okładkę naklejoną na grubą deskę. Tym razem autor skupił się na portrecie demontażu wyeksploatowanych statków oceanicznych na wybrzeżu Bangladeszu, kraju dotkniętego problemem przeludnienia i biedy. Proces rozbiórki stalowych kolosów jest przeprowadzany za pomocą palników acetylenowych, a do transportu wykorzystywana jest siła ludzkich mięśni w grupach po kilka osób. Fotografie prezentują mroczne, czarno-białe obrazy o dużym ziarnie, które stanowią istotny środek wyrazu. Album zaprasza do wielokrotnego przeglądania, bez jednej dominującej fotografii. Atmosfera i trud ciężkiej pracy nędznie odzianych mężczyzn, często bosych, w apokaliptycznej scenerii, są tu wyraźnie wyczuwalne. Dominują śmiało skomponowane kadry w bliskich planach. Temat ten wcześniej eksplorował Sebastiao Salgado, choć zupełnie w innym stylu i inną jakością. Na pewno Salgado był wzorcem i inspiracją dla Tomasza Gudzowatego, co nieuchronnie skutkuje pewnymi podobieństwami w kilku kadrach. Sam autor nie ukrywa wpływu mistrza, którego jest zafascynowany, jednak monumentalne osiągnięcia Salgado są nieosiągalne. Poszukiwanie własnego stylu to lepsza droga, co potwierdzają nagradzane fotografie Gudzowatego, które różnią się zarówno tematyką, jak i używanymi środkami wyrazu. Studiujmy, ale nie naśladujmy. Nie powinniśmy też forsować oryginalności za wszelką cenę, gdyż każdy z nas jest inny. Wystarczy to zauważyć i rozwijać. Czy Gudzowaty pozostanie wierny fotografii i będzie w stanie jej się poświęcić? Czas pokaże. Gorąco polecam ten album, jak i cztery poprzednie. To najbardziej utytułowany polski fotograf, który niestety nadal jest zbyt mało znany i niedoceniany w naszym kraju. To specyfika polskiego charakteru – Ryszard Horowitz, Tomek Sikora czy Tomasz Tomaszewski zostali docenieni przede wszystkim w USA czy Australii. Podobne przykłady można mnożyć w każdej dziedzinie, jednak w danym kręgu kulturowym pozornie niczym się nie wyróżniamy. Jednak gdy znajdziemy się w innym, słowiańska dusza potrafi wyraźnie dać znać o sobie i swojej naturalnej odmienności.
  • 213. Tomasz Padło KONIEC ŚWIATA. Fotograficzna opowieść o nieistniejących, ale wciąż odczuwalnych kulturowo i mentalnie granicach pomiędzy zaborami: Rosyjskim, Pruskim i Austriackim. Fotografie wpisują się w styl nowego dokumentu, są poparte rysem historycznym prezentowanych zjawisk i miejsc. Zdjęcia, choć odległe od wszelkiej ilustracyjności, tworzą depresyjny obraz polskiej prowincji. Brak kulturowego zakorzenienia i wciąż żywe antagonizmy nie sprzyjają estetyce wiosek i miasteczek. Punktowe działania mieszkańców czy też lokalnych władz pogłębiają chaos fotografowanych przestrzeni. Takie też są fotografie – migawkowe i wybiórcze, ale to właśnie ich odmienność zachęciła mnie do zakupu książki w księgarni przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Oryginalność tkwi w każdym z nas. Nie zawsze trzeba się zapatrywać we wzorce czy panujące trendy. Głównym narzędziem fotografa jest bystre oko i umiejętność interpretacji zarówno formy, jak i treści, a tych walorów autorowi nie zabrakło, z małymi wyjątkami. Książka na sprzedaż 15 zł          

 

  •  212. Sebastiao Salgado – GENESIS. Prawdopodobnie najważniejsze dzieło wybitnego autora. To epickie spojrzenie na Ziemię, album zrealizowany po wielu latach fotografowania cierpienia, głodu i obrazów ciężkiej pracy ludzi zamieszkujących ubogie rejony świata. Problemom biedy i konsekwencjom konfliktów zbrojnych, głównie w Afryce, Salgado poświęcił wiele lat swojego fotograficznego życia. W Genesis zobaczymy resztki zachowanej natury ukrytej w najbardziej odległych zakątkach świata. Miałem okazję podziwiać wystawę Genesis w oryginale, w galerii Tre Oci na wyspie Giudecca w Wenecji. Wcześniej w tej samej galerii zwiedzałem wystawę Elliotta Erwitta. Fotografia w Wenecji gości coraz śmielej, a ze względu na łatwość odbioru przyciąga wielu zwiedzających. Wystawy w tak eksponowanych miejscach, prezentujące tak znakomitych autorów, podnoszą rangę fotografii jako sztuki, umieszczając ją na równi z innymi dziełami obecnymi w każdym detalu tego miasta.

 

  • 211. Sebastião Salgado – „The Scent of a Dream: Travels in the World of Coffee” to wystawa Sebastiao Salgado, którą mieliśmy okazję zobaczyć po raz drugi w Wenecji. Olbrzymie powiększenia i obszerne pałacowe sale były godną oprawą dla czarno-białych fotografii klasyka gatunku. Ta wystawa była jedną z najważniejszych na Weneckim Biennale Sztuki. Album wydany jako katalog wystawy został wyprzedany w ciągu kilku dni. Na kasie galerii mieliśmy okazję tylko przeglądać ostatni egzemplarz, który od dziś dostępny jest w naszej bibliotece. Fotografie prezentowane na wystawie i w albumie to jednak nie to samo, zwłaszcza w przypadku Salgado, który preferuje wielkie przestrzenie wystawiennicze. W Polsce wystawa Salgado zagościła tylko raz w Lublinie, był to „Genesis”. „Kawowy” album powstał we współpracy z włoskim producentem kawy ILLY, od której rozpoczynam każdy wenecki dzień. Kawa sprzedawana we Włoszech ma inny smak, dostosowany do gustu lokalnych koneserów. Srebrna puszka kawy z czerwonym logo dobrze komponuje się z czarno-białą fotografią.

 

  • 210. Wim Wenders – „SÓL ZIEMI” to film o Sebastiao Salgado, wyjątkowym bohaterze i jego refleksji nad losem świata i ludzi. Podczas Weneckiego Biennale Sztuki mieliśmy okazję zobaczyć dwie imponujące wystawy Salgado: „Genesis” w galerii fotografii Tre Oci oraz „Świat kawy” w Fondazione Bevilacqua la Masa Galleria di Piazza San Marco. Ponadto były też pojedyncze prace prezentowane wraz z innymi autorami. Obie wystawy stanowiły ważne wydarzenia podczas Biennale i dały możliwość doświadczenia siły fotografii w mistrzowskim wykonaniu. Polecam również albumy Salgado, które znajdują się w bibliotece warsztatów. Jest on absolutnym bohaterem światowej fotografii, a jego dorobek stał się wzorem i inspiracją dla wielu fotografów, w tym także dla polskiego artysty Tomasza Gudzowatego.

 

 

  • 209. Warsztaty Fotograficzne. 6/2003/20 To już dwudziesty numer naszego miesięcznika. W kwietniu, w Krakowie, można zobaczyć aż 19 zapowiedzi wystaw fotograficznych! W tym numerze znajdują się: wyniki konkursu organizowanego przez MHF „Jeden dzień z życia miasta”, artykuł „O technicznych aspektach fotografowania dzieci” z okazji Dnia Dziecka, felieton Jacka Kraciuka pt. „Cień istnieje tylko w kontraście ze światłem”, fotografie Jana Bujnowskiego, sylwetka „Anne Pery: Pod włos”, rozmowa z Adamem Bujakiem, informacja o wystawie „Wiedeńczycy w obrazach” w Bunkrze Sztuki, prezentacja zwycięzcy konkursu miesiąca – Ireneusza Misiaka (fotografia wykonana na plenerze Warsztatów w Pradze), fotoreportaż z Loveparade w Berlinie, informacja o wystawie Galerii Bezdomnej w Warszawie, obszerna relacja z III Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie – PRAGA 2003, recenzje nowych książek oraz informacje o fotograficznych konkursach.Miesięcznik  na sprzedaż.  6 zł      

 

  • 208. Warsztaty Fotograficzne. 5/2003/19 Na okładce Piotr Skrzynecki, portret autorstwa Zbigniewa Łagockiego. W numerze: „Wartość znaku – wystawa Śladami Pielgrzyma” Adama Bujaka, „Pustynia” Izabeli Pajonk, Maciej Rusinek – „O tańcu , teatrze i …”, fotografia prasowa w Bunkrze Sztuki, „Wyjcie awaryjne” – tomik wierszy i fotografii Marty Cichockiej, wystawa „Uczniowie prof. Zbigniewa Łagockiego”, Marian Żyła (1946-2001) – wspomnienie, program FotoEuroParty – Kraków 2003, konkurs miesiąca, technika – Kiosk fotograficzny – Brunon Wąsowski, zapowiedź wystawy i II Wyprawy Fotograficznej  LOFOTY 2003 Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, książka „Dom na Groblach” o Piotrze Skrzyneckim z fotografiami Z. Łagockiego i M. Pyrlik, zapowiedzi konkursów, Pokrewieństwa i kontrasty wystawa babci i wnuczki, fotograficznej rodziny Garzyńskich.  Miesięcznik  na sprzedaż.  6 zł  

 

  • 207. Warsztaty Fotograficzne. 4/2003/18 Na okładce fotografia autorstwa Konrada Pollescha w technice gumy. Tym razem: „Afirmuję życie…” – rozmowa ze Stanisławem Markowskim, „Butoh – królestwo poezji ciała” – Marcin Rusinek, Fotografia prasowa w Bunkrze Sztuki, Wilno w II Rzeczypospolitej – ze zbiorów Towarzystwa Fotograficznego i MHF, „Gdzieś w Indonezji” – Joanna Mrówka, program Dekady Fotografii Krakowskiej, sylwetki fotografów – Konrad Pollesh, XXIV Otwarty Plener Fotograficznyw Mostkach – relacja, „Z żelazną konsekwencją” – rzecz o kontraście, Brunon Wąsowski, promocja książki „Opowieści Fotografistów” Ewy Kozakiewicz, fototechniki – guma chromiankowa, „Naprzód pies” – wystawa Jurka Gillerta. Konkursy, laureaci, warsztaty i wystawy.  Miesięcznik  na sprzedaż.  6 zł 

 

 

  • 206. Warsztaty Fotograficzne. 3/2003/17 Na okładce Jan Peszek, fotografia Stanisława Markowskiego. Program Dekady Fotografii Krakowskiej, uwagi o Zbyszku Bielawce, Wolfgang Zurborn – Więcej wyobraźni, portret fotograficzny Michaela Ackermana, książki – David Wilson, Michael Busselle – Portret doskonały, Afirmuję życie – rozmowa ze Stanisławem Markowskim, zapowiedź kolejnej edycji Warsztatów Fotograficznych Włodzimierza Płanety, wystawa Krakowskiego Okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody, Brunon Wąsowski, cyfrowo,  rozważania na temat kontrastu w reprodukcji zdjęcia w automatycznym laboratorium Fuji Frontier 350, III Plener w Pradze i XXIV w Mostkach, fotografia miesiąca – laureat – Zygmunt Novak, Bogdan Tkaczyk w galerii Terminal, Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne Broniszów 2003.     

 

 

  • 205. Warsztaty Fotograficzne 2/2003/16 W numerze: Jacek Kraciuk – Newsweek, krótki rys historyczny tygodnika, nim pojawiła się jego polska edycja, Andrzej Kramarz – trudne tematy, domy opieki społecznej , szpital, cykl KLINIKA, Joanna Bocheńska – Moskiewski Dom Fotografii, wyniki World Press Photo, Kielecka Szkoła Krajobrazu, fotografie Jan Spałwan, Jerzy Piątek, Paweł Pierściński, fotoreporterzy, rozmowa – Adam Golec, Brunon Wąsowski – cyfrowo, nowe laby cyfrowe, fotografia miesiąca – laureat Łukasz Pęcak, piąty i ostatni odcinek relacji Włodzimierza Płanety z wyprawy fotograficznej LOFOTY 2003. 

 

 

 

  • 204. Warsztaty Fotograficzne 1/2003/15 Okładka, fotografia Marka Gardulskiego. W numerze Andrzej Pawłowski – malarz, rzeźbiarz, fotografik , profesor ASP w Krakowie. Marek Gardulski – Z mojego punktu widzenia. Eugeniusz Haneman w MHF. Rozmowa z prezesem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego Krzysztofem Wojciechowskim. Bogdan Konopka – Wehikuł czasu kontra lokomotywa Witkacowska. Stanisław Markowski – wokół fotografii, prawda czy fałsz… Gregory Colbert – W poszukiwaniu utraconego czasu. Fotografia miesiąca – laureaci to uczestnicy Warsztatów: I Marek Rowiński, II Łukasz Pęcak, III Zygmunt Novak.  Brunon Wąsowski – fotografię wynaleziono po to, żeby zaspokajać potrzeby sentymentalne. Relacja z Wyprawy Fotograficznej LOFOTY 2002. Zapowiedź XXV zimowego pleneru w Mostkach. Miesięcznik  na sprzedaż.  6 zł 

 

 

  • 203. Warsztaty Fotograficzne 12/2002/14 Pierwsze urodziny biuletynu Warsztaty Fotograficzne świętowaliśmy w galerii Pauza przy ul. Floriańskiej. Był tort i toasty, w spotkaniu uczestniczyła nie tylko redakcja, ale również zgromadzona przez rok pokaźna grupa czytelników. 12 miesięcy pracy zostało docenione, magazyn znalazł się i bibliotekach i czytelni Muzeum Historii Fotografii. A w jubileuszowym numerze: Maria Deskur, „Zeszyty ulotne” Jana Tarasina, wywiad z Tomkiem Sikorą, Bogdan Konopka – Wehikuł czasu kontra lokomotywa Witkacowska – wywiad, Marian Curzydło – „Zaklinanie ruchu” wystawa w Sukiennicach, Targi fotograficzne w Łodzi – relacja, „Liban wczoraj” – wystawa Anny Martens, „Bezdomna” w szybie Wilson – relacja, fotograficzna ciemnia – Brunon Wąsowski i jak zwykle duża porcja informacji o wystawach, warsztatach i plenerach.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

 

  • 202. Warsztaty Fotograficzne 11/2002/13 Wystawa Jana Zycha – szkice o przemijaniu „Od srebra do cyfry”, Dyskretny urok Don Kichota – 150 lat fotografii w Hiszpanii – Muzeum Narodowe w Krakowie, ARAKI – wystawę japońskiego autora mieliśmy okazję zobaczyć w czasie Warsztatowego pleneru w galerii LEICA w Pradze, wystawa Leszka Mądzika w Centrum Manggha, program Miesiąca Fotografii w Krakowie, Andreas M.Kaufman w Bunkrze Sztuki, „Galeria Bezdomna” w galerii „Szyb Wilson”, w Katowicach, Konkurs Miesiąca, z cyklu fotoreporterzy – Wiesław Majka, „Rejestracja a kreacja” – wystawa grupy Nowe Media, „Wirtualne Pejzaże” Jana Berdaka w Nowohuckim NCK, Fotografia cyfrowa a ciemnia – Brunon Wąsowski, relacja w w Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie LOFOTY 2002, wyniki konkursu „Portret” w Trzciance, wystawa Bogdana Konopki „Szary Paryż” w MHF.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł   

 

  • 201. Warsztaty Fotograficzne 10/2002/12 W numerze: Andrzej Jerzy Lech, recenzja wystawy „Łowca chwili” Shigeo Anzai, Fotografia Hiszpańska w Muzeum Narodowym – relacja, fotoreporterzy – Łukasz Trzciński, relacja z Wyprawy Warsztatów Fotograficznych LOFOTY 2002, część II, wyniki Fotograficznych Mistrzostw Polski (II Nagroda – Włodzimierz Płaneta, Skarby Małopolski 2002, oraz konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Fotografii – Kapliczki i Krzyże przydrożne.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł  

 

 

 

  • 200. Warsztaty Fotograficzne 9/2002/11 Papież w Krakowie – fotoreportaż, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej w Krakowskim MHF, Fotografia poszukiwana II część rozmowy z dyrektorem MHF. Fotoreporterem być – relacja z Japonii uczestnika Warsztatów Artura Góry, Kłaniam się gustom, rozmowa z pracującym w USA Tomaszem Henrykiem Kaiserem. Wyprawa Fotograficzna Warsztatów – Lofoty etap pierwszy przejazd przez Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, przeprawa promem przez Zatokę Botnicką do Helsinek. Fotograficzne notatki ze wschodniej Turcji i Kurdystanu. Zapowiedź kolejnej edycji Warsztatów w Krakowie, oraz XXIII Otwartego Pleneru Fotograficznego w Mostkach. Kolejna garść porad fotolaboranta Brunona Wąsowskiego.   

 

                                                                       

  • 199. Warsztaty Fotograficzne 8/2002/10 Fotografia poszukiwana, rozmowa z dyrektorem Krakowskiego MHF Maciejem Beiesdorfem. Porady fotolaboranta – Brunon Wąsoowski, wspomnienie zmarłego uczestnika Warsztatów Jerzego Pułczyńskiego, Fotografia Miesiąca – zwycięzcy to uczestnicy Warsztatów: Ireneusz Misiak, Zygmunt Novak i Wanda Szumiło-Kulczycka. Świat Altera Kacyzne fotografia żydowska w XIXw. wystawa w MHF. Spontaniczna „Galeria Bezdomna” w budynkach opuszczonej Stoczni Gdańskiej. XVI Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne w Broniszowie. Fotoforum na Słowcji i Mały Format w Radomiu. Zapowiedź 15 wystaw fotograficznych tylko w Krakowie 

 

 

 

  • 198. Warsztaty Fotograficzne. 7/2002/9 Na okładce fotografia Włodzimierza Płanety. Wewnątrz numeru: rekomendacje „Kraków – New York- Jeruszalaim”- Erwin Schenkelbach wystawach w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, „Niezwykły majestat przyrody – Krajobrazy Ameryki” w Domu Polonii, wystawa Thomasa Styczyńskiego, „Fotografia poszukiwana” A. Stawiarski, M. Gardulski, J.M. Stokłosa, R. Sauer, „Bezdomna”  w Gdańsku – foto- relacja, „Bank Fotografii” – Tomasz Henryk Kaiser – wywiad, „Rzecz o robieniu odbitek” – Brunon Wąsowski, 10 lat Warsztatów Fotograficznych w Krakowie – fotografie zbiorowe uczestników, konkursy, laureaci i aktualne wystawy. Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

 

 

  • 197. Warsztaty Fotograficzne. 6/2002/8 W numerze: nagrody w konkursie organizowanym przez MHF – „Jeden dzień z życia miasta”, wywiad z prof. Zbigniewem Łagockim, Krescentym Gładzikiem i Andrzejem Stawiarskim, wyniki Konkursu Miesiąca, nagrodzeni to uczestnicy Warsztatów: Zygmunt Novak, Ireneusz Misiak i Małgorzata Pióro, relacja z wystawy Wiliama Kleina w Paryżu, herbata z Grzegorzem Torzeckim – fotografie ze Sri Lanki, relacja z Paryskiej wystawy „Fotografia Amerykańska 1840-1940”, zapowiedź festiwalu fotografii w Arles we Francji, zapowiedź konkursu „Moja Małopolska”, program imprez „Lato z fotografią” organizowanych przez Krakowskie MHF, relacja z XXII Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych  we wsi Mostki, oraz zapowiedź Wyprawy Fotograficznej na archipelag Lofotów, zapowiedź Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej w Ruzomberoku na Słowacji.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

  • 196. Warsztaty Fotograficzne. 5/2002/7 Na okładce fotografia Zbigniewa Łagockiego. W numerze „Zakłócanie obrazu”- aktualna sytuacja krakowskiego środowiska fotograficznego autorstwa Marka Jończyka MHF, wystawy fotografii uczniów i studentów,  krakowskich szkół artystycznych, „Cyfra 2002” – pierwsza wystawa fotografii realizowanej nową techniką w Nowohuckim NCK, grupa artystyczna OK_NO, obszerna fotorelacja z wydarzeń Dekady Fotografii Krakowskiej, „Fotografii kilka…” – wywiad z Wojciechem Plewińskim, „Autorskie prezentacje II” wystawa prac uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie, oraz relacja w fotopleneru w Pradze, „Construction & work” Jutty Missbach w galerii ZPAF, konkursy, laureaci, wystawy. Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

 

  • 195. Warsztaty Fotograficzne. 4/2002/6 W numerze m.in. Relacja z wernisażu wystawy „World Press Photo” w Krakowskim Bunkrze Sztuki. Wspomnienie zmarłego fotoreportera Pawła Grawicza, „Zdjęć kilka…” – rozmowa z Wojciechem Plewińskim, „Portret Miasta Krakowa” aktualna wystawa oraz retrospektywna z lat 1992 – 2001.  Program „Dekady Krakowskiej Fotografii”. Ciąg dalszy rozmowy z prof. Zbigniewem Łagockim. Zapowiedź albumu autorstwa Adama Bujaka „Serce Litwy”, Zaproszenie do udziału w konkursie „Kapliczki i krzyże przydrożne” organizowanego przez MHF. Recenzja wystawy Nicolasa Bouviera w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha w Krakowie. Zaproszenie do udziału w XXI Otwartym Plenerze Fotograficznym w Mostkach. Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

 

  • 194. Warsztaty Fotograficzne. 3/2002/5 W numerze m.in.: wywiad z Krzysztofem Gierałtowskim na okoliczność wydania albumu „Portrety” i wystawy w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Kolejny odcinek rozmowy z prof. Zbigniewem Łagockim, założycielem katedry fotografii na Krakowskiej ASP. Profesor zmarł w w 2009 r. Zaproszenie na wystawę fotografii Joanny Bocheńskiej. Zaproszenie na wystawę fotografii uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie do Dworku Białoprądnickiego. Program „Dekady Fotografii Krakowskiej” organizowanej przez Muzeum Fotografii. Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

 

 

  • 193. Warsztaty Fotograficzne 2/2002/4 W numerze rekomendacje wystawy w Krakowskim MHF „Polska-Rosja w XX wieku. Trudne sąsiedztwo”, korespondencja z Paryża – wystawa retrospektywna Nan Goldin, relacja w wystawy World Press Photo w Krakowskim Bunkrze Sztuki, fotografia prasowa XX wieku, „Zdjęcie, którego nie zrobiłem” opowiada prof. Łagocki, relacja w Warsztatowego pleneru w Mostkach, recenzja wystawy uczestników Warsztatów w Dworku Białoprądnickim, zapowiedź warsztatowego pleneru w Pradze, nagrodzone prace  XVIII  Biennale Fotografii-Zabytki w Zamościu. Biuletyn nadal bezpłatny, przysłowiowe krakowskie „centusiostwo” pomimo rozkwitu branży fotograficznej nie daje szansy na rozwój miesięcznika, 14 stron obfitej informacji wymaga zaplecza finansowego , sama pasja autorów i drukarzy już nie wystarczy. Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

  • 193. Warsztaty Fotograficzne 1/2002/4 „Świat wokół Panka” wystawa fotografii Elżbiety Lempp. Tomasz Gudzowaty „Following the Rain” w Krakowskim BWA. Zimowy semestr Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Korespondencja z Paryża, relacja w wystaw Philippe Halsmana uznanego w 1958 r. za jednego z 10 najlepszych fotografów na świecie. Przed jego obiektywem stawali m.in. Pablo Picasso, Marlon Brando, Winston Churchill, Ingrid Bergman, Alfred Hitchcock, Barbara Streisand, Joan Baez, Aldous Haxley, Marlin Monroe, Salvadore Dali i inni. Fotografia z perspektywy jurora, rozmowa ze Zbigniewem Łagockim, XX – jubileuszowy Foto- Plener w Mostkach, „Elektronowy blask materii” wystawa świecących próbek geologicznych ujawniających nieznaną strukturę autorstwa pracownika Instytutu Geologii PAN Michała Banasia. Miesięcznik  na sprzedaż, cena  3 zł      

 

  • 192. Warsztaty Fotograficzne 2/2001/3 Skład biuletynu od początku realizowany był samodzielnie, wszystkiego od momentu projektu do przygotowania do druku musieliśmy nauczyć się od podstaw. Nie było to łatwe, ale z kolejnymi numerami było coraz lepiej i sprawniej. W numerze recenzja wystawy grupy OKNO zawiązanej przez uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie: Romana Bulińskiego, Wandę Szumiło-Kulczycką, Janusza Sochę, Artura Górę i Wojciecha Ziajkę. Obszerna rozmowa z Tomaszem Gudzowatym z okazji Jego wystawy „Following The Rain”w Bunkrze Sztuki. Wystawa zrealizowana na okoliczność  zdobycia przez autora nagrody w konkursie Word Press Photo 1998. Kolorowa wkładka z reprodukcjami nagrodzonych prac w konkursie „Krakowskie mosty”. Bezpośrednia relacja z festiwalu fotografii Paris Photo 2001, wyniki konkursów: XIV Radomskie Małe Formaty, „Z dala od zgiełku” – Beskidy w obiektywie i konkursu miesiąca. Zapowiedź XX jubileuszowego foto- pleneru we wsi Mostki.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

  • 191. Warsztaty Fotograficzne 1/2002/1 Pierwszy numer miesięcznika Warsztaty Fotograficzne. Z redakcyjnego wstępu: … po ośmiu latach działalności Warsztaty Fotograficzne zdecydowały się na regularne wydawanie własnego biuletynu informacyjnego. Pierwszy numer jest zapowiedzią miesięcznika, poświęconego głównie fotograficzny wydarzeniom i postaciom związanym z Krakowem. Stawiamy na aktualną informację, opiniotwórcze recenzje, promocję sztuki fotografii i jej autorów. Nie mamy wątpliwości, że biuletyn „Warsztaty Fotograficzne” – pismo o lokalnym, na tę chwilę zasięgu jest potrzebne i zyska stałe grono odbiorców… W pierwszym numerze zapowiedź 10 wystaw, sukcesy uczestników Warsztatów w czterech ogólnopolskich konkursach, regulaminy konkursów, zapowiedzi plenerów, spotkań autorskich, warsztatów i foto-giełda. Redaktorem naczelnym, pomysłodawcą i właścicielem biuletynu jest Włodzimierz Płaneta.  Miesięcznik  na sprzedaż.  3 zł 

 

  • 190. National Geographic – NIEZBĘDNIK FOTOGRAFA. Lustrzanki cyfrowe-fotografia czarno-biała. Miniaturowe wydawnictwo, które może być fotograficznym elementarzem dla każdego. Warto nawet to co już wiemy, usystematyzować, a czasem przypomnieć o prostych rozwiązaniach i tematach. Książeczka powinna się znaleźć na wyposażeniu torby fotograficznej początkującego i zaawansowanego amatora fotografii. Do prawd oczywistych czasem dochodzimy latami lub wcale, tutaj kilka istotnych porad zgromadzonych w skondensowanej formie szybko pozwoli nam zrobić kolejny krok na przód. Przeczytałem z przyjemnością, całkowicie potwierdzam zasadność tytułu publikacji, poparty fotograficznymi przykładami.  Książka na sprzedaż 10 zł 

 

 

  • 189. National Geographic – NIEZBĘDNIK FOTOGRAFA. Lustrzanki cyfrowe – fotografia barwna. Kieszonkowy poradnik poświęcony nie aparatowi fotograficznemu, ale kolorom. Balans bieli, typowe barwy światła., RGB, RAW, histogram, temperatura barwowa to kolejne składnika elementarza fotografa. Jeszcze nie tak dawno jak głosił słynny slogan reklamowy: ty robisz zdjęcia a KODAK zrobi resztę, dziś nie jest aktualny, nie ma już Kodaka a laboratorium przeniosło się do naszego domowego komputera. Pory dnia, gatunki światła i poszczególne kolory, ich zależności, rozpiętość tonalna, korekcja barwna, to tylko niektóre tematy. Na końcu słowniczek terminów i indeks określeń, kolejny dodatek do fotograficznej torby niezbędny jak dodatkowa bateria. Książka na sprzedaż 10 zł  

 

 

  • 188. Michael Freeman – Czarno-biała fotografia cyfrowa Książka na sprzedaż

 

 

 

 

 

 

  • 187. Michael Freeman – Zdjęcia nocne i przy słabym oświetleniu w fotografii cyfrowej. 

 

 

 

 

 

 

  • 186. Michael Freeman – Wizja fotografa

 

 

 

 

 

 

  • 185. Michael Freeman – Umysł Fotografa. Umiejętność analizy własnych fotografii z pozycji odbiorcy. Analiza wędrówki oka w obrazie, jasny przekaz autora i użyte środki wyrazu wymagają głębszych przemyśleń. Większość fotografii jest wynikiem spontanicznego działania, ale dopiero, kiedy poznamy nasze upodobania możemy dokonać postępu. Publikacja bogato ilustrowana tematami z całego świata. Łatwość podróżowania sprawia, że powierzchowność lub banalność podejmowanych tematów nie zawsze sprzyja naszym fotografiom. Rozpoznawalne miejsca i obiekty to „zasłona dymna” dla braku indywidualnych rozwiązań, niedostatku umiejętności obserwacji i wzbudzania zainteresowania tym co jeszcze nie odkryte. Nadawanie znaczenia temu co nie zawsze dostrzegalne sprawia, że fotografia zawsze będzie ekscytująca dla autorów i środowiska wysmakowanych odbiorców. Najczęstsza reakcja odbiorców na wystawie to ” ja też mam aparat i  też robię zdjęcia” Jakoś nikt nie obnosi się z wiadomością, że posiada skrzypce, lub długopis, a przecież to bardzo twórcze narzędzia dzięki którym powstało zdecydowanie więcej dzieł jak przy pomocy aparatu fotograficznego. Książka na sprzedaż 65 zł

 

  • 184. Michael Freeman FOTOGRAFIA STUDYJNA. 252 str. Jeden z pierwszych zachodnich przedruków poświęcony fotografii studyjnej. Podręcznikowa narracja bogato ilustrowana nie tylko zdjęciami ale np. szkicami sytuacyjnymi planu zdjęciowego. Książka warta polecenia wszystkim tym, którzy nie mają doświadczenia, lub planują urządzenie własnego studio. Znakomicie ilustrowana zwraca uwagę jak ważne w fotografii studyjnej jest dopracowanie szczegółów warsztatowych i kompozycyjnych. W pracy studyjnej nie ma miejsca na przypadek i nic nie usprawiedliwia nawet minimalnych niedociągnięć. Autor, Michael Freeman napisał  wiele poradników w znakomitym stylu i tu jest podobnie. Jedna z nielicznych publikacji poświęconych tylko fotografii w studio.  Książka na sprzedaż

 

 

 

  • 183. David duChemin – Pracując nad kadrem. Książka na sprzedaż 80 zł

 

 

 

 

 

 

  • 182. David duChemin – Zdjęcie: proces tworzenia. Opowieść o fotografii od pomysłu do obrazu. Książka na sprzedaż 40 zł 

 

 

 

 

 

 

  • 181. David duChemin – Poza kadrem. Książka na sprzedaż 

 

 

 

 

 

 

  • 180. David duChemin – Język fotografii. Książka na sprzedaż

 

 

 

 

 


  • 179. David duChemin – Świat w obiektywie. Druga książka tego autora w naszej bibliotece. Rzadko w tego typu książkach autorzy mają bogaty zasób własnych przemyśleń i wiedzy. Dla doświadczonego fotografa, większość spostrzeżeń autora jest oczywista. Według zasady „najlepsze są piosenki, które znam” tu jest podobnie. Czasem poparcie spostrzeżenia doświadczeniem czy szkicem rysunkowym umacnia zasób środków twórczych, którym zazwyczaj posługujemy się intuicyjnie. W fotografii analityczny umysł ma znacznie więcej do powiedzenia jak spontaniczna ekspresja w innych dziedzinach sztuki. Tu margines na improwizacje jest bardzo wąski, częściej zostanie ona zinterpretowana jak defekt, rzadziej jako walor. Fotografia to sztuka wymierna, jak architektura, jeśli nie ma solidnego fundamentu z pewnością skończy się katastrofą budowlaną i zapomnieniem.  Książka na sprzedaż 60 zł

Recenzja You-Tube

 

  • 178. David duChemin – W kadrze.

 

 

 

 

 

 

  • 177. David duChemin – Sztuka Fotografowania. Każdy rozdział ma przynieść inspirację, oraz wymierny efekt w postaci fotografii własnego autorstwa. 60 rozdziałów to 60 lekcji. Wskazówki zostawiają swobodę wyboru tematu, ale wzbogacają zasób fotograficznych środków wyrazu, których używamy zazwyczaj w intuicyjny sposób. Warto je czasem zdefiniować aby w sposób świadomy stosować w każdej kolejnej fotografii. Książka na sprzedaż 40 zł.    

 

 

 

 

  • 176. David duChemin – Zdjęcia z duszą. Książka na sprzedaż 

 

 

 

 

 

 

  • 175. Lee Frost – Inspiracje fotograficzne Książka na sprzedaż

 

 

 

 

 

 

  • 174. Joe McNally – Świat błysku. Ponad 400 stron ukazujących kulisy pracy z mobilnymi lampami błyskowymi. Od kiedy lampy reporterskie uwolniły się od gorącej stopki w korpusie aparatu, stały się doskonałym twórczym źródłem światła. Radiowe wyzwalacze, możliwość współpracy kilku lamp zespolonych w całe systemy zarządzanie z jednego sterownika dały komfort pracy do tej pory możliwy do osiągnięcia tylko w studio fotograficznym. Wymagająca technika poprzedzona wieloma próbami daje znakomite rezultaty, zwłaszcza we współpracy z modelem. Brak stałego światła pilotującego lamp reporterskich wymaga dużej wyobraźni w urządzaniu planu zdjęciowego. Obecnie akumulatorowe lampy błyskowe o dużej mocy uwolniły mobilne studia od plątaniny kabli. Dysponując nawet jedną lampą błyskową z radiowym systemem wyzwalania możemy zaskoczyć naszego zleceniodawcę fotografiami nie osiągalnymi nawet dla zawodowców. Książka ilustrowana szkicami planu zdjęciowego, szerokim opisem i oczywiście wynikiem pracy. Polecam. 

  • 173. Andreas Hoffmann– Sztuka czarno-biąłej fotografii 

 

 

 

 

 


  • 172. HOPPER – albumik wydany w serii „Klasycy Sztuki”. Często dla kilku mniej popularnych reprodukcji kupuję nowy album. Jakość fotografii i druku też bywa różna, jedyna szansa docenienia dzieła to kontakt z oryginałem. Czasem zdarzają się też niespodzianki, reprodukcja bogata w nasycone barwy a oryginał spłowiały… W fotografii od zawsze obowiązuje zasada, jeśli rzeczywistość na zdjęciu nie wyglada lepiej, to zdecydowanie jest to fotografia nieudana. Korzystają z tego mistrzowie Photoshopa i Lightrooma, niestety przeważnie z nadmierną przesadą. Dzieła malarskie zawsze lepiej prezentują się w dobrze oświetlonej galerii czy muzeum, niż w postaci najlepszej reprodukcji. Dzięki fotografii wszyscy możemy poznać prace większości artystów i marzyć aby zobaczyć je w oryginale.  

 

 

  • 171. Rolf G. Renner – HOPPER. Mój ulubiony malarz, kilka jego obrazów miałem okazję zobaczyć w Museum of  Modern Art i Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Sztuka Hpppera działa hipnotyzująco, formalny minimalizm pełen niepokojącego nastroju i napięcia. Dla wielu fotografów źródło inspiracji, warto tu wymienić  przezentowane w Krakowie prace amerykańskiego fotografa Richarda Tuschmana. Fotografowie coraz częściej sięgają po klasykę malarstwa np. obrazy Jana Vermeera czy Henri de Toulouse-Lautreca.  Malarze w swojej pracy chętnie sięgali  po camerę obscurę lub szukali inspiracji w fotografii. Polecam uwagi o obrazowaniu Jeana-Auguste Dominique Ingresa, czy też Michała Anioła. Nie należy się zamykać tylko w obszarze fotografii, to tylko jeden z prymitywnych środków wyrazu, który tak naprawdę sprowadza się do kalki rzeczywistości. Malarz ma wielką przewagę i wolność w tworzeniu.     

 

  • 170. Ansel Adams – 400 Photographs. Wzorzec i punkt odniesienia dla pejzażystów. Mistrz w każdym calu, twórca systemu strefowego pomiaru światła. Własnoręcznie kopiowane odbitki z jego negatywów nasycone szczegółem zawsze były poprzedzane poszukiwaniem idealnego światła. Monochromatyczne fotografie zawierają wszystkie „kolory”, są doskonałe nie tylko w doborze tematów w postaci amerykańskiej przyrody, ale mistrzostwem autorskiej interpretacji. Fotografia liścia czy chmury jest równie wyjątkowa jak spektakularne widoki góry El Capitan w Yosemite National Park. Polecam wszystkim koneserom fotografii, to Michał Anioł i Leonardo da Vinci fotografii krajobrazu. Bez megapikseli i Photoshopa niedościgniony wzorzec, jego fotografie udowodniły, że fotografia to równie wyjątkowa dziedzina sztuki mająca swoich mistrzów. Nad każdą fotografią warto zatrzymać i wielokrotnie do niej wracać, co też często robię.  Recenzja na YOU-TUBE 

 

  • 169. Karel Plicka – Prague, en images, in photographs. Album wydany w Pradze w 1953 r. wersja językowa czesko-polska. Praga nie doznała zniszczeń wojennych i niewiele zmieniła się do dnia dzisiejszego. Z plenerem Warsztatów Fotograficznych w Krakowie odwiedziliśmy to miasto 15 razy. W sumie fotografowaliśmy Pragę przez 45 dni, to wystarczający czas aby poznać miasto. Bez trudu rozpoznaję obiekty i zaułki utrwalone na 200 znakomitych fotografiach. Autorski album pomimo upływu 70 lat znakomicie trzyma poziom. Czeska fotografia zawsze była obecna w światowej czołówce, prezentowany album jest najlepszym tego przykładem. Polecam zwłaszcza miłośnikom Lightroomów i Photoshopów. Sztuka fotografii: światło, kompozycja, decydujący moment to główne elementy sukcesu, sprzęt i biegłość warsztatowa to sprawa oczywista i nie warta zbyt dużej uwagi.       

 

 

  • 168. Jiri Vsetecka – PRAGA. Malownicza Praga z którą mierzyliśmy się w czasie 13 warsztatowych plenerów okazała się bardzo trudną modelką. Pomimo kulturowego bogactwa nie znalazłem inspirującego albumu o tym mieście. Od czasu Praskiej Wiosny sfotografowanej przez Josefa Koudelkę publikacje z jakimi się spotkałem nie zachęcały do zakupu. To z perspektywy Pragi doceniłem klimat i walory Krakowa i Krakowskiego Kazimierza. Może nadszedł czas aby na nowo przyjrzeć się Pradze? Książka na sprzedaż. 10 zł  

 

 

 

 

  • 167. Karol Nienartowicz – Górskie wyprawy fotograficzne. Fotograficzne fajerwerki z użyciem znacznych środków technicznych takich jak filtry, łączone panoramy i staranna obróbka komputerowa. Autor zasłynął  fotografiami ślubnymi realizowanymi w górskich krajobrazach Norwegii. Nie jestem zwolennikiem tego typu przedsięwzięć, rozległy krajobraz i para młoda wielkości główki od szpilki. Przygoda i ogromny wysiłek górskich wspinaczek to dodatkowy walor towarzyszący realizacji fotografii. Zdjęcia zorientowane na uzyskanie maksymalnego efektu, przykład profesjonalizmu w logistyce wypraw i pokonywania trudności. Połączenie pasji, górskiej wędrówki i fotografii, okraszone sprawnym opisem zaowocowało atrakcyjną książką. Jedyne czego mi brak, to odwagi autora w poszukiwaniu własnego stylu i odrobiny swobodnego eksperymentu. Temat wschodów i zachodów słońca jest mało oryginalny nawet podany w komercyjny sposób z warsztatowym mistrzostwem, czego z pewnością autorowi nie brakuje.  Książka na sprzedaż 60 zł  

 

  • 166. Jerzy Duda-Gracz – Powroty. W Nowej Hucie w 2020 r. powstała stała galeria malarstwa Dudy-Gracza. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów końca epoki socjalizmu i początków nowej historii kraju u schyłku XX w. Krzywe zwierciadło prowincjonalnej rzeczywistości. Autor, bystry obserwator zmian społecznych i kulturowych niczym fotoreporter utrwalał w mistrzowski sposób ducha, a może duchy polskości ? nowych i przeszłych dziejów i ich bohaterów. Warto zarezerwować dużo czasu aby dobrze przyjrzeć się malarskiemu kunsztowi. Nie tylko treść obrazów, warsztat artysty zachwyca mistrzostwem malarskiej materii. Poznanie różnych dziedzin sztuki to nieodzowny element interdyscyplinarnej edukacji fotografa. 

Książka na sprzedaż 35 zł  

 

165. Matilde Battisini, Lucia Impelluso, Stefano Zuffi – Historia portretu. 

 

 

 

 

 

 

  • 164. Adam Bujak SANTIAGO de COMPOSTELA. 258 STR. Obfity album, moim zdaniem zrobiony trochę z rozpędu, fotografie głównie architektury i krajobrazu. Jak na światowe centrum pielgrzymkowe obrazy za wyjątkiem okolicznościowych świąt dosyć bezludne. Ciekawe wklejki z potrójnymi  rozkładówkami, ale fotografie oprócz zawodowego profesjonalizmu dosyć oczywiste.  Album nie wzbudził wyjątkowych emocji również u uczestników, którzy pieszo przemierzyli szlak św. Jakuba. Publikacja cenna jako dokument, niewielu autorów jest tak konsekwentnych w realizacji albumów jak Adam Bujak. Książka na sprzedaż. 30 zł  

 

 

 

  • 163. Adam Bujak – Kraków. Rys historyczny pióra Michała Rożka z którym miałem przyjemność współpracować na krótko przed jego śmiercią. Znawca historii Krakowa tym razem w duecie z Adamem Bujakiem. Swobodne spojrzenie fotograficzne uzupełnione starymi rycinami. Dużo fotografii starannie wybranych, bez albumowych „wypełniaczy”. Kilka zdjęć również z okolic miasta: Tyńca, Ogrodzieńca, Pieskowej Skały, Tokarni, Modlnicy. Drażni chaotyczny rozkład tekstów, album edytorsko niestety na słabym poziomie. Myślę, że autorzy zbyt dużym zaufaniem obdarzyli zagranicznego projektanta układu graficznego; Midoraga Vartabedijanina. Przewidywalny styl fotografii Adamam Bujaka nie zaskakuje, ale utrzymuje się na profesjonalnym poziomie. Kraków od lat czeka na fotografa formatu starych mistrzów takich jak Ignacy Kryger, Henryk Hermanowicz czy Edward Hartwig. Książka na sprzedaż 40 zł    

 

  • 162. Adam Bujak – Stary Kraków. Album z 1991 r. Oprócz zabytków architektury znajdziemy też fotografie postaci związanych a Krakowem, niestety już nieżyjących: Metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego, Andrzeja Wajdy, Tadeusza Kantora, Stanisława Lema, Jerzego Nowosielskiego. Szerokie spojrzenia na tradycje: szopkarzy, procesji św. Stanisława i Bożego Ciała, uroczystości rocznicowe Niepodległości Polski, Dnia Zadusznego, pochodu Bractwa Kurkowego, uroczystości Wielkiego Piątku czy też harców Lajkonika. Zmienia się miasto, słabną i komercjalizują sie tradycje, zmieniają się ludzie. Z perspektywy 30 lat jedyną wydaje się trwałą substancją są mury starego miasta, tutaj w dużej części fotografowane nocą. Książka na sprzedaż. 40 zł       

 

 

  • 161. Adam Bujak – NIEDALEKO OD KRAKOWA 184 str. Ciekawy i fotograficznie wyjątkowy wizerunek mało znanych a bogatych kulturowo okolic Krakowa takich jak m.in: Kazimierza Wielka, Grodzisko, Paczółtowice, Czerna, Jerzmanowice, Tenczyn, Miechów, Pieskowa Skała, Ojców, Alwernia, Krzeszowice,  Bielany, Przeginia, Modlnica, Książ Wielki, Racławice, Prandocin, Krzesławice, Imbramowice, Mogiła, Niepołomice, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Lipnica Murowana, Orawka, Spytkowice, Zubrzyca Górna, Sucha Beskidzka, Tokarnia, Szczyrzyce, Mszana Dolna, Czarny Potok, Gdów, Dziekanowice, Lanckorona, Tyniec, Pławowice, Kościelec, Smoleń, Ogrodzieniec, Czerna, Sułoszowa, Olkusz i jeszcze wiele innych. Warto mieć ten album, chociażby z powodu poznania tych miejsc i próby sfotografowania ich na swój sposób. Książka na sprzedaż. 35 zł       

 

 

  • 160. Adam Bujak – RUŚ Tysiąc Lat Chrześcijaństwa  – 320 str. 1992 r. Drugi po „Misteriach” zasługujący na wyjątkową uwagę album A. Bujaka, pierwszy i absolutnie epokowy autor, który podjął tematykę odradzającej się duchowości na terenach byłego Związku Sowieckiego. Naukowy rys historyczny starannie opracowany na podstawie dokumentów podnosi wartość publikacji. Znakomite fotografie i pionierska tematyka wpisuje się w najlepsze dokonania światowej fotografii. Oprócz obszernej recenzji w ukazującym się w latach 90 XX w. magazynie  fotograficznym „6×6”, album mocno niedoceniony przez środowisko fotograficzne. Być może, to efekt tego, że w rekordowo krótkim czasie znalazł nabywców. To jedyny album, który posiadam w dwóch egzemplarzach, tak na wszelki wypadek… Album na sprzedaż. 110 zł 

 

 

  • 159. Adam Bujak MISTERIA 1989 r. 298 str. Jeden z najciekawszych i fotograficznie najlepszych albumów w bogatym dorobku artysty. Ze wstępu autorstwa Michała Rożka(…) Od początku lat sześćdziesiątych obiektyw Adama Bujaka wiernie towarzyszył niemal wszystkim chrześcijańskim uroczystościom liturgicznym, trafnie ujmując kulturowy fenomen misteryjny, czyniąc to z niekłamaną subtelnością. Przeżywamy z Bujakiem prawosławne święto Jordanu obchodzone na pamiątkę chrztu Chrystusa. Składa się nań styczniowa procesja i święcenie wody w rzekach i jeziorach, tej wody którą skrapia się potem domostwa wraz z żywym inwentarzem (…)  Fotografowanie misteriów podejmowało w późniejszym czasie wielu autorów, ale nikomu nie udało się zbliżyć do obrazów jakie zaobserwował i utrwalił mistrz.

 

 

  • 158. Fotografie Gazety Wyborczej tom IX Podsumowanie roku 2004, przemijające twarze polityków i zrzuconych dziś z piedestału celebrytów. Przewrotność historii ludzi i wydarzeń tak szybko zapomnianych, lub popadających w niesławę. To co miało być wartością dziś okazuje się karykaturą, upływ czasu bezlitośnie demaskuje tandetę. Śmierć Czesława Niemena, Andrzej Lepper w sejmowym basenie, Wojciech Jaruzelski bez okularów, tsunami na Oceanie Indyjskim, pogrzeb Czesława Miłosza, Pomarańczowa Rewolucja, komitet kolejkowy przed PKO BP, olimpijskie zwycięstwa Otylii Jędrzejczak. Bez zawodowych fotoreporterów, „prasowych wyrobników” już dawno wszystkie bieżące wydarzenia i postacie okryła by niepamięć. Coraz bardziej dolegliwy brak rasowych fotoreporterów powoduje, że współczesność będzie najgorzej udokumentowanym czasem, ale jeszcze o tym nie wiemy…     

 

 

  • 157. Fotografie Gazety Wyborczej tom VII.  Rok 2004 to referendum i przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Najciekawsze fotografie jednak wykonano w Pradze. Proces sądowy Lwa Rywina, katastrofa śmigłowca z Leszkiem Milerem na pokładzie, otwarcie hipermarketu, demonstracje hutników domagających się zaległych wypłat, Polski kontyngent w Iraku, radość w Tbilisi z wyboru Eduarda Szewardnadzego na prezydenta, aktorzy Krzysztof Majchrzak i Katarzyna Figura, trening Adama Małysza, Mistrzostwo Świata  Roberta Korzeniowskiego,  rzeźbiarz ludowy, Irena Kwiatkowska w Międzyzdrojach, darcie pierza w Rodakach, Dzień Dziecka w więzieniu na Mokotowie, bal wielbicieli muzyki country, pożar domu handlowego Gigant w Krakowie, dzień pracy prof. Zbigniewa Religi, pielgrzymka w Oławie, bezrobotni w Lubsku, kąpiel w przeręblu Mysłowickiego Klubu Morsów, hałda odpadów pohutniczych w Nowej Hucie. To kilka tematów wyróżnionych fotoreporterów, dziś profesji będącej w zapaści. Polecam.      187. David duChemin – Zdjęcie: proces tworzenia. Opowieść o fotografii od pomysłu do obrazu. Książka na sprzedaż 40 zł 

 

  • 156. Fotografie Gazety Wyborczej tom V. Rok 2001. Leon Tarasewicz w kurniku, 80-letni fryzjer z Bodzentyna, darmowy obiad w Bożej Kuchni w Częstochowie, Marian Krzaklewski w objęciach czarnoskórego zawodnika sumo, Jolanta Kwaśniewska rozdaje autografy w czasie dożynek w Spale, demonstracje pielęgniarek w kordonie policji, najmniejsza szkoła w Polsce (3 klasy, 9 dzieci, 1 nauczycielka), wiosenna wędrówka żab, auto trabant z salonką, barkiem i telewizorem, schronisko dla 500 psów, otwarcie nowego ratusza na Bemowie, Palestyna, Ramallah, zachodni brzeg Jordanu, walki uliczne, połów tuńczyka u wybrzeży Sycylii, Jan Paweł II pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, Czeczenia, wojna i uchodźcy, Bośnia-identyfikacja ofiar masowych mordów Serbów na Muzułmanach, z planu filmowego „Historia filozofii po góralsku w/g ks. Tischnera, olimpiada w Sydney, polskie sukcesy to „rzut młotem” dwa złote medale. Kolejny rok i kolejna porcja wydarzeń, które bez fotografii i starannej publikacji  w większości zostały by zresetowane z naszej pamięci. Fotografia twarzy polityków, wtedy na świeczniku, dziś w pogardzie i zapomnieniu.  Fotografie wydarzeń, którym żyliśmy i coraz cześciej chcemy o nich zapomnieć. Od lat nie ma podobnych publikacji, fotoreporterów zastąpili przypadkowi świadkowie wydarzeń ze smartfonami. O historii minionych dni coraz częściej staramy się szybko zapomnieć lub ją ukryć nie wyciągając wniosków. Fotografia to jednak ciagle ważny dokument, czujność internautów skutecznie zwalcza manipulację, która na stałe zagościła w mediach.   

  • 155. Fotografie Gazety Wyborczej tom IV

Podsumowanie roku 1999. Wojna w Czeczenii, Kosowie, uchodźcy. Dynamika rozwoju Berlina i wstąpienie Polski do NATO. Opowieść o „papieskich kremówkach”, Jan Paweł II w polskim parlamencie i jego wielka nieobecność na krakowskich Błoniach. Aleksander Kwaśniewski i spotkania polsko-niemieckie w Dworze Artusa. Bazar Różyckiego, Jerzy Buzek w Waszyngtonie wręcza szablę półkownikowi Kuklińskiemu, Agata Buzek rozpoczyna karierę modelki. „Łódź Kaliska” cała naga, a droga do Terespola zblokowana przez rolników. W rosyjskiej tajdze zrzeszają się sekty, a w Świeciu kominiarze chodzą po dachach. Wydarzenia, w ich centrum fotoreporterzy. Dziś fotoreporterów mniej a wydarzeń tyle samo co zwykle.  

 


  • 154. Fotografie Gazety Wyborczej tom VI Rok 2002  Studio fryzur w Warszawie, mieszkańcy stolicy w maseczkach smogowych, pracownicy MPO, atak terrorystów na World Trade Center oglądany na dworcowych telewizorach, na ulicach dominują Maluchy i Polonezy i Żuk, kolejka za pieczywem, Olechowski, Płażyński i Tusk startują z Platformą, Bronisław Geremek agituje za wejściem Polski do Unii, Andrzej Lepper na mównicy sejmowej, Marek Belka na czacie, pogrzeb zastrzelonego Jacka Dębskiego, który walczył w układami w PZPN, Żydzi w Jedwabnem, strach przed wąglikiem w sortowni paczek w Lublinie, szturm na otwierane Tesco w Bydgoszczy,  bezrobocie w Ostródzie, co trzeci mieszkaniec jest bez pracy, uzdrowiciele, plaga bezrobotnych, lumpów i narkomanów na ulicach miast, początek wojny z  afgańskim talibom, Jan Paweł II w Damaszku, powódź w Jakucji, Jerzy Pilch odbiera nagrodę Nike, Niemcy na ulicach Warszawy – Roman Polański kręci „Pianistę”, Czesław Miłosz kończy 90 lat, przystanek Woodstock Owsiaka, górale czekają na Adama Małysza który z Lahti wraca prezydenckim śmigłowcem, ślub Olisadebe z blondynką z Warszawy. Tym żyła Polska i świat, reporterzy zawsze na pierwszej linii, każda fotografia to więcej niż 100 słów. Jesteśmy pokoleniem obrazkowym, coraz mniej osób sięga po książkę, słowo pisane to tylko komentarz do zdjęcia.
  •    

153. Fotografie Gazety Wyborczej tom IX. Zbiór fotografii reporterskiej z pamiętnego wydarzenia śmierci i pogrzebu Jana Pawła II w 2005 r. Dokumentacja narodowej żałoby jest bardzo skromna. Wzruszenie było tak ogromne i powszechne, że wielu rasowych reporterów odłożyło aparaty fotograficzne aby poświęcić się refleksji, czasu wielkiego smutku jaki ogarnął świat, a szczególnie Polskę. Warto mieć fotograficzny zapis tego historycznego momentu. My, śmierć Papieża przeżywaliśmy w Wenecji, potem pociągiem udaliśmy się na uroczystości pogrzebowe do Rzymu. Jakimś cudem udało nam się dostać w samo centrum Placu św. Piotra przed bazyliką. Czas był niezwykły, zawiódł aparat fotograficzny, drugi zapasowy rzadko był w użyciu. Czasem w takich chwilach warto nie popełnić fotografii i tego nie żałować…   

 

 

  • 152. Roger Hicks i Frances Schultz – Fotografia wnętrz. Profesjonalne kompendium wiedzy dla zawodowców. Fotografia wnętrz, trudna i specjalistyczna sztuka dostępna dla niewielu. Jak oświetlić kuchnię, łazienkę, reprezentacyjny hol lub schody w ekskluzywnym hotelu. Fotografia wymagająca doświadczenia i bogatego zaplecza technicznego. Znakomite ilustracje, szczegółowo opisane ze szkicem sytuacyjnym aranżacji oświetlenia. Wszystkie prace zrealizowane na diapozytywach „na gotowo”, bez możliwości korekty w postprodukcji, dziś sztuka niedostępna dla obecnych mistrzów HDR-ów.     

 

 

 

  • 151. Tomasz Gudzowaty i Robert Bogusławski – Shaolin temple. Album zawiera m.in. fotografie, które zostały nagrodzone dwoma na konkursie World Press Photo. Pierwszą w kategorii – zdjęcie pojedyncze i drugą w kategorii – sport . Publikacja zrealizowana edytorsko na najwyższym poziomie. Dwa kolory, odcienie szarości i czerwień, elegancja w każdym calu. Niewielki album w formacie 22,5 cm x 22,5 cm w zasięgu zasięgu ręki. Regularnie do niego wracam, zawiera niewiele fotografii, ich wyjątkowość sprawia, że nie czujemy niedosytu, prawdziwa autorska opowieść o legendarnym klasztorze Shaolin, zdecydowanie polecam.   

 

 

 


  • 150. Tomasz Gudzowaty – Beyond The Body. Jeden z najlepszych albumów polskiego autora. Fotografie zachwycają i zatrzymują, trudno obejrzeć więcej jak kilka dziennie. Starannie wydany, ponad 180 stron, znakomity druk z głęboką czernią i uwydatnionym ziarnem celuloidowej kliszy. Wyboru fotografii dokonała Nan Goldin. To najbardziej dojrzały album Tomasza Gudzowatego z pięciu dostępnych w naszej biblioteczce. Jazda obowiązkowa dla każdego mającego  twórcze ambicje fotografa. Nie znajdziesz tu ckliwych obrazków i pseudoartystycznych wybiegów, każda fotografia wymaga skupienia chociaż pozornie jest prosta, czytelna i oszczędna w fotograficznych środkach wyrazu. POLECAM! Bez wątpienia klasa światowa, w naszej bibliotece jedna z perełek, kolejne już wkrótce.   

 

 

 

  • 149. Tomasz Gudzowaty – FOLLOWING WILD TRAILS. Nieobecny w popularnych mediach mistrz fotografii, pięciokrotnie nagradzany w konkursie World Press Photo w 1999, 2000, 2009, 2011 i 2012 r . Na okładce albumu słynna „pierwsza lekcja zabijania” nagrodzona I Nagrodą w kategorii natura w konkursie World Press Photo w 1999 r . Kolejny okazały album ze zbiorem fotografii, portretów słoni, lwów, hipopotamów, zebr, lampartów i antylop. Uczta obrazów brutalnego świata zwierząt na najwyższym, światowym poziome.

 

 

 

  • 148. Tomasz Gudzowaty – PARADISE CROSSING Okazały album (42 x 28 cm) z czarno-białymi obrazami wielkiej migracji antylop gnu, gazel i zebr w parku narodowym Serengeti w Tanzanii. Kulminacją jest przekroczenie przez ponad milionowe stado rzeki Grumeti i Mara w których czyha śmiertelne niebezpieczeństwo setek wygłodzonych krokodyli. Autor nie ukrywa bezpośredniej inspiracji epickimi fotografiami Sebastiao Salgado. Jeden z najlepszych przykładów fotografii dzikiej przyrody. 

 

 

 

 

  • 147. Eva Rubinstein – fotografie 1967-1990. Urodzona w 1933 r. w Argentynie córka wybitnego pianisty Artura Rubinsteina i Anieli Młynarskiej- Rubistaein. Zamieszkała w Nowym Jorku, początkowo zajmowała się fotografią komercyjną, ale ujawniła się jej fascynacja artystyczną fotografią. Wystawiała na całym świecie, wielokrotnie z wystawami gościła w Polsce. Album z czarnobiałą fotografią i osobistą dedykację autorki przywiozłem z Nowego Jorku. Ze wstępu autorstwa zmarłego w 2019 r. Bogdana Konopki : „Fotografie Evy Rubinstein są przezroczyste niczym woda w górskim strumieniu. Są też przejrzyste jak spokojne jezioro, gdzie poprzez odbicie w jego tafli przeziera z głębi coś skrytego. Eva Rubistein przynależy do niewielkiego grona diafenicznych fotografów, którzy nie tylko potrafią dostrzec, ale i skutecznie wyrazić ciszę obrazu najintymniejsze, ważne chwile strumienia swego życia. ”  Wyjątkowy album zamyka fotografia samotnej kamery wielkoformatowej na drewnianym statywie w centralnym punkcie placu przed fasadą katedry św. Marka w Wenecji.     

 

  • 146. Radosław Pujan – Kobiety. Album kupiony w Kamienicy Szołajskich w Krakowie. Wyjątkowa publikacja zrealizowana jak określa siebie autor, amatora fotografii. Pobieżne przekartkowanie albumu prawie natychmiast zachęciło do zakupu. Fotograf przyjmuje pozycję obserwatora kulis sesji zdjęciowej, której sam jest autorem. Kilka pięknych fotografii, może nie odkrywczych, ale korzystających z najlepszych wzorców. Klasyka fotografii jest ponadczasowa, modelki będące uosobieniem antycznego piękna wcale nie muszą szokować czy korzystać z erotycznych podtekstów. Polecam wszystkim „akciarzom” jako przykład dobrego smaku i umiejętności wykorzystywanie nie tylko walorów urody modelek, ale również ciekawych wnętrz i kunsztu warsztatu fotografa.

 

 


  • 145. Zbyszek Pajewski – SŁOWA UKRYTE. Trzeci album poetycko-fotograficzny. Tym razem fotografie Zachodniego Pomorza współbrzmią z elitą poetycką krakowskiej Piwnicy po Baranami. Zwrócenie się do odbiorcy prostym językiem fotografii znakomicie wybrzmiało tym co realne i prawdziwe, z tym co tkwi w duszy poety. To poezja była „wywoływaczem” fotograficznych obrazów. O wrażliwych coraz trudniej, tu cytaty są pod ręką, szeroki horyzont poezji  wzbogacił i zainspirował niejedno dzieło. Słowo nie ma ograniczeń, fotografia to uboga krewna, która od realnego świata nie jest w stanie się uwolnić. Często sięgam po ten album odkrywając nowe treści. Polecam również jak dwa poprzednie. Współautorzy m.in: Anna Achmatowa, Agnieszka Grochowicz, Agnieszka Osiecka, Monika Partyk, Tamara Kalinowska, Krzysztof Kamil Baczyński, Włodzimierz Dulemba, Mikołaj Gumilow, Robert Kasprzycki, Leszek Aleksander Moczulski, Wiesław Dymny, Bolesław Leśmian, Stanisław Skoneczny, Bruno Schultz, Tadeusz Śliwiak, Grzegorz Turnau, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Leszek Wójtowicz, Michał Zabłocki, Szymek Zychowicz. Książka na sprzedaż 40 zł 
  • Rozmowa ze Zbyszkiem Pajewskim – YouTube     

 

  • 142. Zbyszek Pajewski, Basia Stępniak-Wilk – WYSTARCZY ZASNĄĆ. Drugi i prawdopodobnie ostatni poetycko-fotograficzny album poznanego nam już duetu z albumu „Tyle nieba”. Ze spotkań z autorem wiem, że jego romans z poezją nadal trwa. Z końcem 2018 r. ukaże się kolejny album, tym razem z poezją autorów związanych z krakowską Piwnicą pod Baranami. Autor poprosił mnie o recenzję prawie gotowej makiety. Przy kawie w witrynie kawiarni Loch Camelot w Krakowie wymieniliśmy sporo twórczych uwag. Pozdrowienia dla autora. Życzę powodzenia w upowszechnianiu kunsztu słowa i fotografii.

 

 

 

  • 141. Zbyszek Pajewski, Basia Stępniak-Wilk – TYLE NIEBA 88 str. Niezwykły poetycko-fotograficzny duet. Ona, znana i podziwiana z Krakowa, On skromny leśnik z pod Szczecina, razem, mieszanka wybuchowa. Pejzaże zrealizowane w lasach i na polach zachodniego Pomorza w połączeniu z poezją same stają się poezją. To rzadki przypadek zderzenia dwóch światów i dwóch osobowości. Kto był w grudniowy wieczór w Krakowie, w Piwnicy pod Baranami ten wie. Album z dedykacją otrzymałem w prezencie od autora.  Dziękuję!

 

 

 

  • 140. Georgia Krawiec – NIEMCY W POLSCE. Zestaw fotografii otworkowych, których bohaterami są postacie ludzkie na ciemnym tle. Autorka zastosowała technikę muliekspozycji (osoba zmienia miejsce lub pozycję naświetlając się ponownie na tym samym kadrze). Starannie wydany album może być wzorcowym przykładem sztuki edytorskiej. Wydrukowane fotografie w formatach 10×8 cm i mniejsze na pojedynczych kartach, lakoniczne podpisy typu „Dominik W., prawie 11 lat”,  to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Uznanie dla autorki za poszukiwaniu sponsorów. Ze wstępu: „aparat fotograficzny nie jest narzędziem, lecz zabawką, a fotograf nie robotnikiem lecz graczem…” Taki też jest ten albumik, bez specjalnej straty, możemy do niego… nie zaglądać. Książka na sprzedaż 10 zł 

 

 

  • 139. Alfred Ligocki – FOTOGRAFICZNE PENETRACJ. Spojrzenie na fotografię z pozycji historyka sztuki, publikacja mająca na celu przybliżenie języka fotografii. Sztuka fotografii poprzez siłę oddziaływania i mocny związek z rzeczywistością zajmuje w dzisiejszej kulturze coraz ważniejsze miejsce. Jest tu mowa o publikacjach i pracach teoretycznych polskich i zagranicznych autorów, oraz wystawach takich jak: „Rodzina Człowiecza” Edwarda Steichena, „Cykle” reprezentowane przez prace Zofii Rydet, Anny Chojnackiej, Natalii i Andrzeja Lachowiczów, Jerzego Lewczyńskiego. Warto zapoznać się z wczesną twórczością uznanych autorów. Sprzedana.

 

 

 

  • 138. Werner Wurst – Foto-Exkursionen mit der EXA. Niemiecki podręcznik dla amatorów fotografii. Dawne NRD miało swój przemysł fotograficzny który był obiektem marzeń „demoludów”. EXA, Practica, Orwo, Meyer-Optic po wschodniej stronie: Linhoff, Leica, Carl Zeiss, Agfa po stronie zachodniej. Dwa systemy ustrojowe które dzieliła przepaść cywilizacyjna, jednak w jakości fotografii już nie tak bardzo. Fotograficzne kluby, galerie, salony fotografii, konkursy po wschodniej stronie stały zawsze na wysokim poziomie artystycznym. Bogato ilustrowana książka ze starannie dobranymi przykładami, które w dobie „selfie” nadal prezentują się znakomicie. Zamieszczone tabele i wykresy dla dzisiejszych wirtuozów Photoshopa to tylko hieroglify. Publikacja warta przejrzenia, nawet bez znajomości języka niemieckiego sporo możemy się dowiedzieć, wszak fotografia to najprostszy język obrazów, którym na „migi” porozumiemy się z każdym. Książka na sprzedaż 20 z     

 

  • 137. Jan Kosidowski – ZAWÓD FOTOREPORTERZY Książka na sprzedaż. 15 zł 

 

 

 

 

 

 

  • 136. Ryszard Kreyser – BŁĘDY FOTOGRAFICZNE. Książka na sprzedaż.  10 zł      

 

 

 

 

 

 

  • 135. Krystyna Łyczywek – ROZMOWY O FOTOGRAFII. Książka na sprzedaż. 10 zł        

 

 

 

 

 

 

  • 134. Alfred Ullman – TRIKI W FOTOGRAFII, podręcznik na wagę złota w czasach domowych ciemni. Dziś równie ciekawy i inspirujący, chociaż większość  „trików” dziś możemy zrealizować jednym „kliknięciem”. Poradniki z tych czasów były pisane, nudnym, technicznym językiem, wiedza tajemna, trudno dostępna, możliwa do złowienia tylko poprzez regularne polowania w antykwariacie przy ul. Szpitalnej lub na Brackiej. Książka na sprzedaż. 20 zł       

   

 

 

 

  • 133. Almanach fotoamatora Zbiór komentarzy autorstwa Jana Suderlanda do nadesłanych fotografii, fotografów zrzeszonych w towarzystwach i klubach fotograficznych. Cenna lektura z 1974 r., wśród recenzowanych, fotografie rozpoczynających karierę, dziś powszechnie znanych, również mi osobiście: Jerzego Baranowskiego, Andrzeja Baturo, Janusza Buczkowskiego, Tadeusza Budzińskiego, Tadeusza Jakubika, Włodzimierza Małka, Jerzego Mąkowskiego, Stanisława Orłowskiego, Jana Spałwana, Wiktora Wołkowa. Każda fotografia opatrzona jest dogłębną analizą i szkicem kompozycyjnym, kompendium wiedzy i spojrzenia jurora wielu konkursów fotograficznych które wyłoniły przyszłych mistrzów. Obecnie o tym, kto jest najlepszy decyduje ilość anonimowych „lajków”, lub naprędce sklecone joury. Nagroda od Jana Suderlanda, Edwarda Harwiga czy Pawła Pierscińskiego była przepustką do fotograficznej elity. Dziś ich nazwiska patronuję pośmiertnie licznym konkursom, ale satysfakcja troszkę inna…Na szczęście mam kilka nagród uzyskanych bezpośrednio od wspomnianych mistrzów i bardzo je sobie cenię. Książka na sprzedaż.  15 zł          

 

  • 132. Andrzej Kotecki – PRACOWNIA FOTOGRAFICZNE. Podręcznik dla uczniów techników fotochemicznych. Tak, były takie szkoły, które kształciły fotografów rzemieślników i foto-laborantów. Dziś wszystkie szkoły fotograficzne kształcą tylko „artystów fotografów” rozdając nic nie znaczące dyplomy nawet z tytułami doktorskimi włącznie. Moim zdaniem, fotografia to zdecydowanie rzemiosło, a działalność artystyczna to tylko margines dostępny najlepszym. Przed laty talenty artystyczne i umiejętności rzemieślnicze weryfikowała komisja artystyczna ZPAF. Przez lata izolacji fotograficzna elita nie zauważyła fotograficznej rewolucji, pokoleniowy brak nowych członków o artystycznych ambicjach skazał ZPAF na powolny niebyt. Cyfrowa rewolucja to gwóźdź do trumny, fotografia stała się dostępna każdemu, a to co było z małymi wyjątkami mocno się zdewaluowało. Promocję fotografii przejęły konkursy i producenci sprzętu, brak prestiżowych galerii i wydawnictw obniżył poziom odbiorców fotografii a tym samym poszukujących własnego stylu fotografów. Pierwsza część podręcznika obejmuje 9 rozdziałów: pracownia fotograficzna, materiały światłoczułe i ich obróbka, fotografowanie nieruchomych przedmiotów płaskich, uczulenie spektakularne materiałów fotograficznych, retusz fotograficzny, fotografowanie nieruchomych przedmiotów trójwymiarowych, zdjęcia katalogowo, fotografowanie postaci ludzkiej, zdjęcia reportażowe i reklamowe. W świetle współczesnych poradników ten podręcznik to spora dawka praktycznej wiedzy, niezbędnej dla każdego pasjonata fotografii. Książka na sprzedaż.  10 zł      

 

  • 131. Jan Saudek. „V pekle svych vasni – raj v niedohlednu”, film dokumentalny Adolfa Ziky prezentujący sylwetkę najbardziej znanego czeskiego fotografa. Wielokrotnie w czasie warsztatowych plenerów w Pradze odwiedzaliśmy dziś już nie istniejącą galerię autorską Saudka. Jego ręcznie kolorowane fotografie z pogranicza kiczu znane są na całym świecie. W galerii oprócz tych najbardziej znanych dzieł, można było zobaczyć najnowsze prace artysty. Komercyjna galeria w której można było zakupić oryginalne prace w cenach od 2000 do 5000 euro. Ceny nieosiągalne dla polskich artystów fotografów. W galerii można było również zakupić niedostępne w Polsce albumy z pracami artysty w różnych wersjach i objętościach. Długo oswajałem się z pracami Jana Saudka, ale możliwość zobaczenia ich w oryginale rozwiewa wszystkie wątpliwości.  

 

 

  • 130. Michaelangelo Antonioni – Powiększenie. Kultowy film fabularny z fotografią w roli głównej. Znakomita rola Vanessy Redgrave i Davida Hemmingsa. Zawodowy fotograf Thomas nie widział nic, a jednocześnie zobaczył wszystko. Powiększenia zdjęć, które z ukrycia zrobił romantycznej parze w parku, ujawniają próbę popełnienia morderstwa, ale czy napewno? Stylowe studium paranoidalnej intrygi i zagubienia. Wehikuł czasu który przenosi widza do Londynu lat 60, ukazujący stan ducha, modę, wolna miłość, imprezy, muzykę, na scenie klubu gra zespół The Yardbirds i ekscesy tamtych czasów. Obowiązkowa pozycja w kinie warsztatów.

 

 

 

  • 129. Historia Fotografii – Geniusz zaklęty w fotografii, film zrealizowany przez BBC. Od dagerotypu do fotografii cyfrowej, najsłynniejsze fotografie i najbardziej znani fotografowie. Henrii Cartier-Bresson, Helmut Newton, Richard Avedon, Robert capa, Ansel Adams, Diane Arbus, Andre Kertesz, Aleksander Rodchenko, Weegee, Robert Frank, Robert Doisneau, Cindy Sherman, William Eggleston, Sally Mann, Araki, Brassai, Robert Mapplethorp, Waker Evans, Annie Leibovitz, to tylko niektórzy bohaterowie filmu. Obowiązkowa pozycja w kinie warsztatów, 150 minut wielkiej fotografii.

 

 

 

  • 128. Tomasz Pacan – Krajobraz podniebny. Wszystkie fotografie zostały wykonane z ziemi. W odróżnieniu od „łowców samolotów” pielgrzymujących na pokazy lotnicze, autor zaprezentował zupełnie odmienne podejście do tematu. Użyta jako środek wyrazu czerń i biel przywołuje klimat fotografii pierwszych zdobywców przestworzy, natomiast minimalistyczna forma i zbliżenia uciekających z kadru wojskowych maszyn wzmacnia dynamikę przekazu. Kilka wyjątkowych fotografii wartych obejrzenia i polecenia nie tylko miłośnikom lotnictwa. Autora jako początkującego pasjonata fotografii mieliśmy okazję poznać na jednym z naszych plenerów we wsi Mostki. Książka na sprzedaż.  20 zł      

 

 

 

  • 127. Włodzimierz Puchalski – Wyspa kormoranów. Album z 1957 r. Obowiązkowa i kultowa pozycja fotografów przyrody. Pasjonujący sposób opisania sytuacji realizacji fotografii sprawia, że album czyta się i ogląda z równie wielką przyjemnością. Fotografie to nie tylko dokument, ale staranne kompozycje i śmiałe ujęcia jakże trudnego i płochliwego tematu. Włodzimierz Puchalski znakomita postać, znawca i pasjonat przyrody, autor 21 albumów i 18 filmów o tematyce przyrodniczej. Uczestnik wypraw polarnych na Spitsbergen i Antarktydę. Zmarł podczas wykonywania zdjęć w Polskiej Stacji Badawczej im. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego i tam też został pochowany.

 

 

 

  • 126. Świat kawy – eksponaty z kolekcji kawiarni „Pożegnania z Afryką”. Rys historyczny kultury parzenia kawy ze szczególnym uwzględnieniem postaci Jerzego Kulczyckego, który po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem za zgodą króla Jana III Sobieskiego wraz ze swymi ludźmi zajął zapasy kawy w rozbitym obozie tureckim. Kulczycki otwarł w Wiedniu istniejącą do dziś kawiarnię „Pod Błękitną Butelką”. Album zawiera kilkaset fotografii mojego autorstwa z najbogatszej w Europie kolekcji akcesoriów do palenia i parzenia kawy, zgromadzonej przez już nieżyjącego Krzysztofa Drohomireckiego, który jako wymagający zleceniodawca zostawił mi swobodę realizacji autorskiego materiału zdjęciowego. Przemieszczając się z moim mobilnym studiem sfotografowałem ponad 1200 eksponatów, które były eksponowane jako wystrój sieci sklepów i kawiarnii. Każdą sesję rozpoczynałem i kończyłem filiżanką kawy o nowym wysukanym smaku. 
  • Wszystkie fotografie wykonałem na barwnych negatywach Kodaka. 

 

  • 125. Kazimierz Wolny-Zmorzyński – Fotograficzne gatunki dziennikarskie. Prawdopodobnie niezbyt lubiany przez studentów dziennikarstwa podręcznik akademicki. Słabe ilustracje niezbyt zachęcają do poświęcania większej uwagi fotografii jako osobnego środka wyrazu. Jako nauczyciel fotografii kupiłem z ciekawości aby wiedzieć jakim zasobem wiedzy dysponują studenci, przyszli dziennikarze. Stare chińskie przysłowie wszak głosi,  „Jeden obraz wart jest więcej jak 1000 słów”. Podręcznik raczej mierny z gatunku 3 x z (zakuć, zdać, zapomnieć). Wyrazy współczucia dla autora i czytelników. Sprzedana.

 

 

 

  • 124. (Nie) wesołe miasteczko – momenty nieuwagi. Albumik towarzyszący wystawie na krakowskiej ASP, autorzy: Józef Robakowski, Magda Sokalska, Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek, Wojciech Wilczyk. Fragment słowa wstępnego. „… Teren lunaparków(jak sama ta nazwa) to precyzyjna somnambuliczna maszyna hipnotyzująca, reżyserująca zbiorowe, nieświadome i półprzytomne zachowania oraz reakcje: od odruchów Pawłowa po odruchy Galanta. Czy odkrywamy Amerykę? Nie takie były nasze intencje: oto chcieliśmy dać świadectwo żywotnych potrzeb doświadczania najprostszych emocji i stanów zatracenia – kontrolowanych jazd i tripów w światach równoległych – ciała i umysłu.Interesuje nas fotografia jako wynik nieoczekiwanego naciśnięcia spustu migawki czy rejestracji z przypadku, odruchu, instynktu, protestu oraz łączenie różnych środowisk i dyscyplin artystycznych…” – i wszystko jasne… Darmowy stos albumików w twardej oprawie jak i wystawa nie cieszyła się specjalnym zainteresowaniem… Artystą nie bywa się z założenia, ale w wyniku posiadania wyjątkowego dorobku. Książka na sprzedaż. 10 zł   

 

  • 123. Tomasz Sikora – DYS HARMONIA. Autor, wieczny eksperymentator nie narzeka na brak nowych pomysłów, a nawet fotograficznych „wygłupów”. Bywalec imprez i galerii w okazałym katalogu udowadnia, że fotografia to też dobra zabawa, nie tylko dla autora, ale też i dla modela. Walorem jest nowa jakość fotografii uzyskiwana ze znakomitego średnioformatowego Fujifilm  GFX 50. Rzadko podkreślam rolę sprzętu, ale w tym przypadku nie pierwszy raz chwalę ten produkt Fujifilm, miałem okazję nim popracować i byłem zachwycony. Inne, znacznie droższe i prestiżowe marki, a zwłaszcza fotografie z nich uzyskiwane nie wzbudziły we takiego entuzjazmu jak zrobił to GFX. Jedyna wada GFX 50 to taka, że nie był mój. Książka na sprzedaż. 25 zł       

 

 

  • 122. KAZIMIERZ DOLNY – Piotr Krassowski, rok wydania 1966. Fotograficzny portret miasteczka wraz z rysem historycznym. Autentyczny wizerunek stolicy malarzy pracujących w plenerze i codziennego życia mieszkańców spotykających się na ludnych targach i handlujących płodami rolnymi. Obrazy okazałych willi intelektualnej elity, renesansowych spichlerzy, kamieniczek i kościołów. Dziś wizerunek miasta zniekształciło przystosowanie go potrzeb do masowej turystyki. Jednodniowi goście już nie tworzą specyficznego klimatu prowincji, chociaż miasteczko pomimo odwiedzających je tłumów raczej zyskuje na urodzie, pomimo „odpustowej” atmosfery. Cukrowa, wata, gofry, baloniki na druciku, słomkowe kapelusze, sączone piwo, oraz sztuczny wysyp wszelakich festiwali burzy małomiasteczkowy spokój. Artystyczny wizerunek już dawno został przyćmiony przez wszelkiej maści kramarzy i „jadłopodawców” czających się na każdym podwórku. Płatny wstęp wszędzie psuje gościnność i wypracowaną latami elitarność Kazimierza. Książka na sprzedaż. 15 zł       

 

  • 121. Edward Hartwig – KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ. Album kupiony po spotkaniu z Ewą Hartwig Fijałkowską, córką Edwarda Hartwiga, towarzyszką jego wielokrotnych, fotograficznych wycieczkach z Lublina do Kazimierza Dolnego. Wspomnieniowe spotkanie w synagodze Popera na krakowskim Kazimierzu. Album wydany w 1991 r. Fotografie w jednej połowie barwne a w drugiej czarno -białe o cechach charakterystyczne dla twórczości Hartwiga. Nie zabrakło też wierzb, czy interpretacji w swobodnych technikach warsztatowych. Wielkim nieporozumieniem jest fatalny wybór fotografii na okładkę, proponuję przyjrzeć się wnikliwiej przypadkowym przechodniom i wielkiej białej ścianie. Redaktorka wydania Elżbieta Radziszewska nie spisała się najlepiej… Malownicze miasteczko uwielbiane przez malarzy pejzażystów nie posiada od tej pory równie interesującego portretu fotograficznego. Lata mijają a nowych fotograficznych publikacji  wartych zainteresowania zdecydowany brak. Książka na sprzedaż. 15 zł       

 

  • 120. Edward Hartwig – WIERZBY, znak rozpoznawczy mistrza, awangardzisty fotografii artystycznej. To od fotografii krajobrazu rozpoczyna się większość fotograficznych przygód czy też karier. W tym przypadku było podobnie, umiłowanie natury zawsze towarzyszyło Hartwigowi w jego długiej drodze artystycznej, wierzby, dzięki jego fotografiom urosły do miana symbolu naszego kraju. Wierzby to swobodny pamiętnik artysty nie mający nic wspólnego z programowym utrwalaniem wybranych okolic.  Miałem wielką przyjemność poznać i uczestniczyć wraz z Mistrzem w jednym z jego ostatnich plenerów a potem we wspólnej wystawie. W wieku ponad 90 lat komentował moje prace, a nasze fotografie znalazły się obok siebie w katalogu wystawy. Sprzedana.  

 

 

 

  • 119. Edward Hartwig – KRAKÓW 1980 r. Znakomity album z przed 37 lat. Inspirujące portrety miasta wykonane przez mistrza. Śmiałe ujęcia i swoboda fotograficznej wypowiedzi, sprawiła, że album jest jednym z najciekawszych jaki do tej pory powstał. Swoje miejsce znalazły w nim wszystkie historyczne dzielnice miasta, w tym Kazimierz i Nowa Huta. Autor nie związany z Krakowem świeżym spojrzeniem rozpoznaje charakterystyczne cechy miasta, mistrzowsko wykorzystuje grę świateł. Bohaterami fotografii są trwałe elementy architektury, oraz zwyczaje mieszkańców Krakowa, z którymi spotkamy się również dziś. Czapki z głów Panie Hartwig!

 

 

 

  • 118. Edward Hartwig – SPOTKANIA Z CHOPINEM, Żelazowa Wola, wydana, Warszawa 1995 r. 168 str. Album fotograficzny ze wstępem autorstwa Julii Hartwig. Zestaw barwnych fotografii w typowym, późnym „Hartwigowskim” stylu, zrealizowany w różnych porach roku w Żelazowej Woli. Fotograficzny „hołd” złożony przez najwybitniejszego polskiego fotografa najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi. W fotograficznych impresjach rozpoznajemy całą gamę typowych jak i nowatorskich rozwiązań ciągle poszukującego niekwestionowanego mistrza polskiej fotografii artystycznej. Zmarł w wieku 94 lat, 28 października 2003 r. w Warszawie. Książka na sprzedaż. 45 zł

 

 

 

  • 117. HULTON DEUTSCH COLLECTION – 150 Jahre Fotojournalismus tom II. Na okładce fotografia nowojorskiej ulicy z prasowym newsem o katastrofie Titanica. Początki fotografii, początki motoryzacji, lotnictwa, rewolucji przemysłowej, I Wojna Światowa, odkrycia geograficzne, egzotyczne kraje i wszystko to, co tworzyło gorące informacje rodzącej się nowoczesnej prasy. Kiedy sobie wyobrazimy fotografa z drewnianą skrzynią i szklaną kliszą, czasem dwoma, możemy docenić mistrzostwo pionierów fotoreportażu. Panowie i panie, czapki z głów w hołdzie dla bezimiennych dokumentalistów historii współczesnego świata…

 

 

 

  • 116. HULTON DEUTSCH COLLECTION – 150 Jahre Fotojournalismus, tom I. Absolutny hit biblioteki, dwutomowe wydawnictwo po 440 str. każde, wybór historycznych fotografii stockowych i redakcyjnych. Fotografie, które zdobiły w ciągu ostatnich 150 lat okładki i tworzyły główne materiały zdjęciowe największych wydawnictw prasowych świata. Wydarzenia, katastrofy, wojny, ludzie, aktorzy, politycy, gwiazdy estrady, sportowcy, naukowcy. Wszystko to, co wydarzyło się od momentu wynalezienia fotografii. Uczta dla oka i historia heroizmu fotografów, którzy zawsze starali się być najbliżej tego co ważne, a czasem też zwykłe i powszednie. Można przeglądać bez końca, odkrywać za każdym razem nowe informacje. Wydawnictwo kupione za niemałe pieniądze w antykwariacie w Krakowie, warto było!

 

 

  • 115. Steve McCurry – PORTRAITS. Kolejna publikacja ze słynną Afganką na okładce. Kilkaset portretów ludzi spotkanych w podróży. Typy ludzkie z różnych kręgów kulturowych, wszystkie ujęte w pozornie podobnych „legitymacyjnych” kadrach, ale jeśli przyjrzymy im się bliżej… Niektóre ciasne kadry potrafią wiele powiedzieć, ujawniają zarezerwowane tylko dla wprawnego oka mistrzostwo autora. Jeśli znamy jego wieloplanowe kompozycje, możemy odczytać jak wielu fotografów stara się Go naśladować, warto wzorować na najlepszych. Pomimo niewielkiego formatu 19×13 cm, wielkie fotografie! I na marginesie przestroga dla photoshopowych manipulatorów, podejrzeniom ingerencji nie oparł się również McCurry! W udowodnionych przypadkach zrzucił winę na asystentów… Etyka zawodowa i pokusy działają na największych. Żyjemy w Matrixsie.

 

 

  • 114. Steve McCurry – heros fotografii National Geographic. Album z przeglądem twórczości od początku lat 70 ubiegłego wieku do 2011 r. Album kupiony na wielkiej autorskiej wystawie w ramach Biennale Sztuki w Wenecji. Imponująca wystawa w halach Arsenału zmieściła ponad setkę wielkich lightboxów i była jednym z głównych wydarzeń. Po raz pierwszy fotografia obok równolegle prezentowanej przy San Marco wystawy Sebastiao Salgado  znalazła tak zaszczytne miejsce w doborowym towarzystwie. Po obejrzeniu dwóch wystaw byliśmy oszołomieni potęgą fotografii w najlepszym wydaniu. W dobie powszechnej manipulacji, tu oko mistrza koloru i obserwacji na nowo pozwoliło uwierzyć w siłę fotografii. To dzięki temu autorowi fotografia zawdzięcza nowe ikony rozpoznawalne na całym świecie. 

 

 

  • 113. Jacek Bonecki – PODRÓŻNIK FOTOGRAFICZNY. Praktyczny i rzeczowy poradnik rodzimego fotografa, który nie pozuje na „artystę”. Fotografia to wspaniała przygoda i sposób na życie, to główne przesłanie autora i jakże banalne. Bez zbytniego napinania się możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach czy podróżach, które bez aparatu fotograficznego by się nie odbyły. A jeśli na naszą podróż znajdziemy sponsora, to czemu nie? Sponsoring to nie tylko darmowa okazja, aby go pozyskać potrzebna jest odrobina talentu, góra pracowitości i determinacja, aby podróż nie był jednorazowa. Fotografia to znakomita zabawa, jeśli do tego umiemy zrealizować niebanalny materiał fotograficzny, to pełnia szczęścia zostaje osiągnięta. Czasem warto spuścić powietrze i wziąć się do zwykłej, fotograficznej roboty. Kupiłem w „taniej książce” za jedyne 15 zł, z pewnością trafi „pod strzechy”. Książka na sprzedaż. 25 zł       

 

 

  • 112. Jerzy Habdas – NEW YORK. Barwny portret Nowego Jorku ostatnich lat XX w. Autor skupił się na architekturze, przemierzając miejsca znane z filmów i folderów turystycznych. Na okładce, sylwetka pomnika Katyńskiego w Jersey City na tle dwóch wież, fotografia, której juz nikt nie powtórzy. Album zamyka zestaw wykonany bezpośrednio po ataku terrorystycznym 11 września 2001 r. na wieże World Trade Center. Już nigdy Nowy Jork i świat nie będzie taki sam… Terroryzm, spisek, władza, chęć zysku zawróciły ludzkość ze ścieżki zdobywców kosmosu do Mordoru. Książka na sprzedaż. 25 zł  

 

 

 

  • 111. Brandon Stanton – LUDZIE NOWEGO JORKU. Ponad 400 spontanicznych fotografii mieszkańców Wielkiego Jabłka, które nie zasypia. Autor zapraszał przypadkowych przechodniów do „wyrażenia siebie” pozycją, gestem lub też w inny sposób. Każda fotografia uzupełniona jest krótką notatką, opisem spotkania lub informacją o modelu uzyskaną w czasie spontanicznej rozmowy. Album odniósł duży sukces komercyjny, został wydany w kilku przekładach językowych. Bieżące poczynania autora śledzi kilkanaście milionów internautów. Książkę dostałem od córki w przed moją kolejną fotograficzną wizytą w tym energetyczny mieście. Książka na sprzedaż. 40 zł 

 

 

 

  • 110. Rouel Golden – NEW YORK.  560 str.  365 fotografii na 365 dni roku, dzień po dniu. Ponad 150 światowej sławy fotografów, m.in. Alfred Stieglitz, Steve Schapiro, Eugene de Salignac, Joel Meyerowitz, Allan Tannenbaum. Jeśli wybierasz się do NYC – musisz go mieć. Inspirująca książka, która wprowadzi cię w klimat miasta. Znakomity przegląd trendów fotografii dokumentalnej i reporterskiej na przestrzeni 150 lat. Album kupiony w Berlinie w drodze powrotnej z Nowego Jorku.

 

 

 


  • 109. Peter Skiner – World Trade Center – historia prawdziwa. Historyczna publikacja z czasu kiedy wieże WCT stawały się dumą i ikoną NYC. Fotograficzny zapis historii od idei powstania, etapy budowy, okres świetności, aż do momentu tragedii i tuż po niej. Fotografie z przed ery cyfrowej, kunszt fotografów na najwyższym poziomie. Wertykalne rozkładówki i świetlne metamorfozy architektury od zamglonego poranka do „złotej godziny”. Ikoniczne fotografie momentu ataku i zgliszcz tuż po upadku. W żadnym innym mieście nie ma tylu fotografów na km2 co w NYC. Natychmiastowa reakcja na gwałtowne i niespodziewane zdarzenie to zawodowa reporterka dokumentalistów. To właśnie fotografom, nie przypadkowym świadkom zawdzięczamy wyjątkowe obrazy. Jakże nędzny dokument powstał by dziś, rejestrowany milionami smartfonów? Polecam reporterom, zawodowym zwiadowcom historii aby nie tracili ducha, zimnej krwi i świadomości jak odpowiedzialną i ważną służbę wypełniają.

 

  • 108. Piotr Droździk – ŁEMKOWSZCZYZNA 192 str. Cerkwie, zapomniane cmentarze, drewniane chaty, które w wyniku przesiedleń straciły swoich gospodarzy. Święta i obrzędy odradzającej się religii prawosławnej i grekokatolickiej. Fotograficzno-poetycka wizja południkowo-wschodniej Polski, która powraca z zapomnienia. Znakomity zestaw rzetelnej fotografii – polecam! Publikacja w charakterze przewodnika zasługuje na samodzielny album, który znacznie lepiej świadczył by o urodzie i historii regionu. Zany mi i bliski temat, jedyną osobą która żywo zainteresowała się moim materiałem zdjęciowym był ś.p. profesor Wiktor Zin, który napisał słowo wstępne do planowanego albumu. Tekst profesora nie specjalnie spodobał się wydawcy, gdyż zawierał dużą dawkę prawdy historycznej, która ciągle jest kontestowana. W tej sytuacji stanąłem po stronie profesora i album nie ukazał się.

 

 

  • 106. Alessandra Chemollo i Fulvio Orsenio SENZAPOSA. Album wyszperany w Weneckim antykwariacie. Inspirująca wizja Wenecji w stylu „street photography” z 1992 r. Przed rewolucją cyfrową, fotografia uliczna była obszarem pracy fotoreporterów. Ograniczenie zużycia kosztownego materiału jakim był film wymagało sprawności technicznej i umiejętności wnikliwej obserwacji. Album został wykonany rzadko używanym w fotoreportażu aparatem średnioformatowym na diapozytywach 6×7 cm. Znakomite fotografie, które po prawie 30 latach mogą być wzorcem dla wszystkich współczesnych fotografów ulicznych uzbrojonych w szybkostrzelne karabiny maszynowe bez limitu amunicji. Książka na sprzedaż. 15 zł       

 

 

  • 105. Michał Cała – ŚLĄSK. Klasyk fotografii industrialnej. Czarno-białe fotografie Michała Cały z lat 70 ubiegłego wieku, ukazujące degradację środowiska naturalnego to ikony, które na stałe wpisały się do historii Polskiej fotografii. W pierwszej części albumu znajdziemy inne fotografie, przypominające obrazy z folderów turystycznych. Czyżby Śląsk tak bardzo zmienił swój wizerunek z przemysłowego na skąpany w słońcu krajobraz pełen kwitnących pól, przydrożnych kapliczek, drewnianych kościółków? Miasteczka z finezyjną XIX wieczną architekturą przypominają zdroje. Podejrzewam, że to tylko metamorfoza autora, którego miałem okazję poznać osobiście na plenerach fotograficznych Kieleckiego Okręgu ZPAF. Książka na sprzedaż. 25 zł  

 

 

  • 104. Wulf Liebau – HAMBURG Fotografia panoramiczna  w kadrach „z góry na dół”. Jeden z trzech wertykalnych albumów z wydanych 17 z fotografią panoramiczną przy stosunku boków 1:3. Z tej serii ukazały się m.in. wizerunki miast takich jak: Paryż, Dubai, Berlin, Budapeszt, Wenecja i z krajobrazami Toskanii, Islandii czy Tybetu. W naszej bibliotece kupiony w księgarni, w centrum Berlina mistrzowski album, którego bohaterem jest Hamburg. Odkąd fotografia panoramiczna słała się dostępna każdemu, nie zauważyłem równie ciekawego albumu. Książka na sprzedaż. 60 zł       

 

 

 

  • 103. Ryszard Czerwiński – KARKONOSZE. Skromny albumik mistrza fotografii górskiej. Większość zdjęć została zrealizowana zimą na diapozytywach o nasyconych barwach. Pracując na tym materiale błąd naświetlania o 1/2 wartość przesłony, to dyskwalifikacja. Wyboru fotografii dokonał zmarły w 2017 r. Andrzej Baturo, fotograf, wydawca, oraz inicjator znakomitego Bielskiego Festiwalu Fotografii. Nie zobaczymy tu Śnieżki, czy Szczelińca, bohaterem jest ukryta, można rzec prywatna uroda gór, którą autor odsłania w staranie wypracowanych kadrach. Książka na sprzedaż.  10 zł      

 

 

 

  • 102. Mieczysław Wieliczko – ZDANIA I UWAGI. Mistrz fotografii pejzażowej specjalizujący się w obrazach Warmii i Mazur. Albumy tego autora to niedościgniony wzorzec. Znajdziemy tutaj zestaw charakterystycznych dla Polskich krajobrazów ilustrujących myśli i życiowe sentencje autorstwa Adama Mickiewicza. Tematem są wierzby, przydrożne krzyże, chaty, czerwone maki, malwy i kwitnąca leszczyna, ciepło światło sączące się uchylonych drzwi szlacheckiego dworu. Kieszonkowe wydawnictwo z gatunku podręcznych, ku pokrzepieniu ducha i oka. Polecam! Książka na sprzedaż. 10 zł        

 

 

 

  • 101. Tadeusz Budziński – PIĘKNO W DREWNIE ZAMKNIĘTE. Kościółki i cerkiewki Beskidu Niskiego. Bezlistne drzewa późnej jesieni i wczesnej wiosny osłaniają roztańczone, cebulaste wieże. Podglądanie konstrukcyjnych detali, wnętrz i brył w górzystym krajobrazie to przyjemność, która przeminęła  bezpowrotnie. Rekonstrukcja, odnowa i wycinka starych drzew w bezpośrednim sąsiedztwie budowli nie służy nikomu, odziera sakralne miejsca z majestatu i żyjących świadków dawnych czasów  Dobrze, że fotograf zdążył unieśmiertelnić to co pozostało przez lata zapomnienia. Albumik zainspirował mnie aby ruszyć jego śladem. Zdążyłem, jeszcze wiele lat temu, teraz fotografie dojrzewają w moim archiwum, czekają na odpowiedni moment. Książka na sprzedaż. 10 zł 

 

 

  • 100. Susan Sontag – O FOTOGRAFII. Kultowy fotograficzny esej, który powinien znać każdy świadomy fotograf. Książka wydana w Polsce w 1977 r. ostatnio wznowiona. Sugestywnie i esencjonalnie uchwycony fenomen i istota fotografii.  „…robienie zdjąć, to odnajdywanie struktury świata-odkrywanie czystego piękna formy, ujawnianie, że w tym całym chaosie kryje się porządek…” jeszcze jedno: „…Właściwy moment nadchodzi, gdy daje się zobaczyć świat (zwłaszcza to , co wszyscy już widzieli) w nowy, oryginalny sposób. To jedne z sentencji, którą wiele lat emu podkreśliłem sobie czerwoną kredką i jestem jej wierny do dziś. Serdecznie polecam!

 

 

 

  • 99. Eduard Pontremoli – NADMIAR WIDZIALNEGO Sprzedana.      

 

 

 

 

 

 

  • 98. Dialogi fotografii. Książka na sprzedaż. 10 zł       

 

 

 

 

 

 

  • 97. Robert Caputo – SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA NATIONAL GEOGRAPHIC. W większości przypadków to od fotografowania „widoków” zaczyna się dla większości z nas pierwsza przygoda z fotografią. Kiedy nasze doświadczenia a jeszcze bardzo skromne nie podejrzewamy, że fotografia pejzażowa to szalenie trudna, wymagająca i kosztowna dziedzina  fotografii. Wyprawy przed wschodem słońca lub wyczekiwanie na zmierzch, ciężki statyw, wysokiej jakości obiektywy o nietypowych ogniskowych, specjalistyczne filtry itp. to nic nadzwyczajnego w wyposażeniu pejzażysty. Musimy mieć świadomość, że skoro krajobraz fotografują wszyscy, to poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Sam trud dotarcia w egzotyczne miejsce niczego nie gwarantuje, to tylko dodatkowe koszta, które amortyzują się tylko najlepszym. Praktyczny poradnik, bogato ilustrowany jak przystało na markę NG.Książka na sprzedaż.  10 zł 

 

 

  • 96. Scott Kelby – SEKRETY MISTRZA FOTOGRAFII CYFROWEJ. Dobre wprowadzenie w arkana fotografii. Od zapoznania się ze sprzętem po fotograficzne porady ujęcia tematu. Informacje są serwowane na różnych etapach kiedy omawiana jest konkretna sytuacja zdjęciowa, nie w osobnych rozdziałach jak to jest praktykowane w tego typu publikacjach. Praktyczne uwagi nazywane są tutaj „sztuczkami”, dzięki temu lepiej sobie je przyswajamy mając wrażenie, że autor dzieli się z czytelnikiem sekretami jego warsztatu. „Sekrety” znalazły się też w tytule książki, to dobry chwyt marketingowy, jednak opracowanie warte polecenia każdemu. Książka na sprzedaż. 25 zł       

 

 

 

  • 95. AKT – historyczny album w którym znajdziemy prace takich mistrzów jak: Wojciech Plewiński, Andrzej Krynicki, Władysław Pawelec, Edward Hartwig, Wiktor Wołkow, Paweł Pierściński, Witold Węgrzyn i innych równie znanych autorów czasem z zupełnie innej tematyki. W albumie zebrano prace z wystaw „WENUS”, które były regularnie prezentowane w Polsce od 1970 r. Tłumy zwiedzających biły rekordy frekwencji, trzeba było stosować środki ostrożności aby chronić prace przed entuzjastami, którzy je kradli i jak i przeciwnikami, którzy je niszczyli oblewając żrącymi substancjami lub farbą. Wystawy były wydarzeniem artystycznym i szokiem kulturowo-obyczajowym. Czy ktoś pamięta wystawę fotografii, która wyzwoliła by tyle emocji ? Dziś naga modelka zachęca do zakupu…trumny.

 

 

  • 94. POLSKA FOTOGRAFIA PRASOWA 2003 . Dobre lata kiedy fotoreporterzy rywalizowali między sobą i nie musieli ścigać się z sezonowymi mistrzami jednej fotografii, czy też konkursowymi wyjadaczami. Na znakomitych zdjęciach znalazły się m.in. : ostatnia wizyta Jana Pawła II w kraju, wojna Rosyjsko-Czeczeńska, parowozownia Witolda Krassowskiego, Mongolia Tomasza Gudzowatego, Centrum Zdrowia Dziecka Tomasza Tomaszewskiego, było też miejsce na „skok w mgłę” Rafała Milacha. Te fotografie przeszły do historii, znamy je wszyscy, czy ktoś pamięta fotografie nagradzane obecnie? Fotografia reporterska podobnie jak prasa jest w niewątpliwym kryzysie. Wkrótce jedynymi obrazami na które będziemy zwracać uwagę będzie mięsny ochłap za ileś tam, 99… na wielkim bilbordzie w najbardziej eksponowanej przestrzeni publicznej.Książka na sprzedaż. 15 zł  

 

 

  • 93. Tadeusz Budziński – JAROSŁAW i okolice. Pozytywny przykład lokalnego wydawnictwa, wizytówki miasta. Szkoda, że tego typu wydawnictwa są zawsze realizowane według podobnego schematu. Z pewnością oprócz zabytków, które powinny znaleźć godne miejsce znalazło by się miejsce na fotograficzne smaczki zamiast banalnych widoczków „wypełniaczy”: podobnych ujęć tego samego tematu, czy też łąki, chmury, grupy drzew takich jakie możemy znaleźć wszędzie. Książka na sprzedaż. 10 zł  

 

 

 

 

  • 92. STOCK DIRECTORY, trzy pozycje: Best of selects, Nature & animals, Retro. Potężna dawka komercyjnych fotografii agencji FREE. Bądź na bieżąco, zaufaj fotoedytorom, oni wiedzą najlepiej co było modne w ubiegłym sezonie, a co będzie modne w przyszłym. Twoje fotografie i tak wybierają inni, Ty jesteś jedynie dostarczycielem, takie są reguły rynku i specyfika pracy na rynku reklamy. Jeśli zaczniesz schlebiać gustom przegrasz, jeśli potrafisz zaskoczyć, masz swoje 5 min. jutro wszyscy będą Cię naśladować i zdecydowanie zrobią to lepiej. Jeśli zostałeś dostrzeżony, zdobyłeś doświadczenie które jutro wykorzystasz, bądź czujny, fotografia jest dostępna każdemu. Książka na sprzedaż. 10 zł 

 

 

 

  • 91. POLSKIE CUDA NATURY – najpiękniejsze miejsca, 112 str. Każda atrakcja zilustrowana jest dwoma fotografiami, została oznaczona na mapie i uzupełniona krótkim opisem. Grota Mechowska, Wolińskie klify, Dolina Drwęcy, Dolina Raduni, Jezioro Wdzydze, Przełom Brdy, Ujście Warty, Góra Zborów, Okiennik Wielki, Szumy nad Tanwią, Góry Sokole. To miejsca mało znane, zdecydowanie warte odwiedzin z aparatem fotograficznym, gdyż pomimo swej urody w tym albumie prezentują się niezbyt okazale. Moim zdaniem można je sfotografować znacznie ciekawiej, to wyzwanie dla fotografów przyrody. Niestety, wydawnictwa ze zgromadzonych fotografii różnych autorów, nawet w starannym wyborze ale różnych autorów rzadko prezentują się dobrze. Zdecydowanie preferują albumy autorskie. Książka na sprzedaż.  15 zł 

 

 

  • 90. Gerard Teicher – FOTOTECHNIKA. 650 str. Fotograficzna „biblia”, jeszcze nie tak dawno bardzo poszukiwana. Tajemna wiedza nie dla posiadaczy „cyfrówek”. Kompendium technicznej wiedzy szeroko i precyzyjnie opisanego warsztatu fotografa. Wzory, krzywe, chemia i optyka, tabele, spektogramy itp., wiedza, której nie znajdziemy w dostępnych obecnie poradnikach typu; łatwo, szybko i przyjemnie. Polecam wszystkim dociekliwym nie tylko technokratom. Czasem warto wiedzieć coś więcej…Sprzedana.

 

 

 

 

  • 89. STOCK DIRECTORY – Business 2. Katalog fotografii agencji FREE. Tego typu publikacje obecnie przeniosły się do sieci internetowej. Papierowe wydania miały swoje zalety, starannej selekcji fotografii i odzwierciedlenia aktualnie panujących trendów. Niezbędnik fotoedytora, grafika reklamowego, źródło inspiracji i wskazówek dla zawodowego fotografa. Wśród wielu fotografii ponadczasowych możemy dostrzec jak zmieniły się atrybuty finansistów, jak np. telefon czy komputer, a tym samym fotografie przestały być aktualne. To zawsze dobra wiadomość dla fotografów. Książka na sprzedaż.  20 zł 

 

 

 

  • 88. Jim Shull – THE BEGINNERS GUIDE TO PINHOLE PFOTOGRAPHY. Unikalna i inspirująca publikacja wydana w Nowym Jorku poświęcona co jakiś czas odkrywanej fotografii otworkowej. Praktyczne porady techniczne od własnoręcznej budowy camery obscury po wykonanie fotografii. Książkę wraz z dedykacją otrzymałem od amerykańskich propagatorów tej niezwykle twórczej techniki Jessici Fergusson i Voltera Tramppa w czasie ich prezentacji na zajęciach Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Książka na sprzedaż. 40 zł  

 

 

 

 

  • 87. Richard Hamblyn – ATLAS NIEZWYKŁYCH CHMUR. Coś dla pejzażystów, chmury jako podstawowy element krajobrazu też potrafią być arcyrzadkim widokiem. Aby się na nie uwrażliwić i nie przegapić wyjątkowych zjawisk warto zdobyć wiedzę na ich temat. Niektóre nazwy jak: mamma, altocumulus, cirrocumulus, leticularis, atocumulus, chmura rotorowa, wir pyłowy, pierścieniowa smuga kondensacyjna, cirrus castellanus, anielskie włosy na ogonach klaczy (cirrus uncinus), lenticularis to tylko kilka jakie znajdziemy w atlasie. Dodatkowo mamy zjawiska optyczne i niebiańskie scenerie. Większość zjawisk sfotografowano z terenu Polski. Pejzażyści zapraszam do lektury obowiązkowej. Książka na sprzedaż. 25 zł

 

 

  • 86. WENECJA – miasto i jego arcydzieła. Typowy przewodnik który przygotuje nas do pierwszego spotkania z Wenecją. Przeglądam go zawsze przed kolejnymi plenerami w tym zaczarowanym mieście. Profesjonalne fotografie, bez szczególnych ambicji autorskich rzadko są doceniane, ale też są adresowane do szerokiego odbiorcy i mają do spełnienie inną rolę. Warto czasem zmierzyć się z fotografią zamieszczaną w tego typu periodykach, nawet na wszechobecnych pocztówkach aby docenić kunszt autorów ukazujących urodę miast w najbardziej oczywisty a jednocześnie atrakcyjny sposób. Uroda miasta nie gwarantuje udanych fotografii, pewnie wielu z nas o tym się przekonało, 5 udanych fotografii z tygodniowego pleneru to zazwyczaj wyjątkowe osiągnięcie dostępne niewielu. Książka na sprzedaż. 25 zł 

 

 
 
  • 85. VENEDIG – Wenecja Zestaw historycznych rycin i fotografii na których możemy prześledzić jak przez setki lat lat miasto niewiele się zmieniło. Te same budynki, mosty i mieszkańcy. Wenecja czaruje kolejne pokolenia. Obecny stan miasta jest najbliższy upadku, trzeba się spieszyć, nawet kamienie mają ograniczony żywot. Wenecji nie można zbudować na nowo, zastąpić wytartych czasem i ludzkimi nogami marmurów betonową kostką jak np. w Krakowie i setkach polskich zabytkowych miast, które przez fatalną odnowę za „europejskie srebrniki” zostały bezpowrotnie zniszczone. Polecam zabytkowe miasteczka np. w Szwecji, każde pachnie świeżością, ale smak i kultura rewaloryzacji to wzorzec dla reszty świata. Wenecja jest tylko jedna tu i teraz, pozwólmy jej umrzeć.  

 

 

 

  • 84. Mimmo Fabrini – Venezia panoramica. Kolejna propozycja wizerunku Wenecji, tym razem w horyzontalnych panoramach.  Na początku naszej Weneckiej przygody używając radzieckiego aparatu do fotografii panoramicznej marki Horyzont w atrakcyjny sposób fotografowała to miasto uczestniczka warsztatów, Joanna Kulis. Dzięki wchodzącym na rynek nowym ploterom, firma w ramach promocji wykonała gigantyczne wydruki na elastycznym plexi. Fotografie do galerii przetransportować sporą bagażówką. Panoramiczne zdjęcia prezentowane w formie wygiętego łuku robiły niezwykłe i przestrzenne wrażenie. Obecnie wydruki zdobią biuro autorki w którym Włoscy kontrahenci czują się jak w domu. Książka na sprzedaż., 35 zł

 

 

  • 83. Piero Codato & Massimo Venchierutti – VENICE. 120 str. Kolejna pozycja z serii Metropolie Świata. Wnikliwe studium miasta, inspirujący album najlepszy o Wenecji w naszej bibliotece. Pomimo skromnego formatu zawiera wyjątkowe fotografie realizowane przez Włochów zamieszkałych w Wenecji. Oprócz codzienności znajdziemy tu fotografie z tradycyjnych regat, czasu karnawału, wielkiej wody, czy padającego śniegu. Obrazy zdecydowanie ciekawsze od artystycznych propozycji fotografów z innych krajów. Wenecja nie zmienia się od setek lat, cały czas mieszkają tu Wenecjanie, chociaż warunki życia są coraz cięższe. Wenecja sukcesywnie się wyludnia, umiera na naszych oczach, trzeba się spieszyć nim zostanie zadeptana i opuszczona.

 

 

 

  • 82. Paweł Kosicki  STAZIONE di VENEZIA. Album zrealizowany przez uczestnika trzech pierwszych Plenerów Warsztatów Fotograficznych w Wenecji. Udany zestaw czarno-białych fotografii zapowiadający późniejsze zainteresowania autora stylem fotografii ulicznej. Planowa opowieść o mieście w lekkich „podglądackich” kadrach. Album czytelny dla bywalców naszych weneckich plenerów, którzy mieli okazję poznać i dłużej popracować w tym zaczarowanym mieście. W Wenecji czas płynie w odpowiednim tempie… Książka na sprzedaż. 45 zł       

 

 

 

  • 81. Frank Van Riper & Judith Goodman – SERENISSIMA Venezia in inverno, wydany Treviso Italia 2008 r. 130 str. Album z czarno-białą fotografią dwójki autorów z USA pracujących dla amerykańskiej prasy. Ich materiał Down East Maine/A World Apart był nominowany do Nagrody Pulitzera w 1998. Publikują m.in. w Washington Post, Naw York Daily Post, Rolling Stone, The Saturday Evning Post. Na stałe rezydowali jako korespondenci przy Białym Domu w Waszyngtonie. W albumie podzielonym na rozdziały dokumentują codzienne życie i problemy współczesnych Wenecjan. Album kupiony w 2012 r. w jednym z Weneckich antykwariatów. Książka na sprzedaż.  55 zł 

 

 

 

  • 80. Sigurgieir Sigurjonsson – WHERE NATURE SHINES. Fotografie kilkudziesięciu największych przyrodniczych atrakcji Islandii. Wszystkie miejsca tzw. jazdy obowiązkowej są warte zobaczenia i dla ułatwienia są oznaczone na  dołączonej mapie. Islandia jest dosyć uboga i monotonna, pomimo tego bardzo popularna wśród fotografów i filmowców. Światło północy i dynamika pogodowa pozwala zawsze na nowo i twórczo podejmować te same tematy, chociaż coraz częściej obserwuję ich przesyt. Z wyprawą fotograficzną warsztatów czterokrotnie odwiedziliśmy wyspę fotografując jej urodę w  sumie przez 9 tygodni. W 2016 r. został wydany album ISLANDIA z ponad 200 czarno-białymi fotografiami. Książka na sprzedaż. 35 zł       

 

 

  • 79. Sigurgeir Sigurjonsson – VOLCANO ISLAND. Album o islandzkich wulkanach, unikalne fotografie obrazujące erupcje wulkanów Snæfellsjökull, Öræfajökull i Eyjafjallajökull. Tematem albumu jest też potęgę żywiołu, oraz jego katastrofalny wpływ na środowisko. Większość fotografii została zrealizowana jest z perspektywy ludzkich siedzib, oraz miejsc znanych, odwiedzanych przez turystów. Dramat farmerów, ewakuacja zwierząt hodowlanych, krajobraz zniszczeń i obszarów pokrytych pyłem wulkanicznym. Album zakupiony w czasie Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Akureiri na Islandii, w rok po erupcji wulkanu Eyjafjallajökull.

 

 

 

  • 78. Ragnar Axelsson – BEHIND THE MOUNTAINS  Reykjavik 2013 r. 184 str. Album z czarno-białymi fotografiami ukazujący życie hodowców owiec i koni na Islandii.  Ragnar Axelsson z pochodzenia Islandczyk poświęcił swoją fotograficzną działalność traperom i rybakom zamieszkującym na podbiegunowym skraju świata. We wczesnych latach 80 wyruszył do Arktyki aby dokumentować życie Eskimosów w północnej Kanadzie i Grenlandii, oraz tubylczych mieszkańców Północnej Skandynawii i Syberii. Ambasador firmy Leica. To w jego ręce trafiały pierwsze modele typu Leica „monochrom”. Album zakupiony w Akureyri podczas XIV Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie ISLANDIA 2014.  

 

 

  • 77. Johannes Frank – MOMENTS FROM ICELAND 120 str. Islandia, ostatnimi laty najczęściej fotografowana wyspa świata. Północne światło, niezwykła dynamika pogodowa to raj dla fotografów. Przyroda i architektura samotnych kościółków, porzuconych farm, opuszczonych nabrzeży sprawia wrażenie wyreżyserowanej scenografii. Przepiękny autorski obraz wyspy, wysmakowane i oszczędne fotografie zachwycają i inspirują. Album zakupiony w Akureiri w czasie Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie w 2011 r.

 

 

 

 

  • 76. Martin Eving ADOBE PHOTOSHOP LIGHTROOM – podręcznik dla fotografów. Warto mieć pod ręką, niby wiesz wszystko, ale czasem też wiele nie wiesz. Zaglądam wyrywkowo, prawie zawsze spotyka mnie niespodzianka, wielkie lub malutkie odkrycie. Temat zbyt obszerny dla nowicjuszy, dla fotografów, niewyczerpana kopalnia usprawnień. Szkoda, że producenci aparatów fotograficznych nie wsłuchują się tak w potrzeby fotografów jak programiści i za każde usprawnienie każą sobie słono płacić. Aparaty fotograficzne ze średniej i górnej półki jeszcze nigdy nie były tak drogie, a ich żywot nie był taki krótki. Książka na sprzedaż. 25 zł    

 

 

 

  • 75. Zbigniew Łagocki, Maria Pyrlik, Leszek Wójtowicz – DOM NA GROBLACH.  Są zdjęcia Zbigniewa Łagockiego i Marii Pyrlik – (Czarodziejskie zdjęcia. Trzeba oglądać je bardzo uważnie. Smakować każdy szczegół – napisał Wójtowicz), i jest złożona z okruchów wspomnień, anegdot, wierszy, piosenek, zapisków, cytatów – także z niegdysiejszego „Dziennika Piwnicy pod Baranami”, na tychże łamach zamieszczanego, czarodziejska opowieść. Trzeba wnikać w nią bardzo uważnie. Smakować każdy szczegół…  WACŁAW KRUPIŃSKI. Książka na sprzedaż. 35 zł  
  •  

 

 

 

  • 74. John Hedgecoe – JAK LEPIEJ FOTOGRAFOWAĆ. 260 str. Znakomity i bogato ilustrowany podręcznik z czasu kiedy fotografie nie tolerowała błędów. Negatyw czy też slajd, wymagał idealnego naświetlenia, a obraz ciekawej kompozycji. Każda ilustracja jest rozwinięta dodatkowymi obrazami planu sytuacyjnego, gdzie stał fotograf, jakie miał zamierzenia, użytych narzędzi i jaki efekt uzyskał. Na zakończenie alfabetyczny spis i wyjaśnienie pojęć używanych przez zawodowych fotografów. Duży format i przejrzystość poradnika sprawia będzie on zrozumiały dla każdego fotoamatora. Publikacja ponadczasowa, chociaż nie znajdziemy tu informacji o RAW-ach, czy jpg-ach. Książka na sprzedaż. 50 zł  

 

 

 

  • 73. OKO – Kwartalnik Polskiej Fotografii z 1998 r. Pierwszy i ostatni numer ambitnej próby wydania magazynu fotograficznego na światowym poziomie. Prezentowani fotografowie: Wojciech Plewiński, Zbigniew Bielawka, Jerzy Tałach, Marek Gardulski, Maciej Macak, Zbigniew Łagocki, Janusz Leśniak, Anita Andrzejewska, Stanisław Markowski, Przemek Krzakiewicz, Adam Bujak. Po 20 latach na świeczniku nadal jest obecny tylko 90-letni Wojciech Plewiński. Sponsorem wydawnictwa była firma AGFA, która w niedługim czasie upadła, kolejny sponsor nie pojawił się, magazyn podzielił los mecenasa. Producenci sprzętu fotograficznego nie są zainteresowani promocją fotografii, wyobraźmy sobie producentów sprzętu sportowego którzy w kampaniach reklamowych nie korzystają ze sportowców, a zwłaszcza ich sukcesów… „Selfie”,  to wszystko co po nas pozostanie. Książka na sprzedaż. 30 zł  

 

 

  • 72. VIDICAL 2008 – katalog IV Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy. Nagrodą specjalną VIDICAL 2018 za najlepsze fotografie  w kalendarzu został nagrodzony Witold Flak, były uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Witold był uczestnikiem wszystkich grup i stopni warsztatów. Nagrodzone fotografie zostały wykonane w czasie przedkonkursowego tourne z kandydatkami do tytułu Miss World 2007 jaki odbył się w mieście Sanaya, w Chinach. Gratulacje! Książka na sprzedaż.  20 zł 

 

 

 

  • 71. BEFRIELSEN – Stora Boken om Kristen Tro Wyzwolenie: Wielka Księga Wiary Chrześcijańskiej. Fotograficznie ilustrowana literatura religijna przywieziona z Protestanckiego Kościoła w Gamla Uppsali w Szwecji. Fotografia jako współczesny język znakomicie się sprawdza i przemawia do odbiorcy. Ponadczasowy, niezmienny przekaz  słowny uzupełniony obrazami współczesności zachęca do refleksji i przemyśleń. Szwedzi maja swój wielki udział w fotografii światowej, chociażby przez osobę Victora Hasselblada. Książka na sprzedaż.  20 zł 

 

 

  • 70. NATURA I SZTUKA Interdyscyplinarny album uczestników wspólnej wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii w Galerii Biłasówka w Radoszycach. W albumie jako uczestnika wystawy znalazły się również moje fotografie, kilka pejzaży z archipelagu Lofotów. Książka na sprzedaż.  15 zł  80. Jiri Vsetecka – PRAGA. Malownicza Praga z którą mierzyliśmy się w czasie 13 warsztatowych plenerów okazała się bardzo trudną modelką. Pomimo kulturowego bogactwa nie znalazłem inspirującego albumu o tym mieście. Od czasu Praskiej Wiosny sfotografowanej przez Josefa Koudelkę publikacje z jakimi się spotkałem nie zachęcały do zakupu. To z perspektywy Pragi doceniłem klimat i walory Krakowa i Krakowskiego Kazimierza. Może nadszedł czas aby na nowo przyjrzeć się Pradze? Książka na sprzedaż. 15 zł  

 

 

 

  • 69. Włodzimierz Puchalski – MIESZKAŃCY LASÓW. Przez całe dekady, mistrz i wzorzec dla fotografów przyrody. Współczesna technika odsunęła autora do lamusa, ale czy na pewno? To nie tylko fotograficzna ewidencja fauny i flory, to też znakomita fotografia. Kiedy zobaczyłem aparat fotograficzny Puchalskiego EXA 1a z wąskim jak patyk teleobiektywem w krakowskim Muzeum Przyrodniczym, jestem pełen podziwu dla autora i nadal z przyjemnością przeglądam archiwalne albumy. Polecam zapoznać się każdemu kto fotografuje przyrodę, a zwłaszcza ptaki. Książka na sprzedaż. 15 zł 

 

 

 

  • 68. Italy: The One and Only 268 str. Album towarzyszący dużej wystawie fotografii prezentowanej w Warszawie i Krakowie w 2000 r.  Fotografie ponad 100 włoskich fotografów z lat 1900-2000. Włoska estetyka i codzienne obcowanie ze sztuką promieniuje swym duchem również w fotografii. Wyjątkowa wystawa i wybór fotografii z którymi z małymi wyjątkami spotkałem się po raz pierwszy. Książka na sprzedaż. 15  zł  68. Johannes Frank – MOMENTS FROM ICELAND 120 str. Islandia, ostatnimi laty najczęściej fotografowana wyspa świata. Północne światło, niezwykła dynamika pogodowa to raj dla fotografów. Przyroda i architektura samotnych kościółków, porzuconych farm, opuszczonych nabrzeży sprawia wrażenie wyreżyserowanej scenografii. Przepiękny autorski obraz wyspy, wysmakowane i oszczędne fotografie zachwycają i inspirują. Album zakupiony w Akureiri w czasie Wyprawy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie w 2011 r.Książka na sprzedaż 20 zł 

 

  • 67. Sadie Ward – THE COUNTRYSIDE REMEMBERED. Fotografie z przed 100 lat robią wrażenie. Portret angielskiej wsi, głównie obrazy pracy rolników przy zbiorach plonów. Znakomita, wręcz wzorcowa obserwacja światła, piękne kompozycje, nienaganna jakość techniczna jakże nowoczesnych fotografii. Znakomity fotoreportaż ukazujący wiele dynamicznych scen, tylko kilka zdjęć jest z gatunku „pozowanych”. Autorka z wielkim wyczuciem podgląda codzienność. Prawdziwa uczta fotograficzna, jeśli do tego dodamy fakt, że wszystkie fotografie zostały wykonane na szklanych negatywach przez kobietę. Panowie fotografowie, reporterzy uzbrojeni w wynalazki XXI wieku i megapiksele, czapki z głów!

 

 

 

  • 66. Stanisław Markowski – NAD ZAMKAMI POLSKI. W dobie fascynacji dronami, tu znajdziemy wzorcowy przykład fotografii lotniczej. Oko fotografa jest niezastąpione, piękne światło, praca nad kadrem, wyczekiwanie na decydujący moment, zapach ziemi z powietrza, takich wrażeń nie da nam najbardziej posłuszna technika. Każde zdjęcie to majstersztyk fotografa pejzażysty, ptasia perspektywa to tylko dodatek, którego w tym wykonaniu możemy tylko pozazdrościć. Ciekawa publikacja godna polecenia również z turystycznego punktu, dzięki której możemy zapoznać się z bryłą zamku, lokalizacją i często ciekawym otoczeniem. Książka na sprzedaż.  30 zł 

 

 

 

  • 65. Stanisław Markowski – SKARBY JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ. 122 str. Typowy, krajoznawczy album, sporo fotografii lotniczych, obok wyjątkowych fotografii, zdjęcia przeciętne, graficznie opracowanie albumu przypominające foto-książkę. Szkoda, że autor w większości ciekawych publikacji nie zadbał w tym przypadku o autorską wypowiedź. Album znakomicie spełnia rolę inspirującego foto-przewodnika. Malownicza Jura, nadal nie ma zasługującej na uwagę monografii.Książka na sprzedaż. 25 zł  

 

 

 

 

  • 64. Stanisław Markowski – FASCYNACJE. 96 str. Unikatowy, starannie wydany album z fotografią lotniczą. Zdjęcia wykonane w czasie pracy nad albumem „Nad Zamkami Polski”. Fotografie powstały w czasie przelotów pomiędzy kolejnymi punktami docelowymi. Prekursorskie i odkrywcze spojrzenie na polski  krajobraz z pokładu samolotu Wilga, który ma swoje ograniczenia jak pułap, prędkość przelotu i potrzeba lotniska. Tu za wyniki pracy odpowiada oko fotografa i współpraca z pilotem. W przypadku paralotoni, a obecnie dronów ptasia perspektywa stała się dostępna każdemu i przestała tak fascynować. Bezpośredni, ludzki zachwyt i kontakt, fotograf-obiekt daje zdecydowanie lepsze rezultaty jak kontakt, fotograf – ekran.

 

 

 

  • 63. Stanisław Markowski – KATEDRA NA WAWELU. 206 str. Autorskie potraktowanie tematu zasługujące na uwagę. Wiele fotografii ze względu na brak możliwości wyłączenia Katedry z użytkowania było realizowanych nocą. Również wiele zdjęć wymagało użycia kamery wielkoformatowej z pokłonami w celu korekty perspektywy. Zawodowy kunszt warsztatu fotografa czytelny dla wprawnego oka jest utrzymany na najwyższym poziomie. Od czasu wydania albumu w 1993 r. , czyli od 24 lat o Katedrze Wawelskiej nie została zrealizowana żadna albumowa publikacja! Vivat Kraków! vivat Krakowianie! Kraków stolicą kultury…

 

 

 

  • 62. Stanisław Markowski PEJZAŻ ŚWIĘTY – polskie kościółki drewniane. 1998 r. 226 str. Okazały album krakowskiego fotografa, uznany jako „Najpiękniejsza książka roku”. (…) Zubożał polski krajobraz, ale nadal zachował walor swojskości, rodzimego ciepła i spokoju. Jego integralną częścią są nadal kościółki wiejski, spośród których te drewniane, stareńkie mają urok szczególny. Pomimo swej delikatności i wydawałoby się, kruchości potrafiły przetrwać wiele zawieruch wojennych, dziejowych burz i tragedii, często nawet rozbudowywane i upiększane przez najlepszych malarzy, rzeźbiarzy i cieśli.(…) fragment ze wstępu do albumu. Nostalgiczna opowieść o sakralnej architekturze drewnianej na obszarze Małopolski. Książka na sprzedaż. 50 zł 

 

 

  • 61. Stanisław Markowski KLIMATY KRAKOWA 2004 r. 118 str. Druga pozycja tego autora w bibliotece. Impresyjne spojrzenie na śródmieście Krakowa i Krakowski Kazimierz. Autor kontempluje jesienne i zimowe światło zawieszone w gęstym krakowskim powietrzu. Odkrywa ostatnie zapomniane podwórka i tytułowe klimaty miejskich zaułków. Tęsknota za prowincjonalnym Krakowem, który obecnie został wyczyszczony, przebudowany i zabudowany, dostosowany do potrzeb masowej, jednodniowej turystyki. Autor znakomicie wykorzystał walory pór roku, aby ukazać miasto z przed lat, jego klimat wiele fotografii, w tym okładkowa zostało wykonanych nocą lub w wybitnie nie turystycznych warunkach pogodowych, porach dnia i porach roku. Książka na sprzedaż 60 zł 

 

 

  • 60. Stanisław Markowski 1980-1989 115 str. Historyczny zapis czasu powstania Solidarności i Stanu Wojennego. W tym gorącym okresie aparat fotograficzny był groźniejszy i bardziej skuteczny jak karabin. Sklepy fotograficzne jak każde inne świeciły pustkami, daje się to dziś odczuć po jakości technicznej materiału.  Zapis ważnego dla Polski czasu, niestety słabo udokumentowany przez rodzimych fotografów, którzy zajmowali się fotografowaniem raczej kolejek w sklepie monopolowym i absurdów komuny niż wolnościowych demonstracji brutalnie tłumionych przez milicję. Fotografia to czasem misja dbania o fakty aby nie zostały zapomniane. Słowny wstęp do albumu autorstwa Andrzeja Wajdy. Książka na sprzedaż. 25 zł  

 

 

  • 59. Tadeusz Czarnecki – OBOK NATURY Tulouse Lautrec korzystał z fotografii malując swoje tancerki, jednak to fotografia uwolniło malarstwo od kalkowania rzeczywistości i niech tak pozostanie. Fotografia to sztuka prymitywna w stosunki do swobody i bogactwa środków wyrazu stosowanych przez malarzy. Fotografia nie zastąpi nawet szkicu, szkic fotograficzny będzie tylko nieudaną fotografią. Autor coraz cześciej zamienia pędzel i farby na aparat fotograficzny, w mojej opinii zupełnie niepotrzebnie. Fotografia i malarstwo to dziś zupełnie różne i odległe środki artystycznego wyrazu. Album otrzymałem w prezencie od autora. Dziękuję! Książka na sprzedaż. 15 zł  

 

 

 

  • 58. MAJESTIC ISLAND WORLDS -praca zbiorowa firmowane przez National Geographic. Portrety odległych sobie przyrodniczo i kulturowo wysp Galapagos, Japonii, Irlandii, Bali, Nowej Zelandii i Seszeli. Po obejrzeniu albumu pozostaje tylko spakować sprzęt i ruszyć w podróż. Książka na sprzedaż. 15 zł 

 

 

 

 

 

  • 57. Timm Stutz – WENECJA. 110 str. Spojrzenie przez pryzmat HCB na Wenecję i wyspę Burano. Bohaterami fotografii Timma prawie zawsze są ludzie, to oni tworzą atmosferę miasta. Podpatrzone sytuacje tworzą klarowną całość, bez trudu odczytujemy intencje autora i decydujący moment w jakim została wykonana większość fotografii. W dobie popularyzacji fotografii ulicznej nakręcanej przez producentów sprzętu, tu mamy do czynienia prawie z produkcją fotografii w tym stylu. Albumik z tygodniowego pobytu to prawdziwe mistrzostwo, ale skoro mamy fotograficzną dojrzałość i bystre oko, to czemu nie… Wenecja w czerni i bieli, Burano w czystym kolorze. Autora poznałem w Wenecji, album z odręczna dedykacją otrzymałem w Krakowie.

 

 

 

  • 56. Timm Stutz – KRAKÓW a la HCB. Obecne w tytule inicjały Henri Cartier-Bresson sporo wyjaśniają. Uliczna fotografia w najlepszym stylu HCB zawitała do Krakowa. Fotograficzny zapis 28 dniowego pobytu autora w Krakowie, w maju 2016 r. Bystra i dyskretna obserwacja tradycji, współczesności i wydarzeń kulturalnych jakich każdego dnia możemy doświadczyć w lubianym przez fotografów mieście. W albumie znalazły się również fotografie ze wspólnych spotkań w mojej pracowni. Publikacja pachnąca świeżością, pierwsza tego typu zrealizowana w Krakowie. Album z odręczną dedykacją autora którego poznałem w Wenecji.

 

 

 

  • 55. Alternative Photographic Processes Książka na sprzedaż.20 zł 

 

 

 

 

 

 

  • 54. Krakowski Kazimierz i Podgórze. Przewodniki turystyczne wydawnictwa „Bezdroża” zdecydowanie się wyróżniają ilustracjami fotograficznymi o autorskim charakterze. To rzadkość na naszym komercyjnym rynku tego typu wydawnictw. Fotografia ma inspirować, pokazywać klimat i charakter polecanych miejsc, nie tylko ich oficjalne, nierzadko nędznej jakości „widoki”. Prace jednego autora tworzą spójną całość, są wartością sama w sobie. To dobry trend, ale jeszcze skromnie wykorzystywany. A tymczasem fotografowie oczekują tego typu zleceń i zdecydowanie nie z terminem „na wczoraj”.

 

 

 

  • 53. Jan Władysław Rączka – KRAKOWSKI KAZIMIERZ 120 str. 1982 r. Obraz zapomnianego po II Wojnie Światowej i zrujnowanego samodzielnego miasta Kazimierz, a od 1796 r. dzielnicy Krakowa. Mój osobisty przewodnik i inspiracja do realizacji albumu pod tym samym tytułem, a wydanym już dwukrotnie w 2015 i 2016 r. Trzecia edycja ukaże się jeszcze w 2017 r. Nostalgiczny portret pamiątek przeszłości, wizerunki ubogich mieszkańców i przyjezdnych Żydów szukających w modlitwach ukojenia swojej tragicznej przeszłości. Krakowski Kazimierz dziś tętni zupełnie nowym życiem, to ulubione fotograficzne atelier Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Książka na sprzedaż 20 zł

 

 

 

  • 52. Andrzej Nowakowski – POWIĘKSZENIE, Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie. 190 str. Artystyczna impresja niezwykle malowniczego cmentarza o dobrym stanie zachowania. Autor zasadnie wykorzystuje skrajne położenia standardów kamery wielkoformatowej uzyskując ciekawe przerysowania i zniekształcenia perspektywy. Fotografie barwne i czarno-białe uzupełnione poetyckim tekstami. W osobnej części bogaty opis historyczny i wskazanie nagrobków wyjątkowych przedstawicieli wyznania Mojżeszowego, rabinów, lekarzy, prawników, artystów w tym fotografa Krakowa, Ignacego Krygera. Album zakupiony na wystawie wielkoformatowych powiększeń w CKŻ w Krakowie. Książka na sprzedaż. 45 zł  

 

 

 

  • 51. Krzysztof Kurzydło, Jerzy Pirecki -KRAKÓW, Szkic do portretu miasta. Autorów znam osobiście, przez wiele lat prowadzili komis fotograficzny przy ul. św. Tomasza w Krakowie obok galerii ZPAF, gdzie byłem częstym gościem. Komis umarł śmiercią naturalną wraz z nastaniem ery aparatów cyfrowych. Album powstał z pasji i miłości do czarno-białej kliszy. W komisie można było zlecić wywołanie filmów i zrobienie odbitek. Album obiegający od stylu i wizerunku Krakowa prezentowanego przez monopolistów w osobach Adama Bujaka i Stanisława Markowskiego. Starannie wydany w czerni i bieli zebrał wiele pochlebnych recenzji, ogłoszony albumem roku. Cały nakład został sprzedany w mgnieniu oka. Nie był tani, dopiero po latach po długich poszukiwaniach kupiłem go „z drugiej reki”. Swobodne spojrzenie na miasto zawiera obok klimatycznych fotografii, fotografie przeciętne, które można zrobić gdziekolwiek. Autorom odrobinę zabrakło fotografii na tak obszerną publikację. Wybór z archiwum nie zawsze służy, lepiej zrealizować temat w określonych ramach czasowych i z określonym scenariuszem. (Edward Hartwig, Henryk Hermanowicz) Album znakomicie wypełnił zapotrzebowanie na inny niż oficjalny wizerunek miasta. Szkoda, że autorzy po debiutanckim sukcesie nie podjęli kontynuacji tak dobrze rozpoczętej pracy. Album nie na sprzedaż na stałe w mojej bibliotece, mam nadzieję, że uda się zdobyć dedykację od obu autorów. Gratulacje!   

 

  • 50. POLONIA Książka na sprzedaż. 15 zł 

 

 

 

 

 

 

  • 49. Scott Kelby – SYSTEM 7 PUNKTÓW, kluczowe techniki które dzielą przeciętne zdjęcia od prawdziwej fotografii. Inteligenty poradnik dotyczący jak korzystać z plików RAW. Postprodukcja to trudna sztuka wydobywania dodatkowych, subtelnych walorów z wyjątkowo udanych fotografii. Większość autorów postprodukcję traktuje jako naprawę lub stosuje ją nieumiejętnie i w nadmiarze. Pomimo coraz bardziej doskonalszych aparatów i narzędzi, wykonanie poprawnej fotografii wymaga umiejętnej pracy przed naciśnięciem spustu migawki. Potem jest już tylko za późno. Bogato ilustrowana publikacja pozwala krok po kroku przećwiczyć 21 zaawansowanych lekcji. Książka na sprzedaż. 35 zł 

 

 

  • 48. Marek Dolecki – ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA. Wielokrotnie nagradzany album z odręczną dedykacją autora. Mieliśmy okazję się poznać na jednym z plenerów. Temat „cerkiewny” był mi akurat bardzo bliski i od kilku lat intensywnie się nim zajmowałem. Marek eksplorował Podlasie i Białostoczczyznę,  ja nie wychylałem się poza diecezję Przemyską. Przed laty odwiedziłem te tereny po raz ostatni z moją Mamiyą i slajdem Fuji Provia, materiał leżakuje czekając na odpowiedni moment. Oooo…i smutna wiadomość, która dotarła do mnie z wielkim opóźnieniem, Marek zmarł, 10 maja 2015 r. w wieku 73 lat.  Wybitny fotograf, polecam koniecznie zapoznać się z jego twórczością. Po pierwszym spotkaniu marzyłem, że może kiedyś na wspólnej wystawie połączymy jego północ z moim południem… Wybitni twórcy, północno-wschodniej Polski: Henryk Rogoziński +2004, Wiktor Wołkow +2012, Marek Dolecki +2015. Miałem przyjemność „plenerować” z każdym z nich, każdy zostawił ważny fotograficzny ślad.  

 

  • 47. POLSKA – komercyjne wydawnictwo prezentujące nasz kraj w/g tradycyjnego schematu, od Bałtyku do Tatr. Komercyjne wcale nie musi oznaczać złe. Staranny dobór fotografii 16 autorów, specjalistów w swoich regionach działania dał całkiem dobry rezultat. Spójny album, to też zasługa dobrego fotoedytora. Ja, jednak zdecydowanie preferuję autorskie opracowania, które często zawierają dodatkowe przesłanie. Tutaj głównym motywem jest eksportowa wizytówka naszego kraju ukazująca bogactwo kultury materialnej od Biskupina poprzez zamki, pałace, dwory po drewniane chaty w Chochołowie, oraz w mniejszym stopniu walory przyrodnicze. Atrakcyjny album nasycony treścią  w wyjątkowych obrazach.Książka na sprzedaż.  25 zł  

 

 

  • 47. Jan Zych– MOJE SPOTKANIA Album fotografii zrealizowanych pomiędzy pracą zawodową fotoreportera lokalnej prasy i dokumentalisty wydarzeń na Krakowskiej Politechnice. Zawsze uzbrojony w reporterski „karabin maszynowy” nieszczędzący kolejnych ujęć, tutaj prezentuje w większości pejzaże w różnych technikach, multi-ekspozycji, czy też w podczerwieni. Album złożony mam wrażenie w pośpiechu i bez starannego przemyślenia nie służy pracowitemu autorowi. Obok wyjątkowych ujęć sporo banalnych fotografii, które jak łatwo się domyśleć były zupełnie nie potrzebnym ukłonem w stronę wydawcy i zapewne sponsora. Książka na sprzedaż.  30 zł

 

 

 

  • 46. Ewa Kozakiewicz – OPOWIEŚCI FOTOGRAFISTÓW 216 str. Pierwsza z trzech publikacji pod tym samym tytułem sygnowana przez Muzeum Historii Fotografii. Rozmowy z krakowskimi fotografami różnych specjalizacji występują : Jacek Bednarczyk, Adam Bujak, Zbigniew Bzdak, Marek Gardulski, Adam Golec, Paweł Grawicz, Ryszard Horowitz, Wacław Klag, Andrzej Kramarz, Bogdan Krężel, Zbigniew Łagocki, Stanisław Markowski, Wojciech Plewiński, Konrad K. Pollesch, Jadwiga Rubiś, Jerzy Tałach, Łukasz Trzciński, Jacek Wcisło, Jan Zych, Marian Żyła. Ilustrowane wspomnienia pojedynczych sytuacji zdjęciowych, nota biograficzna i portret rozmówcy który w/g reguły „szewc bez butów chodzi” wypadł różnie. : ) Książka na sprzedaż 40 zł 

 

 

  • 45. PHOTOSHOP – interaktywny przewodnik. Biblioteczna cegła, ale bardzo pożyteczna, czasem warto zajrzeć, nawet incydentalnie aby odkryć nową możliwość. Program Photoshop to standard światowy, ciągle doskonalony i wzbogacany. Program intuicyjny, nie polecam nauki posługiwania się nim z książki. Czy ktoś z Was przeczytał instrukcję obsługi aparatu fotograficznego? Warto ją mieć pod ręką aby w wolnej chwili odkryć co producenci ukryli pod kombinacją przycisków. W posługiwaniu się zarówno programem jak i naszym aparatem fotograficznym zawsze najcenniejsze jest doświadczenie innych użytkowników, nie sprzedawców, które mając nawet podstawową wiedzę „chwytamy w lot”. Książka na sprzedaż. 35 zł       

 

 

  • 44. Wacław Wantuch – AKTY. Sztuka fotografii aktu, to „Formuła I” fotografii. Starannie wydany album prezentuje w dużej części walory obiektywu szerokokątnego, oraz predyspozycje gimnastyczne modelek w dziwacznych pozach. Fotografie sylwetkowe w konturowym oświetleniu i makro-zbliżenia fragmentów ciała modelki, świadczą o braku pomysłów na tak obszerne opracowanie. Autor cieszący się sporą popularnością oficjalnie zawiesił fotograficzną działalność ogłaszając swą decyzję na łamach Gazety Wyborczej. Książka na sprzedaż. 45 zł       

 

 

 

  • 43. Vincent Laforet – OPOWIEŚCI W OBIEKTYWIE 240 str. „Nigdy nie rób przeciętnych zdjęć!” – to ważne motto autora które warto sobie przyswoić. Ciekawe zapiski zawodowego fotografa z realizacji różnego typu komercyjnych zleceń. Autor, który często znajdując się na straconej pozycji potrafił pracować twórczo. Przeciwności to często sojusznik fotografa zawodowego, jeśli do tego dodamy ograniczenie czasowe wykonania zlecenia, mając odpowiednie doświadczenie w większości sytuacji stworzymy coś niestandardowego. To dzięki trudnym zleceniom praca fotografa jest niezwykle ekscytująca. Książka na sprzedaż 40 zł 

 

 

 

  • 42. Ian Jeffrey JAK CZYTAĆ FOTOGRAFIĘ, lekcje mistrzów fotografii. 382 str. Biografie ponad stu wielkich fotografów m.in. Henri Cartier-Bressona, Ansela Adamsa, Billa Brandta, Walkera Evansa i innych. Cenna publikacja dla fotografów i odbiorców fotografii. Pozornie niewiele znaczące fotografie po zapoznaniu się ze szczegółową analizą ujawniają swoje niezwykłe walory. Warto czasem spojrzeć na uznane dzieła przez pryzmat historii fotografii i historii świata. Autor zwraca uwagę na ciągłą ewolucję fotograficznej interpretacji tematu, analizuje nowatorskie rozwiązania i style, rozpoznaje indywidualne cechy poszczególnych autorów. W naszej bibliotece publikacja obowiązkowa.Książka na sprzedaż 40 zł 

 

 

  • 41. Wojciech Plewiński – SZKICE Z KULTURY. Po latach nieudanych prób zastąpienia Wojciecha Plewińskiego przez młodych fotografów i przeniesieniu „Przekroju” do Warszawy okazało się, że godny następca nie pojawił się. Ponowne odkrywanie starych negatywów rozpoczęte wystawą „Podróż do Włoch” z lat 50-tych okazało się klasyką i klasą samą dla siebie. W albumie piękny zbiór portretów i wydarzeń z najbardziej twórczego okresu krakowskiej bohemy artystycznej. Pomimo upływu wielu lat, fotografia i tak samo autor trzymają formę! Gratulacje! Album pozyskałem jako prezent od Galerii PAUZA. Co jakiś czas album przeglądam regularnie, za każdym razem znajdując coś nowego lub odświeżam wizerunek portretowanego artysty z którego twórczością się spotykam.    

 

 

  • 40. Henryk Lisowski – WARSZAWA. 1958 r. Tym razem to fotograficzny poeta Warszawy. Znakomity album z czasu „głębokiej komuny” nie mający nic wspólnego z ideologią. Oprócz poetyki mamy jeszcze perfekcję warsztatową na znacznie wyższym poziomie jak u poety Krakowa Henryka Hermanowicza. Piękne fotografie odbudowanej po wojnie Warszawy, beztroskie życie mieszkańców. Nowoczesny styl fotografii nazywanej dziś „uliczną”, chwila pokory dla sztuki fotografii realizowanej prawie 70 lat temu przez mistrza. Polecam!

 

 

 

  • 39. Henryk Hermanowicz – KRAKÓW CZTERY PORY ROKU. Fotograficzny poeta Krakowa. Wielokrotnie wznawiany w różnej objętości album do dziś nie mających sobie równych. Większość fotografii pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku. Osobisty i profesjonalny wizerunek miasta na miarę przedwojennych fotografii Ignaza Kriegera. Do dziś aktualne czarno-białe fotografie zrealizowane w czterech porach roku, z których zima, moim zdaniem jest najbardziej atrakcyjna.  „Obraz Krakowa, narysowany sercem i soczewką, przekazuję rozmiłowanym w pięknie tego miasta – Henryk Hermanowicz”.  Szkoda, że autor nie dysponował wysokiej jakości sprzętem jak jego odpowiednik w Warszawie. Wiele fotografii z dorobku polskich fotografów lat 50, 60 70 uległo dewaluacji się pod względem technicznym. Książka na sprzedaż. 35 zł  

 

 

  • 38. DEUTSCHE WERBEFOTOGRAFIE 1925-1988. Obfita publikacja towarzysząca wystawie poświęconej historii niemieckiej fotografii reklamowej. Język reklamy wymaga ciągłego śledzenia jego rozwoju, obowiązujących trendów i nowych mód. Na wystawie w Berlinie i w publikacji możemy się zapoznać jak przebiegał ten proces w Niemczech. Znajdziemy tu usystematyzowane reklamy znanych marek, które funkcjonują do dziś. Wiele pomysłów okazało się rewolucyjnych przełamujących stereotypy, warto prześledzić poszczególne etapy, zwłaszcza w sytuacji kiedy sami zajmujemy się fotografią reklamową.  Źródło wiedzy i inspiracji warte polecenia. Książka na sprzedaż.  15 zł 

 

 

 

  • 37. BLUMEN vor dem objektiv – album zrealizowany w ogrodzie botanicznym w Warszawie. Artystyczny zbiór głównie czarno-białych portretów kwiatów. Trudna sztuka doboru odpowiednich modeli i uwydatniania „osobowości” poszczególnych gatunków. Kwiat jest inspiracją, jego gatunek tematem podrzędnym, możemy prześledzić, które kwiaty ujawniły swoją wyjątkową „fotogeniczność” w czerni i bieli, a dla których kolor w ich wizerunku jest niezbędny. Każda fotografia ma swoją metryczkę z gatunkiem rośliny i opisem warsztatowej realizacji. Ciekawa i inspirująca propozycja dla miłośników fotografii przyrody.Książka na sprzedaż. 20 zł  

 

 

 

  • 36. Lucia Baldini TANGOMALIA 138 str. Publikowała książki poświęcone tańcu, muzyce i teatrowi. Przez długi czas angażowała się w kulturę argentyńskiego tanga, odwiedzając argentyńskich muzyków, tancerzy i pisarzy. Emocjonalny i pełen śmiałych kadrów album zrealizowany w Buenos Aires, Rzymie i Wenecji. Włoska estetyka i temperament tancerzy znakomicie oddają atmosferę jaka panuje wokół tanga. Album jak wiele poprzednich wyszperałem w Weneckim antykwariacie. Polecam nie tylko miłośnikom fotografii, ale również pasjonatom tanga.

 

 

 

  • 35. Adam Krzywka – CHASYDZI W LEŻAJSKU. Współczesny fotograficzny zapis obecności Chasydów przy grobie cadyka Elimelecha w rocznicę jego śmierci. Wnikliwe reporterski spojrzenia fotografa specjalizującego się w fotografii przyrody, członka ZPAF, tutaj fotografowanie religijnego spotkanie wymagało od autora dyskrecji i „przezroczystości”. Sądzę, że zgromadzone doświadczenia fotografa przyrody, które wymaga cierpliwości, starannego planowania i często ukrycia tu zaprocentowały. Nie znajdziemy w publikacji agresywnych ujęć charakterystycznych dla rasowego fotoreportera. Piękny obraz, kultury i religijnej duchowości zmakniętej społeczności. Temat ten wielokrotnie podejmowałem i tym bardziej doceniam pracę autora. Książka na sprzedaż 35 zł 

 

 

  • 34. Klaus Fischer – DAS NEUE PORTRAT 248 str.  Ciekawy przegląd gatunków i okoliczności sprzyjających fotografii portretowej. Niemiecka fotografia, wnikliwa i znakomicie zaobserwowana zawiera znacznie mniej emocji jak jej odpowiedniki włoskich, francuskich czy amerykańskich autorów. Książka z gatunku poradników, znakomicie ilustruje podwójnymi przykładami jak np. zmiana oświetlenia czy punktu widzenia zmienia charakter osoby portretowanej, nie z gatunku „lepszy-gorszy” ale równorzędny i inny.  Kompendium sztuki i warsztatu portretu, jakże często ignorowanego przez współczesnych autorów.Książka na sprzedaż.  15 zł 

 

 

 

  • 33. Zofia Rydet.  Polski Andy Warhol fotografii. Sporo ostatnimi laty mówiło się i pisało o autorce. W dobie tzw. „nowego dokumentu” – fotografii o wszystkim i o niczym Zofia Rydet jako nieświadoma prekursorka tego stylu zawsze skupiała się na wyraźnym przekazie swoich obserwacji. Nigdy nie były one wypowiadane wprost, ale kiedy poznaliśmy klucz, stawały się zrozumiałe dla wszystkich. „Obecność” to wizerunek Jana Pawła II, obecny w każdym polskim domu, niezależnie od zamożności, wyznawanej religii czy też jej braku. Ordynarny styl używania bezpośredniego, płaskiego światła flesza, denerwuje tylko na początku, do momentu kiedy rozpoznamy treści wnikliwego portretu polskiej prowincji i beznamiętnego, dokumentacyjnego stylu autorki. Książka na sprzedaż. 25 zł  
  •  

 

 

  • 31. Małgorzata Plater-Zbyrek – JAN BUŁCHAK FOTOGRAFIK, 224 str. Album towarzyszył wystawie Jana Bułchaka w Muzeum Narodowym w Warszawie, w 130 rocznicę urodzin. Najwybitniejszy polski artysta, teoretyk sztuki, pedagog i organizator życia artystycznego pierwszej połowy XX wieku. Poświęcił wiele energii uznaniu fotografii za samodzielną dziedzinę sztuki, jest autorem terminu „fotografika”. To On w 1927 r. założył Fotoklub Wileński, następnie Fotoklub Polski, a w 1947 r. został pierwszym prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików. Bardzo starannie wydany album z fotografiami Jana Bułchaka z lat 1909 – 1949. Serdecznie polecam! Sprzedana.

 

 

 

  • 30. Jerzy Lewczyński – ANTOLOGIA FOTOGRAFII POLSKIEJ 1839-1989. Historyczne opracowanie prezentujące sylwetki 232 wybitnych twórców polskiej fotografii. Każdy reprezentowany jest jednym obrazem i krótką notą biograficzną. Jak pisze we wstępie autor „… bolesny jest fakt zaginięcia  pierwszego obrazu fotograficznego, wykonanego metodą tablotypii przez Maksymiliana Strasza z Kielc w 1839 roku…” Rok 1939 uznany jest za datę wynalezienia fotografii. Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem. Wybór fotografów zamyka postać Ryszarda Horowitza, prekursora fotografii cyfrowej, oraz elektronicznych fotomontaży. Sprzedana.   

 

 

  • 29. PATRZĘ NA KRAKÓW – album wydany w 2007 r. przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie podsumowujący serię indywidualnych wystaw pod tym samym tytułem. Krakowscy fotografowie zaprezentowali swoje autorskie wizje miasta, w tym gronie znalazło się trzech uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Autorzy: Jacek Balcewicz, Robert Baś, Gabriela Buzek-Garzyńska, Leszek Dziedzic, Marek Gardulski, Michał Grychowski, Piotr Guzik, Wacław Klag, Grzegorz Kozakiewicz, Janusz Leśniak, Wiesław Majka, Stanisław Markowski, Jacek Matuszek, Jan Nowiński, Janusz Paszek, Lesław Pizło, Włodzimierz Płaneta, Konrad K. Pollesh, Zbigniew Pytel, Janusz Skórski, Monika Stachnik Czapla, Jacek Maria Stokłosa, Jerzy Szot, Jacek Wcisło, Andrzej Wiśniewski, Adam Wojnar, Jan Zych.

 

 

  • 28. Konrad K. Pollesh – PEJZAŻE, GUMY, PORTRETY. Album prezentujący trzy obszary działalności twórczej autora. Na szczególną uwagę zasługują fotografie wykonane w technice zwanej potocznie „gumą”. Obecnie we wszystkie techniki fotograficzne mające do niedawna miano „szlachetnych” wkroczyły komputery. Wyrafinowane programy znakomicie imitują to, co do niedawna było wykonywane ręcznie przez kilka dni, dziś można uzyskać jednym „kliknięciem”. Tylko jeden walor klasycznej „gumy” jest nie pokonany, to trwałość. Gwarancja przetrwania fotografii wykonanej w tej technice to…800 lat ! Czy wyobrażasz sobie np. wystawę Twoich prac za 500 lat? Tak! jest to możliwe. Książka na sprzedaż 40 zł 

 

 

 

  • 27. Konrad Karol Pollessch MEDICI et CONSTERES 2007 r. 168 str. Zbiór pastiszy foto-malarskich. Bohaterem publikacji jest Adobe Photoshop, czego autor nie ukrywa, podkreślając,  że bez niego wykonanie fotomontaży byłoby niemożliwe. Twarzy użyczyli profesorowie Collegium Medicum UJ, oraz akademii medycznych z Warszawy, Łodzi , Gdańska i Wrocławia, „reszta” została zaczerpnięta z renesansowego i XIX wiecznego malarstwa portretowego. Efekt z pewnością był dobrą zabawa dla autora i modeli. Autor znany z poczucia humoru starannie dobrał zestawienia kierując się cechami modela i podobieństwem do osób z dzieł malarskich. Widzimy dbałość o cechy oświetlenia i kolorystykę współczesnych modeli. Kiedy oglądamy prace w wielu przypadkach dajemy się nabrać na tę kuglarską sztuczkę wetknięcia własnej twarzy w postać kartonowego strażaka z dziurą na głowę. Album z odręczną dedykacją dla Włodzimierza Płanety. Książka na sprzedaż. 40 zł  

 

 

  • 26. Andrzej Polec – ZAPOMNIANI ŻYDZI KRESOWI 2005 r. Znakomity dokument z wielką miłością ukazujący hermetyczne środowisko Żydów mieszkających na terenach dawnej Galicji i Podola, które po II Wojnie Światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej. To miejsca w których narodził się i rozpowszechnił po całym świecie mistyczny ruch Chasydyzmu. Album w ciekawym opracowaniu graficznym, ciągle obecny w księgarniach, ja kupiłem w „taniej książce” za jedyne 15 zł. Publikacja godna polecenia zwłaszcza środowisku tzw. „nowych dokumentalistów”, których prac obecnie dużo na wystawach i w niszowych wydawnictwach. Książka na sprzedaż. 30 zł  

 

 

 

  • 25. Wiktor Wołkow – WOŁKOW 1984 r. Znakomity album nieżyjącego autora (1942-2012)  zrealizowany na Białostocczyźnie. Znakiem rozpoznawczym Wiktora był używany do realizacji większości fotografii, obiektyw lustrzany MTO-1000 o ogniskowej 1100 mm, świetle 10,5 produkcji ZSRR. Legenda fotografii, malownicza postać, którą miałem okazję poznać osobiści. O tematyce albumu opowiadają tytuły poszczególnych rozdziałów: Rzeka, Droga, Płoty, Krowy, Konie, Stogi, Wrony, Bociany, Drzewa, Krzyże. I motto albumu ” Te tam, dalej widzicie? Kurcze, coś takiego! Takie, że, prawie jakby…Że aż tego. Nie?…” Polecam!

 

 

 

  • 31. Gian Paolo Barbieri – MADAGASKAR – Tashen 1994 r. str, 58. Wielkoformatowy album, znanego włoskiego fotografa mody zrealizowany na Madagaskarze. Barbieri fotografuje analogowo i nie retuszuje swoich zdjęć.  W 1968 roku otrzymał nagrodę Biancamano dla najlepszego włoskiego fotografa i został uznany za jednego z 14 najlepszych międzynarodowych fotografów mody niemieckiego magazynu Stern w 1978 roku. Przed jego obiektywem stawały takie sławy jak: Mirella Petteni, Jerry Hall, Veruscha, Monica Belluci i Audrey Hapburn. Barbieri pracował dla projektantów mody Armani, Versace, Ferre, oraz Dolce & Gabbana, Pomellato i Giuseppe Zanotti. Znakomity album zakupiony w jednym z Weneckich antykwariatów.

 

 

 

  • 24. Morton Beebe SAN FRANCISCO.  120 str. Ciekawa seria wydawnicza prezentująca autorskie portrety światowych metropolii. Nim wybierzesz się do SF warto przejrzeć co w tym temacie zrobili już inni. Wyjątkowo sprawny, fotograficzny wizerunek miasta z perspektyw dostępnych każdemu. Obrazy codziennego życia i pracy mieszkańców. Publikacja bardzo inspirująca, zachęcająca do odwiedzenia samodzielnej eksploracji miasta.

 

 

 

 

  • 23. Paweł Pierściński – twórczość 1955-2005, wydana, Kielce 2007 r. 155 str. bogato ilustrowany. Autorskie podsumowanie 50-letniej artystycznej działalności zmarłego w Kielcach 22 maja 2016 r. Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Był autorem ponad 200 wystaw, laureatem licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście albumów fotograficznych (m.in. Struktury, Między Wisłą a Pilicą, Staropolski Okręg Przemysłowy). Przyjaciel i wielokrotny gość honorowy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Album z odręczną dedykacją dla Włodzimierza Płanety.

 

 

 

  • 22. Paweł Pierściński – CZAS KRAJOBRAZU. Antologia teksów Pawła Pierścińskiego opublikowanych w latach 1975-2004. Autor wybitny twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu przez całe życie identyfikowany był z fotografią krajobrazu często kształtowanego przez rolnika. Zebrane przez autora teksty przybliżają nam jego teoretyczne rozważania na temat szeroko pojętego krajobrazu w Polskiej Fotografii. Znajdziemy tutaj analizę twórczości wybitnych przedstawicieli tego gatunku, oraz wydarzeń poświęconych fotografii krajobrazowej. Publikacja z odręczną dedykacją dla Włodzimierza Płanety. Książka na sprzedaż.  30 zł 

 

 

 

  • 21. Paweł Pierściński – STRUKTURY  Interpretacja krajobrazu przez Pawła Pierścińskiego jest tak charakterystyczna, że rozpoznajemy jego prace bez trudu. Niewielu fotografów pejzażystów, co często powtarzał ” w temacie niegodnym artysty” stworzyło swój własny styl. Poszukiwanie geometrycznych form w krajobrazie, fotografowanie obiektów przemysłowych, czy ich wpływu na degradację środowisko nadal jest mało popularne. Świadomie ograniczony obszar działania autora do regionu Świętokrzyskiego zachęcał do ciągłego rozwoju i poszukiwań. Poczynione odkrycia są dziś inspiracją dla wielu, a bogata publicystyka i teoretyczne rozważania na temat fotografii krajobrazowej warte są uwagi dla dzisiejszych tak bardzo do siebie podobnych „landszafciarzy”. Album z odręczną dedykacją autora dla Warsztatów Fotograficznych w Krakowie.

 

 

  • 20. KIELECKIE KRAJOBRAZY  – praca zbiorowa, Kraków 1983 r. 308 str. Album z czarno-białymi fotografiami. Autorzy: Jerzy Buczkowski, Jerzy Burczyn, Wacław Cisłowski, Franciszek Gładysz, Sylwester Godzic, Henryk Grabarczyk, Romuald Janion, Tadeusz Jakubik, Piotr Kaleta, Jerzy Kamoda, Stanisław Lipka, Andrzej Massalski, Tadeusz Moszyński, Jerzy Mąkowski, Jerzy Piątek, Henryk Pieczul, Paweł Pierściński, Zygfryd Sarnat, Jan Siudowski, Jan Spałwan, Stanisław Sudnik, Mieczysław Toczyk, Andrzej Ziemkiewicz. Jeden temat, wiele spojrzeń na kulturowy pejzaż rolniczy który bezpowrotnie przeminął. Znakomity zbiór prac autorów współtwórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, podręcznik dla współczesnych pejzażystów. album z odręczną dedykacją Pawła Pierścińskiego dla Warsztatów Fotograficznych. Książka na sprzedaż. 40 zł  

 

 

  • 19. Mistrzowie Polskiego Krajobrazu – praca zbiorowa, Kielce 2000 r. ok. 450 str. Potężny almanach fotografów pejzażystów końca XX w. Kielecki Związek Polskich Artystów Fotografów i jego Biennale Krajobrazu Polskiego od lat ogniskowało to co w tej jakże popularnej tematyce fotograficznej jest nowatorskie i awangardowe. Na łamach albumu swoje prace prezentują głównie członkowi ZPAF, artystyczna elita polskiej fotografii. Warto się zapoznać z jej dokonaniami zwłaszcza we współczesnym czasie gdy zewsząd jesteśmy atakowani podkolorowanymi widoczkami. To od pejzażu i nagród na Biennale Krajobrazu rozpoczęło się wiele fotograficznych karier. W publikacji znajdziemy też historyczny zarys fotografii polskiego krajobrazu pióra Pawła Pierścińskiego, oraz skrótowe noty biograficzne autorów.Książka na sprzedaż. 120 zł 

 

 

  • 18. ŚWIĘTOKRZYSKIE – niechlubny przykład bogatego wydawnictwa promocyjnego. Wydawcy albumu mając do dyspozycji lokalnych znakomitych fotografów nie skorzystało z ich dorobku, czy chociażby pracy w formie komercyjnej usługi. Publiczne pieniądze wydane, praca zrealizowana, zdjęcia wszystkich atrakcyjnych miejsc i obiektów są, ale komu to potrzebne? O jakości świadczy brak podpisów autora, czy autorów pod fotografiami. Niedopatrzenie?, czy też niechęć do firmowania swoim nazwiskiem miernej publikacji. Tymczasem znakomici autorzy popadają w zapomnienie… To zjawisko powszechne i dotyczy też Krakowa. Na ubogim Podlasiu myślą inaczej…polecam!Książka na sprzedaż. 15 zł  

 

 

  • 17. Joe MCNally – UCHWYCIĆ MOMENT. 242 str. Wychodzący poza podręcznikowe schematy zbiór osobistych obserwacji z realizacji fotografii. Każda historia zakończona cenną konkluzją. Zapiski wrażeń bezpośrednio odnoszących się do tytułu publikacji i istoty udanej fotografii. Przedstawiona z dużą dawką humoru różnorodność fotograficznych sytuacji i tematyki zamówień z jakimi przyszło zmierzyć się fotografowi. Książka na sprzedaż 50 zł

 

 

 

 

  • 16. 60 YEARS OF PHOTOJURNALISM – praca zbiorowa 1997 r. 460 str. Prawie 1000 ikon fotografii prasowej, oraz sylwetki fotografów. Znajdziemy tutaj obrazy przemian społecznych, politycznych, konfliktów zbrojnych, naturalnych katastrof jak powodzie, huragany czy wybuchy wulkanów. Odszukamy znane twarze naukowców, ludzi show biznesu, przywódców religijnych, artystów i przywódców mocarstw. Obrazy Indian mieszkających w dżungli i scenki rodzajowe zaobserwowane w amerykańskich, europejskich i azjatyckich domach. Szeroki przekrój zainteresowań najlepszych fotoreporterów na przestrzeni 60 lat końca XX wieku. Bogate opisy jakie towarzyszą fotografiom tworzą kronikę najnowszych dziejów świata.  Zobacz koniecznie, tych fotografii nie wyłowisz ich z internetowego szumu. Książka na sprzedaż 45 zł

 

 

  • 15. Ryszard Horowitz – 2000 r. 152 str. Nasz człowiek w Nowym Jorku. Jedyny polski autor który odniósł komercyjny sukces za oceanem. Zbiór najbardziej znanych fotografii, które były prezentowane też w formie obszernej wystawy. Prekursor cyfrowych kolaży, polecam uwadze dzisiejszym mocarzom Photoshopa. Obszerna historia życia i twórczości, portret autora nakreślony przez jego przyjaciół, ludzi kultury i sztuki, głównie ze środowiska skupionego wokół krakowskiej Piwnicy po Baranami. Album z osobistą dedykacją dla Włodzimierza Płanety. Książka na sprzedaż 50 zł 

 

 

 

  • 14. OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków 2007 r. str. 128. Publikacja podsumowująca 27-lecie dorocznego konkursu „Ocalić od zapomnienia” poświęconego Krakowowi. Pomysłodawcą konkursu był krakowski fotograf Leszek Dziedzic /1931-2010/.  W opracowaniu znalazły się fotografie uczestników Warsztatów Fotograficznych w Krakowie: Włodzimierza Płanety (4 fotografie), Marka Rowińskiego (4 ) i Konrada Turyny (2). Wszyscy autorzy opublikowanych fotografii mogli album tylko zakupić i wielu tak zrobiło! Po mojej interwencji w MCK wszyscy autorzy zamieszczonych w albumie fotografii otrzymali bezpłatnie po jednym autorskim egzemplarzu. Po tej publikacji pomimo zapowiedzi kontynuacji konkursu, a nawet rozszerzenia go do rangi międzynarodowej, konkurs upadł…

 

 

  • 13. Anna Nietyksza i Krzysztof Kaczorowski IMPRESJE POLSKIE 1992 r. 190 str. Śmiałe i nietuzinkowe spojrzenie na Polskę, nasze bogactwo kulturowe i wyjątkowych ludzi. Atrakcyjny obraz Polski widziany przez młodego (32 lata) emigranta stanu wojennego, osiadłego w Paryżu. W Polskich realiach, to rzecz nie mająca alternatywy. Nie znany w Polsce Krzysztof Kaczorowski pracował dla Paris Match, Figaro Magazine, Geo, Genta-Viaggi, Glamour. Realizował reportaże dla agencji SYGMA. Znakomita świeża porcja fotografii albumowej zrobionej w najlepszej konwencji światowych wydawnictw. Pozytywny obraz odradzającej się Rzeczypospolitej i wolnorynkowej gospodarki. Jeden z najciekawszych i niedocenionych komercyjnych albumów o naszym kraju.

 

 

  • 12. OCZAMI FOTOGRAFÓW National Geographic. 336 str. Na okładce portret słynnej Afganki Stiva McCurrego zapowiada rewelacyjny zbiór fotografii zrealizowanych dla NG. (…) Album jest podzielony na pięć rozdziałów, które opowiadają o najważniejszych grupach tematycznych magazynu: faunie, florze i florze, życiu mórz i oceanów, kulturze i obyczajach ludów z najdalszych nawet zakątków świata i oczywiście nauce – od astronomii po archeologię. Każda strona albumu to pokaz zdolności  i wyobraźni fotografów. (…) W mojej ocenie fotograficzna petarda. Książka na sprzedaż

 

 

 

  • 11. 100 Najlepszych Zdjęć NATIONAL GEOGRAPHIC 152 str. Kolejna pozycja w bibliotece z pod znaku żółtej ramki. 100 zdjęć wybranych z archiwum istniejącego od 114 lat wydawnictwa. To trzeba zobaczyć i znać. Kiedy popełniamy fotografię nigdy nie wiemy, która przejdzie do historii, która z nich stanie się rozpoznawalną na całym świecie. Redakcja National Geographic jak nikt docenia heroiczny wysiłek i poświęcenie fotografów którzy na łamach pisma dzielą się swoimi obrazami świata. Każda z wybranych fotografii godna jest oprawy w żółte ramki i powieszenia na ścianie. Książka na sprzedaż. 35 zł  

 

 

 

 

  • 10. Oku Mikawa PHOTOGRAPHIEN VON SHINZO MADEA 1985 r. 96 str. Japończycy nie tylko są liderami w produkcji sprzętu i materiałów fotograficznych, ale również mają znakomitych fotografów. Oku Mikawa urodzony w Tokio w 1922 r. przesiąknięty kulturą i estetyką dalekiego wschodu w tym albumie prezentuje wizerunek niewielkiego obszaru w okolicach Nagoji w Japonii. Wysublimowane portrety przyrody w duchu japońskiej filozofii umiłowania krajobrazu. Fotografią padającego deszczu można zachwycać się nieskończenie długo. Każda fotografia uzupełniona jest opisem jakiego aparatu, obiektywu, przesłony i czasu ekspozycji użył autor. Większość fotografii została wykonana jednak aparatem produkcji niemieckiej Linhof Super Technika 4×5″ i na materiale Fujichrome.

 

 

  • 9. Michael Joseph i Dave Saunders KOMPLETNY KURS FOTOGRAFII 1996 r. 288 str. Poradnik fotograficzny jakich wiele, to z tej publikacji zaczerpnąłem oczywiste stwierdzenie, że „to nie aparaty robią zdjęcia a ludzie”.  Ładnie ilustrowane i usystematyzowane kompendium wiedzy dla średnio zaawansowanego amatora. Poradnik przybliża kulisy warsztatu fotografa, które świadczą o tym, że wszystkie opublikowane tutaj fotografie powstały przed naciśnięciem spustu migawki. Dziś panuje zgoła inna opinia i lansowana jest teza, że to w czasie postprodukcji po zrobieniu średnio udanego RAWA możemy z niego wystrugać arcydzieło. Wszystkie ilustracje pochodzą z przed epoki fotografii cyfrowej, wykonane są na diapozytywach gdzie nawet drobna manipulacja jest raczej wykluczona. Książka na sprzedaż.  40 zł 

 

 

  • 8. Helmut Newton AUTOBIOGRAFIA 304 str. Jak Isaak Newton (rocznik 1643) w fizyce, tak Helmut Newton (rocznik 1920) w dziedzinie fotografii mody był prekursorem i odkrywcą fundamentalnych zasad na miarę skromnej i raczej prymitywnej dziedziny jaką jest fotografia. Jego portrety i fotograficzne kreacje w świecie mody, które miałem okazję podziwiać w oryginale ciągle robią wrażenie i są niedoścignionym wzorcem. Aby je lepiej zrozumieć i poznać czasem warto przyjrzeć się artystycznej drodze autora. Barwna historia ozdobiona pikantnymi epizodami uchyla rąbka tajemnicy kuluarów świata mody i fotografii, które na zawsze są ze sobą związane. Książka na sprzedaż. 30 zł 

 

 

 

  • 7. Denis Chamberlin MIĘDZY WAMI POLAKAMI 1992 r. 118 str. Znakomity album z podobnego jak powyżej okresu przemian społecznych, obejmuje lata 1983- 1990. Dystans i przenikliwe spojrzenie amerykańskiego fotografa na Polskę. Znakomite, życzliwe, wręcz serdeczne kadry, nienaganne technicznie w stylu Cartier Bressona. Wiele fotografii zostało wykonanych w domach prywatnych. Moim zdaniem najlepsza publikacja z jakże ciekawego okresu. Każdej fotografii towarzyszy obszerny opis skierowany do amerykańskiego odbiorcy w którym autor szeroko komentuje i objaśnia sytuacje i historyczne tło rejestrowanych przemian.

 

 

 

  • 6. Hanna Maria Giza W OBIEKTYWIE mistrzowie fotografii polskiej. 256 str.  Znakomita dziennikarka Polskiego Radia rozmawia z fotografami. Występują: Ryszard Kapuściński, Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Nidenthal, Wojciech Plewiński Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski, Zdzisław Beksiński. Żywe rozmowy nie tylko o fotografii, ozdobione portretami i sporą porcją zdjęć. Książka na sprzedaż. 35 zł  

 

 

  • 5. Czym jest człowiek – Światowa wystawa fotografii. 555 fotografii próbujących odpowiedzieć na tytułowe pytanie.  Opowieść o ludziach w 42 zestawach fotograficznych. Mistrzowskie zdjęcia z czasu, kiedy fotografia miała swoich mistrzów i była wiarygodna.  Autentyzm i humanizm, bez poszukiwania sensacji i dramatycznych scen ludzkich nieszczęść i ofiar wojny. Spojrzenia na człowieka od narodzin do śmierci. Plejada wyjątkowych autorów i ich znakomitych fotografii których z pewnością nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet. Album otrzymałem w prezencie od malarza Tadeusza Łukasiewicza.

 

 

 

  • 4. John Hedgecoe PRAKTYCZNY KURS FOTOGRAFII.  Kolejny podręcznik fotografii. Wszystkie tego typu publikacje są do siebie podobne, ten sam powielany schemat ilustrowany fotograficznym przykładami. Kiedyś z pomocą podręcznika próbowałem nauczyć się jeździć na nartach, co prawda zjechałem wiele razy z Kasprowego Wierchu, ale sprawiło mi to małą przyjemność i dodatkowo każdorazowo zakwasy mięśni. Podobnie jest z fotografią, tu potrzebny jest dobry nauczyciel, który obserwuje nasze postępy i wykorzenia złe nawyki i zaktywizuje nasze indywidualne predyspozycje. Jeśli nie mamy dobrego nauczyciela, będziemy podobnie jak wszyscy tylko powielać sprawdzone przepisy, a nasz twórcza ścieżka znacznie się wydłuży. Książka na sprzedaż. 40 zł 

 

 

  • 3. Siegward Schmitz„Meine Bilder – Deine Worte” to album niemieckiego fotografa prezentujący pejzażową fotografię przyrodniczą zrealizowaną we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Islandii, Norwegii, Niemczech i Polsce. Zestawienie tych fotografii wzbogacają kobiece wiersze. Siegward Schmitz był wielokrotnym gościem specjalnym na warsztatach w Krakowie. Również wielokrotnie odwiedziliśmy jego pracownię w Kolonii podczas targów Photokina. Siegward Schmitz jest miłośnikiem technik szlachetnych, zwłaszcza „gumy”, której tajniki poznał w Polsce pod okiem Henryka Rogozińskiego (1934-2004) z Białegostoku. Poznaliśmy się na jednym z plenerów Art-Eko organizowanych przez Kielecki Okręg ZPAF. Siegward wielokrotnie gościł w moim domu i pracowni, wspólnie fotografowaliśmy Kraków i okolice, a także misteria Wielkiego Piątku w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2000 roku. W tym czasie powstało wiele znakomitych fotografii i portretów.

 

 

  • 2. John Beardsworth – „Czarno-Biała Fotografia Cyfrowa” to poradnik dla zaawansowanych fotografów. Stanowi on techniczne kompendium wiedzy na temat konwersji obrazu barwnego na monochromatyczny. W erze gotowych „presetów” autor pokazuje, jak krok po kroku świadomie kształtować końcowy wygląd zdjęcia, korzystając z programu Adobe Photoshop. Publikacja zawiera znakomite ilustracje oraz przykłady różnych wersji obróbki tej samej fotografii. Po wykonaniu kilku ćwiczeń z autorem, już nigdy nie sięgniemy po gotowe rozwiązania. Książka na sprzedaż Książka na sprzedaż 35 zł 

 

 

 

  • 1. Brayan Peterson „Zbliżenia i makrofotografia bez tajemnic” to periodyk dla amatorów fotografii, którzy pragną zgłębić tajniki makrofotografii. Znajdziesz w nim szeroką gamę propozycji tematów typowych dla makrofotografii, które przede wszystkim można fotografować na świeżym powietrzu. Publikacja zapewnia wnikliwy opis warsztatu oraz przedstawiamy przydatne narzędzia, które warto mieć przy sobie. Dodatkowo prezentuje przykładowe zdjęcia oraz realizacyjne plany fotograficzne. Jest to publikacja niezwykła w swoim rodzaju, zakupiona przede wszystkim ze względu na osobę autora, którego miałem przyjemność poznać podczas jednego z plenerów w Wenecji.Książka na sprzedaż. 30 zł  

 

 

 

  • Zapraszam do II części naszej bibliotek tutaj